Baltijas un Beniluksa valstis pašreiz neplāno sniegt militāro palīdzību Ukrainai 3
Baltijas valstis un Beniluksa valstis pašreiz neplāno sniegt militāro palīdzību Ukrainai, pēc tikšanās Tallinā trešdien paziņojuši valstu ārlietu ministri.
Viņi apstiprināja, ka arī Eiropas Savienības (ES) līmenī Ukrainai netiks sniegta militāra palīdzība, bet vienlaikus uzsvēra, ka katra valsts saglabā tiesības individuāli sniegt Kijevai jebkuru palīdzību, ko uzskata par pareizu, tostarp militāru.
Tomēr visas valstis – Latvija, Lietuva, Igaunija, Beļģija, Nīderlande un Luksemburga – atbalsta ekonomiskās palīdzības palielināšanu Ukrainai.
“Tādu militāru palīdzību, kāda Ukrainai nepieciešama, Igaunija nespēj piedāvāt,” norādīja Igaunijas ārlietu ministre Keita Pentusa-Rosimannusa.
“Mums jāturpina palīdzēt Ukrainai ne tikai kolektīvi, bet arī efektīvi. Vienīgais veids, kā varam rīkoties turpmāk, ir papildu sankcijas. Es šeit arī pievienotu Krievijas politisko izolāciju, kā arī palīdzēšanu Ukrainai visiem līdzekļiem – politiski, finansiāli un arī militāri. Mēs esam to darījuši un darām pašreiz tādā apjomā, kādā spējam,” paziņoja Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs, atstājot jautājumu par militāru palīdzību nākotnei.
“Es domāju, mēs visi piekrītam, ka nepieciešams sūtīt spēcīgu vēstījumu tiem, kuri ir vainīgi miera pārkāpšanā, Krievijas atbalstītajiem separātistiem,” norādīja Nīderlandes ārlietu ministrs Berts Kūnderss.
“Šobrīd mums nav lēmuma par šādu palīdzību, ieročiem (..), bet mēs turpināsim savu darbu, palīdzot Ukrainai reformēt ekonomiku, un mēs esam pārliecināti, kas tas ir ļoti svarīgi arī Eiropas Savienībai,” piebilda Beļģijas ārlietu ministrs Didjē Rendērs.
Ministru nostājai piekrita arī Nīderlandes premjerministrs Marks Rute un Slovēnijas premjerministrs Miro Cerars, kuri Tallinā piedalījās Eiropas Parlamenta (EP) liberāļu (ALDE) līderu sanāksmē.
“Mēs uzskatām, ka sankciju ceļš ir jāturpina un, ja nepieciešams, jāievieš papildu sankcijas (..), sankciju lauks ir jāpaplašina. Mēs uzskatām, ka tas ir ceļš uz priekšu,” norādīja Rute.
“Pašreiz mēs neatbalstām militāras palīdzības piešķiršanu. Mēs sekojam Eiropas Savienības lēmumiem,” piebilda Cerars.