Balts un žilbinošs apģērbs. Kas jāzina par dažādiem balinātājiem? Balināšanas ābece 0
Eksperimentējot ar dažādiem balinātājiem, audumiem un traipiem uz tiem, jāsecina, ka teju katru reizi ir citāds rezultāts, tāpēc nav iespējams pateikt, ka konkrētais balinātājs ir numurs viens pasaulē. Dažādos veidos mēģinot apģērbu atkal padarīt baltu, var saprast, ko var un ko nevar izbalināt.
Balts apģērbs vasarā ir īpaši patīkams, jo atstaro siltumu, tāpēc tajā nav karsti. Ja birojā katru dienu jāvalkā balts krekls vai blūze, nereti ir problēmas tikt galā ar sadzeltējušu apkakli un piedurknēm. Tāpēc, ja baltās veļas ir daudz un gribas to saglabāt sniegbaltu, vieglākais risinājums ir regulāri lietot balinātāju.
Balinātāju tieši baltai veļai nav daudz. Ja vēlas to lietot regulāri, izvēle ir starp agresīvu ķīmiju un ekoloģiskajiem balinātājiem. Es izmēģināju Ace un Sodasan. Ilgākā laika periodā balts palika tikpat koši balts arī pēc 20 mazgāšanas reizēm, ja katrā tika pievienots balinātājs. Savukārt, ja apģērbs bija iedzeltējis vai kļuvis pelēcīgs, turklāt traipi bija palikuši arī pēc vairākām mazgāšanas reizēm, šie balinātāji nelīdzēja. Lai gan baltums bija košāks, tas lielākoties netuvojās žilbinoši baltam efektam un bija vērtējams kā neapmierinošs.
Pārsteidzoši, bet hlors nespēja izbalināt mazliet pelēcīgi zilganos T kreklus un ziemā iedzeltējušo balto žaketi.
Baltās veļas mazgāšana + balināšana
• Ja baltās veļas ir daudz, veļas mašīnā var izvēlēties tai piemēroto mazgāšanas režīmu +60 °C vai +90 °C un papildu priekšmazgāšanu. Šķidro hlora balinātāju priekšmazgāšanas nodalījumā ielej tad, kad mašīna piepildās ar ūdeni.
• Ja traipu ir daudz un veļa ļoti netīra, pirms mazgāšanas to var 10 minūtes pamērcēt balinātājā, kas atšķaidīts ar aukstu ūdeni (devas skatīt uz iepakojuma, tās dažādiem ražotājiem atšķiras). Regulāri mazgājot gan baltas kleitiņas, gan vīriešu kreklus un gultas veļu, rezultāts ir teicams.
• Hlora smaku novērš veļas mīkstinātāji un žāvēšana svaigā gaisā. Papildus izmantotie skalošanas režīmi nespēj no auduma šķiedrām izskalot ķīmijas kokteili, ko veido balinātājs, pulveris un mīkstinātājs, tāpēc jutīgākiem cilvēkiem var rasties ādas izsitumi, alerģiskas iesnas vai elpas trūkums. Risinājums – izmantot mazāk agresīvu sadzīves ķīmiju, ko plašā klāstā piedāvā ekoveikali.
• Savukārt ar ekoloģiskajiem balinātājiem viss ir vienkāršāk. Izvēlas baltās veļas mazgāšanas režīmu +90 °C un pulverim pieber balinātāju. Nav nepieciešama priekšmazgāšana. Rezultāts ir labs, ja lieto regulāri. Ja atbilstīgi auduma ražotāja norādēm baltā veļa jāmazgā +60 °C vai +40 °C, balinošais efekts nav tik izteikts.
Maigāki līdzekļi
Nopērkami arī dažādi balinātāji, ko lieto zemā temperatūrā, piemēram, Vanish Oxi Action Crystal White. Rezultāts ir vidējs un apmierinošs. Arī šajā gadījumā savu lomu spēlē regularitāte, un pats galvenais – nevajag gaidīt, kamēr kleitiņa vai ikdienā valkātais baltais krekls kļūst dzeltenīgs vai pelēcīgi zils, bet vismaz periodiski pielikt mazgāšanas līdzeklim arī balinātāju.
Padomju laiku metode
Pagājušajā gadsimtā veļu mērcēja, vārīja lielā katlā uz plīts, mazgāja, skaloja. Lielu daļu no garā procesa veica ar rokām, pārcilājot smago un karsto veļu, vārot un apmaisot, tikai mazgāšana notika mehāniskajā veļas mašīnā.
