Baltijas Inovāciju fonds palīdzēs uņēmējiem īstenot lielus projektus 0
Latvija, Lietuva un Igaunija, kā arī Eiropas Investīciju fonds (EIF) aizvadītajā nedēļā Viļņā vienojās par Baltijas Inovāciju fonda (BIF) izveidi. No fonda uzņēmējiem būs pieejami 100 miljoni eiro (Ls 70 milj.).
No Latvijas Ls 14 milj. ieguldīs Latvijas Garantiju aģentūra (LGA), no Lietuvas un Igaunijas – tikpat lielu naudas summu attiecīgi šo valstu nacionālās attīstības finanšu aģentūras – “INVEGA” un ” KredEx”. Kā norāda LGA projektu vadītājs Krišjānis Zariņš, no BIF naudas veidos 4 – 6 riska kapitāla fondus, kuru operatoriem būs jāpiesaista tikpat liels privātais naudas kapitāls, kādu dos BIF. Fondi darbosies trīs Baltijas valstīs un varēs vienā uzņēmumā ieguldīt no 3 līdz 15 miljoniem eiro (Ls 2,1 – Ls 10,5 milj.). Tātad runa ir par lieliem projektiem, kuru īstenošanai ar nacionālo riska kapitāla fondu naudas nepietika.
Tiek lēsts, ka katrs riska kapitāla fonds ieguldīs naudu 10 – 15 uzņēmumos, pavisam 50 uzņēmumos. K. Zariņš uzsver – BIF izveide bija ļoti svarīga tāpēc, ka uzņēmējiem, kas jau reizi izmantojuši riska kapitāla fondu naudu, patlaban nav pieejas lielām naudas summām un tas kavē izaugsmi. Pirmais BIF veidotais riska kapitāla fonds sākšot darboties nākamajā gadā.
Riska kapitāla fondi visā pasaulē iegulda savā pārziņā esošo fondu naudu jau darbojošos uzņēmumos vai arī tādos, kas uzņēmējdarbību sāk ar labu biznesa ideju (plānu), kas var rosināt strauju izaugsmi.Pēc trim līdz sešiem gadiem, kad riska kapitālisti savu ieguldījumu pārdod, minimālais peļņas procents tiek rēķināts vismaz 20% liels. Riska kapitāla fondus pārvalda pārvaldītāji, bet paši fondi apsaimnieko galvenokārt svešu, tostarp arī privātpersonu un Latvijas pensiju fondu naudu, ko iegulda mūsu valsts tautsaimniecībā.
LGA attīsta arī nacionālo riska kapitāla nozari. Aģentūra šā gada 2. augustā izsludināja konkursu jaunu riska kapitāla fondu vadības komandas izveidei ar mērķi izveidot Latvijā trešo valsts atbalstīto riska kapitāla fondu paaudzi.
2006. gadā tika izveidoti “ZGI fonds”, “Otrais Eko fonds” un “Invento fonds”. 2010. gadā izveidoja “BaltCap Latvia SME Fund”, “Imprimatur Capital Seed Fund” un “Imprimatur Capital Technology Venture Fund”, kas turpina veikt ieguldījumus līdz 2015. gadam. Kopumā pēdējo sešu gadu laikā LGA atbalstītie riska kapitāla fondi ir finansējuši aptuveni 50 Latvijas uzņēmumus. Izsludinātais konkurss pievienos vēl trīs fondus un tādējādi nodrošinās vēl vismaz 30 investīcijas uzņēmumos, kuriem bankas aizdevumus lielā riska dēļ parasti nepiešķir.
Kā norāda aģentūrā, jaunie LGA veidotie fondi ieguldīs naudu mikro-, mazos un vidējos uzņēmumos ar augstu izaugsmes potenciālu, kuru saimnieciskās darbības vieta ir Latvija. Ieguldījumus līdz vienam miljonam latu vienā uzņēmumā varēs saņemt, lai nodrošinātu finansējumu uzņēmuma produkta vai biznesa idejas sākotnējās koncepcijas izpētei, novērtēšanai un attīstīšanai, uzņēmuma izaugsmei un darbības paplašināšanai, paaugstinot ražošanas jaudas, attīstot noieta tirgus un produktus. Paredzēts, ka kopējais ieguldījumu apjoms Latvijas uzņēmumos sasniegs līdz 40 miljoniem eiro (Ls 28 milj.).
Uzziņa Latvijas garantiju aģentūra: palīdz piesaistīt jaunas investīcijas, sniedzot garantijas naudas saņemšanai bankās vai mezanīna aizdevumus, izsniegusi vairāk nekā 1000 garantijas Ls 130 milj. vērtībā, ieguldījusi Ls 46 milj. sešos riska kapitāla fondos, atbalstot vairāk nekā 40 riska kapitāla investīcijas Ls 17 milj. vērtībā. |