Baltkrievijā sodīs bezdarbniekus? 0
Mēģinot piespiest nestrādājošo iedzīvotāju daļu tomēr meklēt darba vietas, Baltkrievijas valdība tuvākajā laikā varētu ieviest īpašu bezdarbnieku nodokli. Ar šādu savdabīgu ideju pēc tikšanās ar Mogiļevas apgabala vietējām amatpersonām iepazīstinājis valsts premjerministrs Mihails Mjasiņkovičs, informē ziņu aģentūra “BELTA”.
Vietējie mediji atzīmē, ka šobrīd, pēc Baltkrievijas oficiālajiem statistikas datiem, bez darba esot 445 tūkstoši no 9,5 miljoniem valsts iedzīvotāju. Nevalstiskās organizācijas un starptautiskie apskatnieki gan lēš, ka bezdarbnieku skaits Baltkrievijā ir krietni lielāks un pārsniedz 20 procentu atzīmi. Lai nu kā, valsts valdība esot apņēmusies aktīvāk izskaust bezdarbu. “Bez darba esošie cilvēki nedod nekādu pienesumu valsts uzplaukumam un ekonomiskajai attīstībai, taču tajā pašā laikā gūst labumus no sociālajiem pabalstiem,” sacījis Mjasiņkovičs. “Mums šī situācija ir jāizlabo, un viens no veidiem, kā to paveikt, ir bezdarbnieku nodokļa ieviešana.” Ar konkrētu likmi šim nodoklim baltkrievu valdības vadītājs gan neiepazīstināja, tāpat viņš neatklāja konkrētu laika posmu, kad šāda nodeva varētu stāties spēkā.
Vienlaikus Mjasiņkovičs rēķināja, ka bezdarba līmeņa samazināšanai būtu arī nepieciešams valstī “celt algas un ieguldīt jaunu uzņēmumu veidošanā”. “Reģionos ir jāaktivizē augsti produktīvu darba vietu radīšana, tautsaimniecībā iesaistot neaktīvos iedzīvotājus. Ik gadus katrā Baltkrievijas apgabalā būtu jāatver desmit jauni uzņēmumi. Mums ir daudz izejvielu, kuras jāprot efektīvi izmantot,” prātojis Baltkrievijas premjers, kā piemēru minot būvniecības materiālu ražotņu izveidi, kuru produkcija varētu būt pieprasīta eksportprece.
Baltkrievijas amatpersonas ik pa laikam nāk klajā ar dažnedažādām un reizēm skandalozām ierosmēm, kā mazināt cilvēku atkarību no sociālajiem pabalstiem. Turklāt valsts amatpersonas uzskata, ka pabalstu sistēmas dēļ daudzi baltkrievi nemaz nepapūlas meklēt darba vietas.
Vēl nesen Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko izteicās, ka statistikas ailēs liels bezdarbnieku skaits parādās, jo daudzi cilvēki strādā neoficiāli un nemaksā iedzīvotāju ienākumu nodokli, taču vienlaikus saņem dāsnus sociālos pabalstus. Viņš arī prātoja, ka valdības iestādēm ir “jāuzzina katra tā dēvētā bezdarbnieka iemesli nestrādāšanai”. Bet vēl pērn Baltkrievijas parlamenta priekšsēdētāja vietnieks Viktors Guminsks ierosināja atgriezties pie padomijas prakses un no darba spējīgiem, taču nestrādājošajiem cilvēkiem jeb “parazītiska dzīvesveida” piekopējiem prasīt tiesisku atbildību.