Vārīšana ir efektīvs balināšanas veids, it sevišķi virtuves trauku dvieļiem un lina roku dvieļiem. Šajā eksperimentā, vārot kokvilnas un lina auduma izstrādājumus lielā katlā uz plīts, izmantoju līdzekli Liilija. Viegli sakrāsoti T krekli (krāsainā veļa mazgāta kopā ar balto) atguva balto krāsu, bet stipri sakrāsotie kļuva pelēcīgi zili. Lina virtuves dvieļi bija spoži balti, bet izzuda vai stipri pabaloja ražotāja iekrāsotās svītriņas. Palagi un baltā lina kleita gan atguva agrāko spožumu. Ļoti seni traipi izmazgājās daļēji, svaigie – pilnībā.
Pieejami arī līdzeklim Liilija līdzīgi balinātāji, piemēram, Persoļ, kas vārot vai mērcējot labi izbalina un izņem traipus. Šoreiz Liilija izrādījās efektīvāka par Persoļ, bet tā var būt tikai sakritība.
Šo līdzekļu sastāvā ir agresīvas ķīmiskās vielas, tāpēc telpai, kur vāra, jābūt labi vēdināmai, tur nedrīkst atrasties bērni. Ir zināmi gadījumi, kad astmas slimniekam tāpēc sākās smaga lēkme. Vislabāk katlu likt uz mazās elektriskās plītiņas un vārīt ārpus dzīvojamām telpām. Pēc balināšanas izstrādājumi rūpīgi jāizskalo, vislabāk veļas mašīnā, uzliekot dubulto skalošanu.
Balināšanas ābece
a) Pirms lieto balinātāju, obligāti jāizlasa, kādiem audumiem tas paredzēts. Daudzi ražotāji norāda, ka vilnu un zīdu nedrīkst balināt.
b) Balinātāji, kuru sastāvā ir hlors, sintētiskos audumus nereti iekrāso izteikti dzeltenā tonī, turklāt izceļ senus traipus. Balinot sintētiku, jāņem vērā, ka rezultāts var būt neprognozējams.
c) Hloru saturošus balinātājus izšķīdina un lieto tikai aukstā ūdenī – karstā ūdenī tie veļu var padarīt iedzeltenu.
d) Balinātāji, kuru sastāvā ir hlors, pēc 3–6 mēnešu uzglabāšanas var nebūt iedarbīgi, jo hlors ir viegli gaistošs savienojums. Šādus līdzekļus ieteicams glabāt vēsā un sausā vietā.
e) Droši vārīt balinātājā var tikai baltu kokvilnu un linu. Visi pārējie audumi, jo īpaši dažādu materiālu kombinācijas, būs liels eksperiments.
f) Ļoti riskanti ir balināt iedzeltējušu apģērbu, kas sašūts no dažādiem audumiem, turklāt ir arī mežģīnes. Nereti viens audums izbalinās labāk, cits – sliktāk, bet sintētiskās mežģīnes kļūst dzeltenas.
g) Nedrīkst traipus iekaltēt un kavēties ar mazgāšanu! Ieteicams nevis piecreiz izmazgāt ikdienas mazgāšanas režīmā un tikai tad ķerties pie balināšanas, bet uzreiz iemērkt ūdenī, kurā pirms tam izšķīdināts balinātājs, un pēc tam izmazgāt iespējami karstākā režīmā, kādā to pieļauj konkrētais audums (vai lietot priekšmazgāšanu ar balinātāju). Vecus traipus un iedzeltējušu audumu izbalināt ir ļoti grūti.
h) Viss balināšanas pasākums var smagi izgāzties, ja ūdens nav attīrīts no piemaisījumiem un konkrētajā reģionā ir dzeltenīgs (vēl trakāk, ja no vecajām ūdens caurulēm ik pa laikam atdalās dzelzs nosēdumi). Šajā situācijā glābiņš ir speciāli uzlikts filtrs tieši pirms veļas mašīnas un regulāra filtrējošo elementu maiņa.
i) Balti krāsotus sintētiskos audumus, kam krāsa nomazgājusies, lielākoties nevar izbalināt.
j) Ja balts apģērbs vilkts mugurā, tas obligāti jāizmazgā, pat ja neizskatās netīrs, jo glabājot var sadzeltēt.