Balva spožākajiem datorprātiem 0

Ik gadu tiek pasniegtas balvas mūsu gaišajiem prātiem arī datorzinātnē, viena no tām ir Eižena Āriņa balva datorikā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Eižena Āriņa balvu datorikā pasniedz kopš 2000. gada, kas sākotnēji bija domāta zinātniekiem, kuri veikuši ievērojamus teorētiskos pētījumus. Taču nu jau trešo gadu balvas iedibinātāji “Exigen Services Latvia”, Latvijas Zinātņu akadēmija un Rīgas Tehniskās universitātes Attīstības fonds izvirza divas atsevišķas nominācijas – vienu par praktisku ieguldījumu informācijas izstrādē un ieviešanā Latvijā, otru – zinātniekiem, kuri vairāk nodarbojas ar teorētiskiem pētījumiem.

Šo gadu laikā laureātu vidū var atrast zinātniekus, kuri strādā visdažādākajās zinātnes disciplīnās – sākot ar matemātisko un topoloģisko modelēšanu un tās lietojumu tehniskajā un medicīniskajā diagnostikā un beidzot ar kvantu skaitļošanu un kosmiskajiem pētījumiem. Šādi ievērojami sasniegumi pierāda, ka arī mūsu valsts speciālisti ir spējīgi dot ieguldījumu pasaules līmeņa zinātnes vidē.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Exigen Services Latvia” valdes priekšsēdētājs Ivars Puksts norāda, ka Latvijas sabiedrība gana labi zina mūsu sportistus un kultūras darbiniekus, taču par valsts spējīgākajiem zinātniekiem tā nezina neko. “Balvas ideja ir informēt sabiedrību par zinātnes attīstību valstī un veicināt šo cilvēku atpazīstamību,” kas vienlaikus ir arī veids, kā zinātniekiem pateikt paldies.

Viens no pagājušā gada Eižena Āriņa balvas ieguvējiem, iniciatīvu platformas Manabalss.lv radītājs Jānis Erts atzīst, ka gan nominācija, gan pati stipendija ir pagodinājums un ir patīkami, ka nozares eksperti pamana pozitīvās tendences. Tāpat šī stipendija ir iespēja “atvērt jaunas durvis savā profesionālajā darbībā, jo viena lieta ir stāstīt apkārtējiem par paveikto darbu, taču pavisam kas cits, ja tev par šo darbu ir arī atzinība no nozares speciālistiem,” tā J. Erts.

Kandidātus Eižena Āriņa balvai var izvirzīt jebkurš – kolēģi, sadarbības partneri, klienti vai draugi. Tāpat I. Puksts mudina “kandidātus pieteikt pašiem sevi, lai arī cik grūti tas būtu”.

Aldis Baums, Eižena Āriņa balvas par mūža ieguldījumu un teorētiskajiem pētījumiem 2013. gadā ieguvējs, atzīst, ka šāda atzinība pēc garajiem darba gadiem ir patīkama un mudina turpināt darboties arī tagad. Viņš ir viens no tiem, kurš sešdesmitajos gados izstrādāja pirmo datoru Latvijā, kas darbojas uz lampām. Taču viņa lielākie sasniegumi ir vērojami tieši kosmisko pētījumu aparatūras un programmatūras izstrādē.

Balva var kalpot par atspērienu jaunu ideju realizēšanā, jo papildus laureātiem tiek piešķirta stipendija. Tā, piemēram, Jānis Erts atklāj, ka iegūto stipendiju ieguldījis nākamās idejas pilotprojekta izstrādei, kas gan vēl nav publiski pieejama.

Fakti

Eižena Āriņa balvas viena nominācija par praktisku ieguldījumu informācijas izstrādē un ieviešanā Latvijā, otra – zinātniekiem, kuri nodarbojas ar teorētiskiem pētījumiem.

Eižena Āriņa balvai datorikā 2014. var pieteikties līdz 27. aprīlim.

Reklāma
Reklāma

Pieteikuma anketu var meklēt mājas lapā 
www.arinabalva.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.