Brūnais Bramas šķirnes gailis ir īpašs, jo tam patīk vadāt cāļus. Nu jau dzīvē izvadājis daudzas paaudzes. Kad vista jaunuļus pamet, gailis tos sargā un māca kāpt laktā.
Brūnais Bramas šķirnes gailis ir īpašs, jo tam patīk vadāt cāļus. Nu jau dzīvē izvadājis daudzas paaudzes. Kad vista jaunuļus pamet, gailis tos sargā un māca kāpt laktā.
Foto – Uldis Muzikants

Gribi audzēt savas vistiņas, bet nezini, kā sākt? Dzērbeniete Daina Šmite dalās pieredzē 4

Sagatavo dzīves telpu

Vistas grib audzēt arvien vairāk cilvēku, taču trūkst zināšanu, ar ko sākt. – Tas nemaz nav grūti, jo vistas ir visvienkāršāk turamie mājputni. Balva par pūlēm – olas, gaļa un mēslojums, – iedrošina dzērbeniete DAINA ŠMITE.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

– Vistas nav tikai radības, kas dod olas, – uzskata Daina Šmite. Putni ir viņas vaļasprieks un sētas rota, ko apskatīt un barot nāk lieli un mazi kaimiņi. – Man jau ļoti patiktu gotiņa, bet tas ir milzu darbs, katru dienu noteiktā laikā jābūt kūtī. Vistas ir ideāli piemērotas darbā aizņemtiem cilvēkiem, – skaidro Daina, kura organizē Dzērbenes kultūras dzīvi. Apraudzīt savas mīlules viņa dodas pirms un pēc darba, pat ja tas iegadās vēlākā stundā. Reizēm putniem bez kopējas jāiztiek pat divas dienas.

! Spārnaines apgādā saimniekus ar olām. Turklāt buljonam vai cepetim no pašu audzētiem gailēniem ir pavisam cita garša.

CITI ŠOBRĪD LASA

Daina pārliecinājusies, ka vistām nevajag īpaši siltinātu kūti. Viņas putni dzīvo no blokiem mūrētā kūtiņā ar betona jumta pārsegumu. Bez papildu apkures. Kamēr laukā vēl nav liels sals un ir līdz -10 °C temperatūra, kūts durvis dienā ir atvērtas. Putni brīvi staigā iekšā un ārā. Sniegs tiem nekaitē un pat tīri labi patīk zosīm un pīlēm. Bargākā aukstumā kūts durvīm priekšā aizklāj deķi. Neviena vista pat lielā salā nav ne nosalusi, ne seksti apsaldējusi. Pirmos gadus telpā likuši sildītāju, taču novērojuši, ka tas gandrīz nāk par sliktu vistu veselībai.

Saimniece gādā, lai kūtī vienmēr būtu svaigi pakaiši, laktiņas, kur uzlēkt, un sauss gaiss. Šmucīgās zosis tāpēc īsti neiederas vistu kūtī, bet, ja to nav daudz, sadzīvo tīri labi.

No rudens līdz pavasarim kūtī visu diennakti deg ekonomiskās siltā spektra lampiņas. Tās var dedzināt droši, jo nesakarst. Gaismu naktī vēlams atstāt arī cāļu šķilšanās un audzēšanas laikā, jo tas aizkavē žurku vai citu laupītāju apciemojumus. Vistām nepieejamā vietā saimniece vienmēr tur kādu indes porciju grauzējiem. Žurkas putnu kūtī nav pieļaujamas, jo nodara lielu postu.

Pastaigām svaigā gaisā saimniece iesaka veidot pēc iespējas lielāku aploku. Viņa par labu variantu uzskata apmēram 1,8 m augstu stiepļu pinuma žogu. Apakšmalu stingri nostiprina zemē, lai nevar ierakties sveši suņi vai lapsas. Augšpusē tīklojuma nav, bet putni pāri nelec, arī vanagi neapciemo. Saimniece spriež, ka tas vareno zosu un modrā medību suņuka dēļ.

! Putni turēsies pie savas teritorijas un labi sadzīvos cits ar citu vietā, kur paši izšķīlušies. Pat klaiņotājas pērļu vistas, kas izperētas šajā kūtiņā, atšķirībā no saviem pirktajiem vecākiem brīvsolī nedodas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.