Bankas “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš aģentūrai LETA sacīja, ka nākamā gada budžeta izdevumos plānots pieaugums par gandrīz 9%, kas ir straujākais izdevumu kāpums kopš 2007.gada, un, ja ES fondu līdzekļi tiešām sasniegs ekonomiku un būvniecībā būs pietiekama kapacitāte to absorbēt, tam būs jūtama ietekme uz ekonomikas izaugsmes tempiem. 0
“Līdz ar to arī budžetā iekļautās izaugsmes prognozes šķiet pietiekami reālas un, ja ārējā vidē nenotiek kādi satricinājumi, atsevišķos ceturkšņos tā varētu pat pārsniegt 4%. Salīdzinājumam – šogad izdevumi valsts budžetā faktiski palikuši iepriekšējā gada līmenī, savukārt publisko investīciju sadaļā kritums pārsniedz 20%, un līdz ar to visu ekonomikas izaugsmi faktiski nodrošina privātais sektors,” pauda Āboliņš.
Viņš arī atzīmēja, ka pārējās jomās nākamā gada budžets, šķiet, ir pietiekami neitrāls.
“Pilnībā nav turēts solījums nodokļus necelt, taču jaunuzņēmuma režīma ieviešana ir vērtējama pozitīvi. Vienlaikus obligāto sociālo iemaksu ieviešana 75% apmērā no vidējās darba samaksas ir diezgan riskants pasākums. No vienas puses skaidrs, ka nepieciešams risināt mazu algu radītās sociālās problēmas, taču šāds risinājums var negatīvi atsaukties uz maziem un vidējiem uzņēmumiem. Par nākamo gadu ir būtiski, lai tiktu turēti solījumi par vidēja termiņa nodokļu stratēģijas izstrādi, jo šis budžets kārtējo reizi ir pārsteidzis ar negaidītām izmaiņām nodokļos, kas būtiski apgrūtina uzņēmumiem savas darbības plānošanu,” klāstīja Āboliņš.
Tāpat bankas “Citadele” ekonomists pozitīvi novērtēja reformu īstenošanu izglītībā, papildu finansējumu demogrāfijai un saistību pildīšanu aizsardzības jomā.
“Tomēr, neskaitot ES fonds, budžets kopumā diez vai veicinās straujāku ekonomikas izaugsmi, jo fundamentālās lietas – zemā produktivitāte, uzņēmējdarbības vides uzlabošana un citas problēmas – tas nerisinās. Tāpat iztrūkst skaidrības arī par reformām veselības jomā,” teica “Citadele” ekonomists.
Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Saeima šonakt pēc aptuveni 20 stundas ilgas sēdes pieņēma nākamā gada valsts budžetu, kurā plānotie ieņēmumi ir lielāki nekā astoņi miljardi eiro, savukārt izdevumi – apmēram 8,4 miljardi eiro. Salīdzinot ar 2016.gada budžetu, nākamgad plānotie valsts budžeta ieņēmumi paredzēti par aptuveni 664 miljoniem eiro lielāki, bet valsts budžeta izdevumi paredzēti par vairāk nekā 680 miljoniem eiro lielāki kā šogad.