Pat kriminālā ziņā daudz pieredzējušo Brazīliju pārsteigusi pārdrošā, rūpīgi plānotā un brutālā vairāku banku aplaupīšana 0
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pat kriminālā ziņā daudz pieredzējušo Brazīliju pārsteigusi pārdrošā, rūpīgi plānotā un brutālā vairāku banku aplaupīšana, kad noziedznieki pirmdienas rītā (pēc vietējā laika) iebruka un uz brīdi faktiski kontrolēja situāciju 200 tūkstošu iedzīvotāju lielajā Arasatubas pilsētā ap 500 km no Sanpaulu. 15 līdz 20 bandītu desmit automašīnās Arasatubā aplaupīja trīs banku nodaļas.
Kā Brazīlijas medijiem stāsta aculiecinieki un redzams sociālajos tīklos izplatītajos videokadros, ar spridzekļiem un automātiskajiem ieročiem bruņoti uzbrucēji bija tērpušies melnās militārā parauga bruņuvestēs, aizsargķiverēs un pilsētas ielās izskatījās pēc karavīriem vai policistiem.
Piesieti automašīnām
Kāda žurnālista slepus no nama loga uzņemtajos videokadros redzamas automašīnas, kas lēnā gaitā ar ieslēgtām avārijas gaismām dodas caur pilsētu. Uz kādas automašīnas jumta uzsiets cilvēks, kamēr cits ķīlnieks guļ uz motora pārsega.
Arī vairākiem citiem auto ķīlnieki bija piestiprināti pie motora pārsegiem, bet vienam cilvēkam paceltām rokām gangsteri likuši stāvēt jumta lūkā. Ķīlnieku ņemšana pati par sevi Brazīlijas noziedzīgajā pasaulē nav retums, taču šis bija īpaši vērienīgs un zemisks veids.
Pirms tam viņi aplenca vietējo militārās policijas iecirkni un ar aizdedzinātām automašīnām bloķēja lielākās ielas un ceļus, pa kuriem Arasatubā varētu ierasties papildspēki.
Vienlaikus bandīti lietoja dronus, lai sekotu līdzi policijas vienību kustībai pilsētā. Arasatubas mērs Diladors Borhess vietējā televīzijā skaidroja, ka policija sākotnēji nav spējusi izrādīt pienācīgu aktivitāti, jo “uz spēles bija likts pārāk daudz dzīvību”.
Sanpaulu militārās policijas pārstāvis Alvaru Kamilju medijiem norādīja, ka gangsteri atkāpšanās ceļā izvietojuši vismaz 40 spridzekļus – slazdus, lai aizkavētu pakaļdzīšanos. Tie atstāti apmēram 20 vietās pilsētā. Mīnas reaģē uz kustību vai siltumu. Iedzīvotāji tika aicināti nepamest savas mājas, kamēr atmīnētāji nebūs pabeiguši darbus. Ielu posmi, kur atklāja spridzekļus, tika slēgti. Vakar Arasatubas skolās mācības nenotika.
Noziedznieku tvarstīšanā piedalījās vairāk nekā 350 policistu un divi helikopteri. Uzbrukumā un apšaudēs nogalināti vismaz divi civiliedzīvotāji un nošauts arī viens bandīts. Vismaz seši cilvēki ievainoti. Trim no tiem ir ložu brūces.
Starp ievainotajiem ir velosipēdists, kurš zaudēja kājas, kad garāmbraucot nejauši aktivizēja noziedznieku izlikto mīnu. Viens no civiliedzīvotājiem tika nogalināts, kad bandīti ievēroja, ka viņš tos filmē.
Līdzīgs rokraksts
Policija paziņojusi, ka vajāšanas laikā vienu uzbrucēju izdevies sagūstīt, bet vēl viens aizdomās turamais ir ievainots. Minēts arī vēl trešais aizturētais aizdomās turamais, par kuru sīkāk nekas netiek minēts. Cilvēkus, kurus noziedznieki aizveda sev līdzi kā dzīvo vairogu, atlaida lauku apvidū tālu ārpus pilsētas un tiem vajadzēja vairākas stundas, lai atgrieztos.
Nolaupītās naudas daudzums netiek atklāts, taču sociālo tīklu videokadros redzamas uz ielas izkaisītas banknotes un kāds iedzīvotājs, kas steidzas tās uzlasīt.
Brazīlijā pēdējā laikā notikušas vairākas vērienīgas banku aplaupīšanas, kam raksturīga rūpīga plānošana un ieroču lietošana, turklāt tās kļūst aizvien vardarbīgākas. Decembra beigās notika Arasatubas gadījumam līdzīgi laupītāju uzbrukumi bankām Kametas pilsētiņā valsts ziemeļaustrumos un Krisiumā, kas atrodas ap 900 km no Sanpaulu.
Novērotāji banku laupītāju aktivizēšanos skaidro ar apstākli, ka valstī saistībā ar Covid-19 pandēmiju uzsākta plaša sociālā atbalsta programma nabadzīgajiem iedzīvotājiem.
Šādā veidā provinces pilsētu bankās, kur drošība un apsardze nav tik augstā līmenī kā lielajās pilsētās, nonāk ievērojamas naudas summas skaidrā naudā. Piemēram, Arasatubas gadījumā policijas amatpersonas nemaz nebija informētas par “Banco do Brasil SA” un “Caixa Federal” filiālēs glabātajiem skaidrās naudas līdzekļiem.
Laupītāji tādās situācijās saskata iespēju. Brazīlijā pazīstamais kriminālās pasaules analītiķis Gvarasi Mingardi vietējos medijos norādījis, ka pēdējo piecu sešu gadu laikā sāk atkārtoties pagājušā gadsimta 20.–30. gados Brazīlijas ziemeļos vērojamais fenomens, tā sauktais “kegasu” (cangaço – port.).
Proti, labi organizētas bandas izvēlas nomaļus reģionus, lai uzbruktu mazām un vidējām pilsētām. Tā sauktās “jaunās kegasu” izmanto automātiskos ieročus, sprāgstvielas un parasti uzbrūk bankām un firmām, kas glabā vai transportē naudu un vērtslietas. Ir zināms vismaz viens gadījumus, kad noziedznieki no Brazīlijas sarīkojuši laupīšanu arī kaimiņvalstī Paragvajā.