Bankas “ar gariem zobiem” piešķir kredītus lauku māju iegādei. Iedzīvotāji dalās pieredzē 0
Daļa banku klientu pauduši aizdomas par kredītiestāžu īstenoto teritoriālo diskrimināciju, jo tās negribīgi piešķir vai vispār atsaka hipotekāros kredītus lauku māju un lauku viensētu iegādei.
Iedzīvotāji banku filiālēs reģionos saņēmuši kreditēšanas atteikumus ar skaidrām norādēm, ka izvēlētie lauku īpašumi pārsniedzot vēlamo kilometru skaitu attālumā no pilsētas vai novada centra, vēsta raidījums “LNT Top10”.
Bankas uzsver, ka primārie faktori hipotekārā kredīta piešķiršanā vai noraidīšanā ir cilvēku maksātspējas izvērtēšana, pirmās iemaksas apmērs un īpašuma tirgus vērtība.
Tomēr raidījumā apkopotās atsevišķās individuālās pieredzes liecina par nepieciešamību īpašumam būt 5 kilometru rādiusa robežās ap pilsētām.
Piemēram, raidījumā intervētajai kurzemniecei Ervitai Stasei kreditēšanu atteikušas trīs bankas, tiklīdz uzzināja īpašuma atrašanās vietu – Medzes pagasts, kas ir 17 kilometrus no Liepājas.
“Mēs esam gandrīz atmetuši sapni par lauku māju, jo bankām ir uzstādījums, ka īpašumam ir jābūt 5 kilometru rādiusā ap pilsētu. Viņiem neinteresē, cik ir īpašumam zeme klāt, kāds ir stāvoklis mājai. Viņiem interesē principā šis rādiuss.”
“Pēc pirmā jautājuma par iecerētā lauku īpašuma atrašanos vietu nekādi tālākie jautājumi nebija. Tur pat nebija runa par kādiem cipariem, cik, kas, ko maksā,” “LNT Top10″ stāstīja lauku mājas potenciālā pircēja.
Pārsteigumu par pieredzi ar divām bankām pauž arī Cēsu novada domes Būvvaldes vadītājas vietniece Gunita Hjortenberga, kuras salīdzinoši augstā maksātspēja, banku ieskatā, izrādījās mazsvarīgāka par attālumu no Cēsu pilsētas.
Gunita bija noskatījusi lauku māju blakus pašvaldībā – Priekuļu novada Liepā.
“Pirmā banka uzdeva uzreiz jautājumu, vai tas ir 9 kilometri no pilsētas, bet tas nav, jo ir vēl tālāk. Lai arī mēs bijām konkrētās bankas ilggadēji klienti, taču bez paskaidrojumiem tika atteikta pat detalizētāka konsultācija.”
Līdzīgi stāsti atrodami arī “Facebook” domubiedru grupā “Māja meklē cilvēku/dzīve laukos”.