Balvu pusē maskētā cigarešu ražotnē atrastas 8,5 tonnas tabakas (papildināts) 0
Balvu pusē nelegālajā cigarešu ražotnē atrastas 8,5 tonnas tabakas, cigarešu ražotnes iekārta ap pusmiljona latu vērtībā un citi priekšmeti.
Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Gatis Gudermanis šodien žurnālistiem pastāstīja, ka ražotni policija atklāja 5.augustā un tā bijusi maskēta kā zemnieku saimniecība, kas nodarbojusies ar kokmateriālu pārstrādi. Likumsargu ierašanās brīdī ražotne gan nav darbojusies.
Notikuma vietā atrastā cigarešu ražošanas iekārta, pēc policijas aplēsēm, darbojusies apmēram gadu. Cigarešu ražošanas jaudu policija vēl plāno noskaidrot izmeklēšanā. Iekārtas vērtība ir apmēram pusmiljons latu. Izmeklētāji uzskata, ka saražotā prece bija paredzēta Rietumeiropas valstīm, piemēram, realizācijai Vācijā, Zviedrijā un Apvienotajā Karalistē.
Tāpat atrasti cigarešu ražošanai nepieciešamie izejmateriāli, tostarp aptuveni 8,5 tonnas tabakas, no kuras var saražot aptuveni 8,5 miljonus cigarešu. “Pilns kravas vilcējs jeb fūre,” uzsvēra Gudermanis. Starp ražošanai nepieciešamiem priekšmetiem atrastas arī Krievijas akcīzes markas, cigarešu paciņas, līme un citas lietas.
Cigarešu ražotne bija labi maskēta, proti, organizētāji bija izvietojuši maskētas videokameras, lai ražotnē neierastos nelūgti viesi. Tāpat ražotne bijusi labi organizēta – strādniekiem bija labiekārtotas gultas un citi sadzīves apstākļi.
Pagaidām aizturētas divas personas, taču policija uzskata, ka ražotnē strādāja 5-7 strādnieki no trešajām valstīm. “Ir pamats uzskatīt, ka pārsvarā šīs personas ir no trešajām valstīm. Tas arī tiek darīts drošības nolūkos, lai nebūtu liekas informācijas noplūdes, un faktiski viņi tiek ievesti. Viņi uz vietas uzturas un dzīvo, un kad darbiņš beidzas, tad tiek nosūtīti atpakaļ, lai nebūtu kontaktēšanās ar vietējiem iedzīvotājiem,” norādīja Gudermanis.
Konkrētas viesstrādnieku valstis un kāda tiem bijusi alga, Gudermanis neminēja. Ņemot vērā, ka cigarešu tirgus ir bijis paredzēts Rietumeiropas valstīs, policija uzskata, ka cigarešu ražotnei bija starptautiskas noziedzības vēriens.
Vienai no aizturētajām personām piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis, bet otrai personai piemērots statuss – persona, pret kuru uzsākts kriminālprocess. Gudermanis gan skaidri neatbildēja, vai starp šīm personām ir organizators, taču norādīja, ka līdzīgos gadījumos konspirācijas nolūkos organizatori savos rūpalos neuzturas.
Rūpalā ražotas visdažādāko marku cigaretes, piemēram, “LM” un “West”. Policija domā, ka cigarešu kvalitāte bijusi gana laba, ja reiz iekārta strādājusi aptuveni gadu. Latvija par ražotnes vietu acīmredzot izvēlēta tāpēc, ka atšķirībā no Krievijas ir Eiropas Savienības valsts un saražotās produkcijas transportēšana ir mazāk apgrūtinoša, bet izejvielu piegāde ir vienkāršāka.
Lai arī atrastā iekārta nav bijusi jauna, Gudermanis nenoliedz, ka cigarešu ražošanas iekārtu aprite nav atsevišķi reglamentēta – tas nozīmē, ka šādu iekārtu var brīvi pārvietot un pārdot. “No likuma viedokļa problēma sākas tajā brīdī, kad jūs uz šīs iekārtas kaut ko nelegālu sākat ražot. Līdz tam tā ir tāda prece kā papīrs vai dators,” piebilda Gudermanis.
Jau ziņots, ka Latgalē jau agrāk atklātas nelegālas apjomīgas cigarešu ražotnes. 2011.gadā kādā teritorijā Daugavpils novada Naujenes pagastā un bijušās PSRS kara daļas ēkā likumsargi atklāja nelegālu cigarešu ražotni un notikuma vietā aizturēja sešas personas, tostarp Latvijas, Krievijas un Kirgīzijas pilsoņus. Ārvalstu pilsoņi šo nelegālo darbību veikšanai bija piesaistīti kā iekārtu uzstādīšanas un ekspluatācijas speciālisti.
Iespējamais nelegālās ražošanas organizētājs, Krievijas pilsonis, tika aizturēts Vācijā.
Ēka, kurā bija iekārtota nelegālā cigarešu ražotne, bija pielāgota pastāvīga cigarešu ražošanas procesa uzsākšanai – tajā bija uzstādītas jaudīgas cigarešu ražošanas iekārtas un ģenerators elektroenerģijas ražošanai.
Turpat atradās arī visas nepieciešamās izejvielas – 5,9 tonnas tabakas, papīrs, līme, cigarešu filtri, iepakojuma materiāli, kuru pietiktu sešu miljonu cigarešu saražošanai, kā arī Krievijas akcīzes markām līdzīgas uzlīmes.
Pēc ekspertu atzinuma, cigarešu ražošanas iekārtu jauda varēja būt apmēram miljons cigarešu dienā. Lielāko daļu no saražotajām cigaretēm bija paredzēts nogādāt dažādu Eiropas Savienības valstu tirgos.
Likumsargiem neļaujot pilnībā uzsākt ražošanas procesu, tika novērsta aptuveni 630 000 latu liela kaitējuma nodarīšana valsts budžetam.