Baltijas jūras reģionā šonedēļ fiksēts paaugstināts radiācijas līmenis. Aizdomas par saistību ar Krieviju 2
Ziemeļvalstu radiācijas drošības dienesti šonedēļ Baltijas jūras reģionā fiksējuši nedaudz paaugstinātu radiācijas līmeni, kas gan nav tik augsts, lai kaitētu cilvēku veselībai vai videi.
22 /23 June 2020, RN #IMS station SEP63 #Sweden?? detected 3isotopes; Cs-134, Cs-137 & Ru-103 associated w/Nuclear fission @ higher[ ] than usual levels (but not harmful for human health). The possible source region in the 72h preceding detection is shown in orange on the map. pic.twitter.com/ZeGsJa21TN
— Lassina Zerbo (@SinaZerbo) June 26, 2020
Kā uzskata Nīderlandes eksperti, domājams, ka tas varētu būt saistīts ar kodoldegvielas elementa dehermetizāciju kādā no atomelektrostacijām Krievijas rietumos.
Tikmēr Krievijas ziņu aģentūra TASS, atsaucoties uz valsts atomenerģētikas koncerna “Rosenergoatom” pārstāvi, ziņo, ka neviena no divām atomelektrostacijām valsts ziemeļrietumos nav ziņojusi ne par kādām problēmām.
Pēc amatpersonas teiktā, Ļeņingradas atomelektrostacija un Kolas atomelektrostacija strādā normālā režīmā, nekādas novirzes iekārtu darbā nav konstatētas un radiācijas līmenis ne spēkstaciju teritorijā, ne to apkaimē nepārsniedz dabisko fonu.
Somijas, Norvēģijas un Zviedrijas radiācijas un kodoldrošības uzraudzības iestādes šonedēļ ziņoja, ka fiksējušas nedaudz paaugstinātu vairāku radioaktīvo izotopu līmeni daļā Somijas, Skandināvijas pussalas dienvidos un Arktikā, bet neizteica pieņēmumus par to izcelsmi.
Savukārt Nīderlandes Nacionālais sabiedrības veselības institūts norāda, ka analizējis Ziemeļvalstu datus un aprēķinājis, ka radionuklīdi nākuši no Krievijas rietumiem un ir “mākslīgas izcelsmes”, proti, tie varētu būt saistīti ar kodoldegvielas elementa bojājumu kādā kodolspēkstacijā.
Tomēr arī institūta paziņojumā atzīts, ka precīzu avotu nav iespējams noteikt ierobežotā mērījumu skaita dēļ.
Visaptverošā kodolizmēģinājumu aizlieguma līguma organizācija piektdien tviterī ziņoja, ka tās Zviedrijā bāzētie radiācijas novērošanas sensori 22. un 23.jūnijā konstatējuši nedaudz paaugstinātu, bet nekaitīgu vairāku radioaktīvo izotopu klātbūtni Eiropas ziemeļrietumos.
Pievienotajā kartē kā iespējamā to izcelsmes vieta uzrādīta plaša teritorija, kas aptver Dāniju, Norvēģiju, Zviedrijas dienvidus, lialāko daļu Somijas un daļu Krievijas rietumu rajonu, ieskaitot Sanktpēterburgu.