Banka atsaka aizņēmumu dzīvokļa iegādei lauku rajonā 0
Visur tagad reklamē, lai cilvēki ņem kredītus dzīvokļu iegādei. Lūdzu, paskaidrojiet, pēc kādiem noteikumiem bankas tos izsniedz – cik vecam jābūt kredīta ņēmējam, cik lielai jābūt algai un cik lieli ir procenti. Man ir darbs, laba alga, bet Rīgā banka atteica aizņēmumu, jo vēlos dzīvokli iegādāties lauku rajonā. DZINTRA CĒSĪS
Hipotekārais kredīts ir ilgtermiņa aizdevums, kas tiek nodrošināts ar nekustamā īpašuma ķīlu. Lai to saņemtu, katrai kredītiestādei ir nedaudz atšķirīgi nosacījumi, procentu likmes un finansējuma apjoms. Dažas kredītiestādes pieļauj hipotekārā kredīta izsniegšanu no 18 gadu vecuma, bet citas – tikai no 21 gada vecuma. Pirmā iemaksa, kas jāsedz kredītņēmējam, ir 15–25%, finansējuma apjoms, ko piešķir banka, ir 75–85%. Termiņš parasti ir no 30 līdz 35 gadiem.
Ņemot aizdevumu nekustamā īpašuma iegādei, vienmēr pieprasa, lai šis īpašums tiktu ieķīlāts par labu kredītdevējam. Atsevišķās situācijās var būt nepieciešams arī trešās personas galvojums, lai kredītiestādei būtu papildu nodrošinājums, ka kredīts tiks atgūts, ja kredītņēmējam radīsies finansiālas grūtības, bet ieķīlātais nekustamais īpašums nesegs saistības.
Vēl būtisks nosacījums ir tā dēvētā kredītvēsture. Bankas vienmēr izvērtē, vai personas iepriekš ņemtie kredīti maksāti godprātīgi un nav kavēti ikmēneša maksājumi. Tāpat tiek vērtēta ienākumu attiecība pret esošajiem ikdienas izdevumiem un saistībām. Ja, piesakoties kredītam, jau ir noteikta apmēra saistības (līzings, patēriņa kredīts, uzturlīdzekļi u.c.), kredītiestāde izvērtē, vai ar esošajiem ienākumiem kredīta prasītājs var nosegt visas saistības un vai atliek brīvie naudas līdzekļi uzturam un citiem neatliekamiem izdevumiem.
Šajā gadījumā problēmas rada tas, ka vēlaties iegādāties nekustamo īpašumu lauku rajonā. Kredītiestādes nelabprāt izsniedz aizdevumus īpašumiem, kas neatrodas lielajās pilsētās, jo, ja kredītu nespēsiet atmaksāt, tām būs grūti šo īpašumu realizēt, lai atgūtu izsniegtos kredītlīdzekļus. Tomēr neiespējami tas nav.
! Jāmēģina ar kredītiestādi vienoties, ka, piemēram, veiksiet lielāku pirmo iemaksu vai sniegsiet kredītiestādei papildu nodrošinājumu – garantiju kredīta segšanai. Ja vienā bankā tas neizdodas, ir vērts pamēģināt citā bankā.