Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Aleksandr Veremeev/SHUTTERSTOCK

Baltijas valstis Eiropai prasīs izlīdzināt tiešmaksājumus lauksaimniekiem 0

Baltijas valstis sarunās ar Eiropas Komisiju (EK) pieprasīs, lai tiešmaksājumi lauksaimniekiem pēc septiņiem gadiem sasniegtu 100% Eiropas Savienības (ES) vidējā līmeņa, ziņu aģentūru BNS piektdien informējis Lietuvas zemkopības ministrs Ģiedrjus Surplis.

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Par to ceturtdien neformālā apspriedē Viļņā vienojušies Latvijas, Lietuvas un Igaunijas lauksaimniecības ministriju vadītāji. “Vienojāmies arī turpmāk pieprasīt, lai Baltijas lauksaimnieki saņemtu 100% ES tiešmaksājumu vidējā līmeņa,” sacījis ministrs, piebilstot, ka vienoties par kopīgu maksājumu līmeni Baltijas valstīm ieteicis ES budžeta komisārs Ginters Etingers, jo tas atvieglos sarunas.

Nedēļas izskaņā Latvijas zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK), Lietuvas zemkopības ministrs Ģiedrjus Surplis un Igaunijas lauksaimniecības ministrs Marts Jerviks tiekas Lietuvā, lai vienotos par kopīgu nostāju turpmākajās diskusijās par ES Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) reformu pēc 2020.gada un lauksaimniecības daudzgadu budžetu 2021.-2027.gadam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka EK pērn 1.jūnijā publicēja regulu priekšlikumus par ES Kopējo lauksaimniecības politiku 2021.-2027.gadam, ietverot arī tiešmaksājumu un lauku attīstības politikas ES finansējuma sadalījumu dalībvalstu starpā. Atbilstoši EK priekšlikumam nākamajā plānošanas periodā Kopējās lauksaimniecības politikas lauku attīstībai dalībvalstīm paredzētais finansējums samazināsies par 15% salīdzinājumā ar 2014.-2020.gadu.

Savukārt tiešmaksājumu kopējais samazinājums ES atbilstoši EK priekšlikumam būs 3,9%. Tiešmaksājumu apmērs nesamazināsies dažām dalībvalstīm, tostarp Latvijai. EK Latvijai paredz ļoti minimālu tiešmaksājumu pieaugumu – līdz 202 eiro par hektāru 2026.gadā. ZM iepriekš informēja, ka tādējādi EK nav ņēmusi vērā objektīvo nepieciešamību izlīdzināt tiešmaksājumus dalībvalstu starpā, lai ES lauksaimnieki beidzot varētu strādāt vienlīdzīgos konkurences apstākļos.

Šobrīd vidējais tiešmaksājumu līmenis Eiropas Savienībā ir 266 eiro par hektāru, bet Lietuvā tas pērn bija 166 eiro.

2013.gadā Eiropas Savienības Padome vienojās, ka 2019.gadā Lietuvas zemnieki saņems vismaz 196 eiro par hektāru. Saskaņā ar pašreizējo EK piedāvājumu Lietuvas lauksaimniekiem 2027.gadā tiešmaksājumi līdzināsies 80% no ES vidējā līmeņa.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.