Baltkrievijas opozīcija sašķeļas: Lukašenko režīma pretiniekiem jāizstrādā jauna stratēģija 3
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Masu demonstrācijas pret rezultātu viltošanu pagājušā gada vēlēšanās izraisīja Minskas režīma vardarbīgu pretsparu un nenoveda pie Baltkrievijas diktatora Aleksandra Lukašenko atkāpšanās, tāpēc režīma pretiniekiem jāizstrādā jauna stratēģija diktatora gāšanai.
Analītiķu ieskatā, tas ir signāls, ka plašā pretestības kustība, ko bija izveidojusi opozīcijas kandidāte pagājušā gada prezidenta vēlēšanās Svetlana Tihanovska, kuru daudzi uzskata par vēlēšanu patieso uzvarētāju, tagad ir sašķelta.
“Mēs gribam izveidot daudzpartiju sistēmu, kurā Baltkrievijas pilsoņiem būs izvēles iespēja starp politiskajām partijām,” Latuško pavēstījis videovēstījumā tīmeklī.
Pirms nedēļas cits opozīcijas līderis baņķieris Viktors Babarika, kurš jau gandrīz gadu atrodas apcietinājumā un apsūdzēts korupcijā, paziņoja par savas politiskās partijas veidošanu.
Pagājušā gada oktobrī Lukašenko cietuma telpās sarīkoja politisku šovu, kurā piekrita piedalīties Babarika, viņa dēls Eduards un opozīcijas politiķis Sergejs Tihanovskis (vēlēšanās viņa vietā kandidēja dzīvesbiedre Svetlana). Četras stundas cietuma telpās tika apspriestas iespējamās izmaiņas valsts konstitūcijā.
Pēc šīs tikšanās Babarikas vēlēšanu kampaņas kordinators Jurijs Voskresenskis tika atbrīvots un režīma kontrolētajā televīzijā aicināja nepiedalīties publiskos protestos pret Lukašenko režīmu. Babarikas kampaņas vadītāja Marija Koļesņikova atteicās piedalīties šajā saietā un joprojām atrodas cietumā.
Pērn protestos pret režīmu tika piekauti un aizturēti tūkstošiem cilvēku, bet vismaz četri gāja bojā. Taču opozīcijas publiskā seja Tihanovska, kuru uzskata par pagājušā gada augusta prezidenta vēlēšanu faktisko uzvarētāju, šobrīd spiesta uzturēties Viļņā, bet Latuško dzīvo trimdā Varšavā.
Latuško aicinājis rīkot demonstrācijas 9. maijā, kad baltkrievi atzīmē Otrā pasaules kara beigas. Gan Tihanovska, gan Latuško ir iekļauti Baltkrievijas koordinācijas padomes prezidijā – nevalstiskā grupā ar mērķi atvieglot demokrātisku varas maiņu –, kurā ir septiņi cilvēki.
Tihanovska par galveno uzdevumu uzskata opozīcijas vadošo politiķu vienotības saglabāšanu cīņā pret Lukašenko, kas nodēvējis Latuško un Tihanovsku par teororistiem.
“Mums nav citas izvēles kā saglabāt vienotību, jo mēs strādājam kopā un mums ir viens mērķis,” intervijā izdevumam “Politico” teica Tihanovska. Viņasprāt, koordinācijas padomē tieši viņa ir vienotāja, jo Pāvelam Latuško, Valērijam Cepkalo un Viktoram Babarikam ir savas politiskās ambīcijas.
“Tas ir labi, bet mūsu galvenais uzdevums ir veidot demokrātisku Baltkrieviju un sarīkot brīvas un godīgas vēlēšanas, un tāpēc es esmu šeit,” teica bijusī angļu valodas skolotāja, kura režīma represiju dēļ pret savu vīru bija spiesta stāties viņa vietā.
Latuško, kurš aicinājis veidot parlamentāri prezidentālu republiku, paziņojis, ka neizslēdz sarunu risināšanu ar Lukašenko.