Foto: ekrānuzņēmums

Tas “piegādā bagātīgu maltīti jūras grunts iemītniekiem.” Baltijas jūrā novērota neparasta parādība 3

Baltijas jūras rifu kartēšanas ekspedīcijā novērota “jūras snigšana”, aģentūru LETA informēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) “Jūras aizsargājamo biotopu izpēte un nepieciešamā aizsardzības stāvokļa noteikšana Latvijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā” (LIFE REEF) projekta koordinatore Gunta Gabrāne.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Septembrī izdevās sagaidīt labus laika apstākļus Baltijas jūras dibena izpētei DAP projektā LIFE REEF, tādēļ no Klaipēdas ostas ar burukuģi “Brabander” un pavadošo flotili zinātnieki devās veikt dziļo sēkļu izpēti.

Ekspedīcijas laikā novērota neparasta parādība – “jūras sniegs”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pateicoties mierīgajiem laika apstākļiem, septembrī trīs dienu garumā darbu varēja veikt septiņu zinātnieku komanda, kuri ar video izpētes palīdzību strādāja 40 līdz 50 metru dziļumā.

Latvijas Hidroekoloģijas institūta pārstāve Ingrīda Andersone stāstīja, ka dziļie sēkļi raksturojami kā bioloģiski un ekoloģiski nozīmīgas vietas, kur barošanās nolūkos pulcējas daudzi ūdens organismi. Rudens pusē, kad beidzas bioloģiskā aktivitāte virsējos ūdens slāņos, novērojama parādība, ko sauc par “jūras sniegu”. Atmirstošās aļģes veido organisko vielu agregātus, kas izskatās kā pavediens ar smagāku galu un grimstot uz leju, atgādinot snigšanu.

“”Jūras sniegs” piegādā bagātīgu maltīti jūras grunts iemītniekiem. Pie dzīru galda pulcējās gan mazie vēzīši mizīdas, kas mielojas ar “jūras sniegu”, gan buļļzivis, kas uzkostu mizīdas,” stāstīja Andersone.

Video:

LIFE REEF projektu īsteno DAP kā vadošais partneris sadarbībā ar Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu “BIOR” un Latvijas Hidroekoloģijas institūtu. Tā kopējais budžets ir 4 miljoni eiro, no tiem 60% sedz ES vides un klimata pasākumu programma “LIFE”, bet 40% – Latvijas Vides aizsardzības fonds un projekta partneri.

LIFE REEF projekta laikā Baltijas jūras akvatorijā plānots kartēt un izpētīt Eiropas Savienības nozīmes īpaši aizsargājamos jūras biotopus Smilts sēkļi jūrā un Akmeņu sēkļi jūrā 4116 kvadrātkilometru platībā. Plašāka informācija par projektu pieejama LIFE REEF projekta mājaslapā “reef.daba.gov.lv”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.