Foto – AFP/LETA

Banķierus apsūdz negodīgumā 0

Eiropas Savienības valstu vadītājiem apspriedē Briselē vakar un šodien cenšoties rast risinājumu finanšu krīzes pārvarēšanai un budžeta caurumu aizlāpīšanai, Britānijas finanšu pakalpojumu regulators (FSA) uzlicis bankai “Barclays” 290 miljonu mārciņu (gandrīz pusmiljardu dolāru) sodu par manipulācijām ar procentu likmēm starpbanku aizdevumiem. 


Reklāma
Reklāma

 

Ēna pār 
Londonas Sitiju

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
“Nebūs naudas, nebūs mūsu auto!” Latvieši, atsaucoties uz sludinājumu, apmaina automašīnas ar krāpniekiem… 64
Lasīt citas ziņas

Finanšu eksperti saskata saikni starp baņķieru un biržas mākleru krāpnieciskajām darbībām virknē ASV un Eiropas finanšu iestāžu, kas noveda pie globāliem finanšu satricinājumiem. ASV Tieslietu ministrija paziņojusi, ka ir sākta kriminālizmeklēšana par vairāku citu finanšu iestāžu un to amatpersonu darbību. Analītiķi uzskata, ka tiek izmeklēta banku “Citigroup”, “JP Morgan”, “Deutsche Bank”, “HSBC” un “Royal Bank of Scotland” darbība.

 

Bankas “Barclays” bijušais izpilddirektors Martins Teilors, kurš ieņēma šo amatu no 1994. līdz 1998. gadam, intervijā raidsabiedrībai BBC paziņojis, ka banka bijusi iesaistīta “sistemātiskā negodīgumā”, un šī krāpnieciskā darbība liekas esam apzināta stratēģija, jo tā turpinājusies gadiem.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Britu plašsaziņas līdzekļi ziņo, ka Britānijas finanšu ministrs Džordžs Osborns paredzējis nākt klajā ar paziņojumu parlamentā bankas “Barclays” lietā, kas met ēnu uz Londonas Sitiju kā vienu no pasaules finanšu centriem.

Kā raksta avīze “The Guardian”, bankas “Barclays” izpilddirektors Bobs Daimonds uzaicināts dot liecības par bankas darbību Finanšu ministrijas komitejas sēdē. Uz notikušo bankā “Barclays” reaģējis arī Britānijas premjerministrs Deivids Kemerons, uzaicinot bankas vadību dot paskaidrojumus, lai pēc tam lemtu par tālāko rīcību. Opozīcijā esošās Leiboristu partijas vadītājs Edvards Milibends aicinājis sākt kriminālizmeklēšanu par manipulāciju ar procentu likmēm, jo tas ietekmē aizdevumu izmaksas miljoniem klientu visā pasaulē.

 

Morāles plaisa baņķieru darbībā

Kā ziņo BBC, FSA sākusi arī citu banku pārbaudi sakarā ar aizdomām par krāpniecisku darbību. Lords Mainers, bijušais ministrs Sitijas banku lietās, paziņojis, ka amatpersonām jāuzņemas atbildība par “pilnīgu banku kultūras neveiksmi”.

Bankas “Barclays” pašreizējais izpilddirektors Bobs Daimonds atzinis, ka bankas darbība “krietni atpalikusi no pieņemtajām normām” un viņš izjūtot spiedienu, lai atkāptos. Britānijas parlamenta augšpalātas deputāts no Liberāldemokrātu partijas lords Oukšots intervijā BBC paziņojis: “Ja Daimonda kungam ir kaut nedaudz kauns, viņam būtu jāatkāpjas.” Reaģējot uz apsūdzībām par bankas krāpniecisko darbību, tās izpilddirektors Daimonds un vēl trīs vadošie darbinieki paziņojuši, ka atsakās no šā gada prēmijām. Analītiķi uzskata, ka viņu atkāpšanās no amatiem varētu notikt tuvākajās dienās.

 

FSA izmeklētāji paziņojuši, ka “Barclays” darboņi meloja par faktisko stāvokli bankā, lai tā izskatītos drošāka finanšu krīzes apstākļos, bet dažreiz, sadarbojoties ar blēžiem citās bankās, guva peļņu uz klientu zaudējumu rēķina.

Reklāma
Reklāma

 

Bankas “Barclays” pārkāpums bija, patvaļīgi izmainot Londonas starpbanku piedāvāto likmi (Libor) un Eiro starpbanku piedāvāto likmi (Euribor). Kā atzīmē eksperti, tās ir divas vissvarīgākās procentu likmes globālajos finanšu tirgos, un pat nelielas to izmaiņas tieši ietekmē triljoniem dolāru darījumus starp bankām un citām finanšu iestādēm. Šīs procentu likmes arī ietekmē procentu likmes aizdevumiem privātpersonām, īpaši ilgtermiņa hipotekārajiem kredītiem.

Finanšu pakalpojumu regulatora direktore Treisija Makdermota, kura līdz ar ASV banku uzraudzības biroju uzlika sodu bankai “Barclays”, paziņojusi, ka turpinās vairāku citu banku darbības izmeklēšana, jo ir norādes par krāpniecību. “Tā ir visdziļākā morāles plaisa, ko es esmu atklājusi lielā britu bankā savas karjeras laikā,” intervijā BBC atzinusi 42 gadus vecā divu bērnu māte Makdermota, kura savulaik atteicās no ienesīgas karjeras advokatūrā, lai atklātu un sodītu banku blēžus.

Bijušais atjaunotās Lietuvas valsts parlamenta priekšsēdētājs un pašreizējais Eiroparlamenta deputāts Vītauts Landsberģis, pērn Viļņā uzstājoties starptautiskā konferencē “Vēsture un atmiņa”, uzsvēra, ka “vēsturisko sirdsapziņu nav iespējams nošķirt no tagadnes sirdsapziņas – vai arī tās zuduma”. Viņaprāt, jānošķir jēdzieni “likumība” un “godaprāts”: “Saskaņā ar negodīguma kultūras principiem negodīga rīcība ir pieļaujama, galvenais ir neiekrist vai arī mācēt izgrozīties un palikt nenotiesātam.” Arī globālā finanšu krīze, kā uzskata politiķis, “ir godaprāta trūkuma rezultāts”.

 

Uzziņa

Banka “Barclays” dibināta 1690. gadā Londonā

Filiāles darbojas vairāk nekā 50 valstīs

Sniedz visplašākā apjoma finanšu pakalpojumus

Aptuveni 48 miljoni klientu

Ienākumi 2011. g. – 32,29 miljardi mārciņu

Tīrā peļņa – 3,95 miljardi mārciņu

Kopējie aktīvi – 1,56 triljoni mārciņu

Pašu kapitāls – 55,6 miljardi mārciņu

Darbinieku skaits – 146 100

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.