Balto dižkallu audzēšana: 3 tipiskas kopēju kļūdas, kāpēc augs nezied 1
“Kā kopt senās liela auguma baltās kallas, ko telpās audzē vēl no vecmāmiņu laikiem? Cik bieži laistīt, lai nepārlaistītu? Ar ko mēslot? Kā kopt ziemā?” AINA Bauskā
Etiopijas zantedešijas (Zantedeschia aethiopica), ko tautā sauc vienkārši par baltajām kallām, bijušas un ir iecienītas visos laikos. Baltie, majestātiskie ziedi izceļas ar nezūdošu eleganci, to skaistums ir ļoti noturīgs gan vāzē ūdenī, gan pušķos. Nav brīnums, ka cilvēkiem tā bijusi rota no piedzimšanas brīža līdz aizsaules dārziem.
Lai baltās kallas ziedētu katru gadu, tām vasarā aptuveni sešas nedēļas ir jāatpūšas. Miera periodā tās novieto noēnotā vietā un nelaista, ļaujot, lai nokalst lielākā daļa lapu. Ja kāda nenokalst, tā nav jānogriež, bet jāatstāj pie auga.
Miera periodam beidzoties, pārstāda jaunā augsnē (to var darīt arī pirms miera perioda). Lielie, resnie auga sakneņi vislabāk jūtas pasmagā, trūdvielām bagātā augsnē ar nedaudz skābu reakciju. Laba augsnes piedeva ir satrūdējuši govju mēsli.
Pēc pārstādīšanas septembrī baltās kallas novieto mērenā siltumā, gaišā vietā un pamazām sāk laistīt. Tas jādara uzmanīgi, lai augus nekad nepārlaistītu. Laistīšanas daudzums un biežums atkarīgs no telpas temperatūras, apgaismojuma, augsnes sastāva, zemes daudzuma podā, kā arī no izmantotā trauka materiāla (plastmasas podos mitrums parasti saglabājas ilgāk).
Baltās kallas sāk ziedēt novembra beigās un zied līdz aprīlim. Pareizi audzētam un koptam augam veģetācijas periodā attīstās un uzzied pieci seši ziedi. Lai tā notiktu, nepieciešams labs apgaismojums, visgaišākais dienvidu logs telpā. Kallas labi jūtas istabas temperatūrā, bet vēsākās telpās (+14…+16 °C) ziedi turēsies ilgāk.
Pārstāda aptuveni reizi divos gados, parasti to apvieno ar pavairošanu. Tad no vecākauga atdala nelielus dzinumus un iestāda atsevišķos podos, lai izaudzētu jaunus augus. Dzinumi un sakneņi noveco, ar gadiem tie vairs nezied tik bagātīgi, tādēļ aizstājami ar jauniem augiem. Augšanas laikā vismaz reizi nedēļā bagātīgi mēslo, izmantojot gan minerālmēslus, gan organisko mēslojumu.
SVARĪGI
Balto kallu audzēšanā parasti ir trīs kļūdas:
• audzē visu gadu, neievērojot miera periodu, tādēļ augi nekad nezied;
• pārāk bagātīgi laista – pūst lapas un dzinumi;
• nemitrina gaisu (sevišķi svarīgi tas ir telpās ar centrālapkuri) – ja tas ir par sausu, uz lielajām lapām parasti saviešas tīklērces.