Baltkrievijā ievesti 48 bērni no Ukrainas apgabaliem, kurus okupējusi Krievijas armija 39
Baltkrievijā otrdien ievesti 48 bērni no Ukrainas apgabaliem, kurus okupējis Krievijas karaspēks, vēsta Baltkrievijas valsts mediji.
Bērni ievesti no Krievijas okupētajiem Ukrainas Doneckas, Luhanskas un Zaporižjas apgabaliem. Viņu vidū ir bērni no pilsētām, kuras 2022.gada jūlijā ieņēma Krievijas armija. Pagājušā gada decembrī Maskava pretlikumīgi paziņoja par šo apgabalu aneksiju, taču Krievija tos pilnībā nekontrolē.
Baltkrievijas valsts ziņu aģentūras “Belta” publicētajās fotogrāfijās bērni redzami ar diktatora Aleksandra Lukašenko režīma izmantoto sarkanzaļo karogu. Fotogrāfijās redzams, ka viņiem līdzās stāv policisti.
Bērnu izvešanu no Ukrainas organizējusi Lukašenko režīma uzturēta labdarības organizācija, kas jau iepriekš organizējusi Ukrainas bērnu ievešanu Baltkrievijā, kā mērķi norādot bērnu veselības uzlabošanu.
Baltkrievijas amatpersonas iepriekš noliedza apgalvojumus, ka Baltkrievija ir palīdzējusi nelegāli izvest bērnus no Ukrainas.
Baltkrievijas opozīcijas pārstāvji jūnijā nodeva Starptautiskajai krimināltiesai (SKT) materiālus, kas liecina par vairāk nekā 2100 ukraiņu bērnu piespiedu izvešanu no Krievijas okupētajām pilsētām uz Baltkrieviju. Tas noticis ar Lukašenko piekrišanu.
Baltkrievijas opozīcijas aktīvists un bijušais kultūras ministrs Pāvels Latuško pauda cerību, ka šie materiāli pamudinās Starptautisko krimināltiesu izdot Lukašenko aresta orderi, kā tas tika jau izdarīts attiecībā uz Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu.
“Mēs redzam arvien vairāk pierādījumu, kas saistīti ar Ukrainas bērnu nelikumīgu pārvietošanu uz Baltkrieviju, un tas turpināsies, kamēr starptautiskās organizācijas nereaģēs un neapturēs Minsku,” intervijā ziņu aģentūrai AP norādīja Latuško.
SKT 17.martā izdeva Krievijas prezidenta Vladimira Putina un bērnu ombudsmenes Marijas Ļvovas-Belovas aresta orderus, apsūdzot viņus bērnu deportācijā no Ukrainas.
SKT, balstoties starptautisko tiesību normās, ukraiņu bērnu izvešanu no okupētajām teritorijām uzskata par kara noziegumu.