Foto: Ilmārs Randers

“Baltic Block” pielāgojies globālajam tirgum 0

Ilmārs Randers, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

“Egļu astoņzobu mizgrauzis, kas posta mežus Čehijā, Vācijā un šobrīd arī Latvijā un Lietuvā, koksnes cenu svārstības, kas pēdējos trīs gados veikušas pilnīgi negaidītas un nesaprotamas svārstības, tad kovids, tagad karš Ukrainā – ļoti, ļoti daudz izaicinājumu pēdējos gados! Taču kopumā tie ir apstākļi, kādos jau labu laiku dzīvojam, strādājam un arī esam spējuši pielāgoties,” saka Madonas novada uzņēmējs, SIA “Baltic Block” līdzīpašnieks Andris Dombrovskis.

“Baltic Block” specializējies inovatīvu, presētu kokskaidu palešu bloku ražošanā. Pēc skata nelielās detaļas, kas tomēr esot viens no galvenajiem faktoriem jebkuras paletes ilgtspējai un līdz ar to arī sūtījumu drošībai, Madonas novada Sauleskalnā esošais uzņēmums ražo jau devīto gadu, un šajā laikā izaudzis par vienu no modernākajiem kokskaidu palešu bloku ražotājiem Eiropā. Ikdienā uzņēmuma ražotnē strādā 111 cilvēki, kas atbild par efektīvu astoņu ražošanas līniju darbu, starptautisko sadarbību, kā arī uzņēmuma attīstību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pakāpeniski kāpinot ražotnes jaudu, kvalitāti un kopsummā uzņēmumā investējot aptuveni 38 miljonus eiro, “Baltic Block” panācis, ka tā ražoto preci pērk 30 pasaules valstīs, apkalpojot arī tirgus ASV, Katarā, Ķīnā, Apvienotajos Arābu Emirātos un praktiski visur Eiropā. Rūpnīca strādā 24 stundas diennaktī visa gada garumā, izņemot divas nedēļas, kad ražotne apstājas apkopes nolūkos.

Mirkļa darījumu režīmā

“Jau labu laiciņu viss bizness notiek mirkļa darījumu režīmā. Ilgtermiņa saistības vairs nedarbojas kā iepriekš, sadarbības līgumi, kur agrāk strādājām ceturkšņiem, pusgadiem, ir krasi mainījušies. Šodien drīzāk strādājam tā, ka vienojamies par cenām uz nākamo mēnesi. Kļuvis normāli, ja par darījumu varam vienoties piecas vai desmit dienas pirms nākamā mēneša piegādēm,” spēles noteikumus uzņēmējdarbībā raksturo Andris Dombrovskis.

“Mirkļa darījumi” biznesa vidē ir finanšu termins – banka piegādā pārdoto valūtu citai bankai tajā pašā vai otrajā darba dienā pēc darījuma noslēgšanas atbilstoši fiksētam kursam darījuma slēgšanas brīdī. Šis jēdziens uzņēmēju vidū patlaban ieguvis paplašinātu un situācijai atbilstošu nozīmi. “Esam jau pielāgojušies šim režīmam, tā ir tāda jaunā “normālība”. Uzskatu, ka šajos apstākļos mirkļa darījumi ir arī pietiekami godīgs sadarbības modelis, jo mēs neciešam zaudējumus no neparedzamām tirgus svārstībām. Tas visas puses stimulē būt elastīgākiem, darboties ātrāk,” turpina Andris.

“Sākumā gan ļoti nomocījāmies. Viss sākās pirms trim gadiem ar Eiropas egļu mizgrauzi. Čehija vidēji cērt 8–9 miljonus kubikmetru koksnes gadā. Taču mizgrauža dēļ vairākus gadus viņi izcirta 25 miljonus kubu, lai tikai saglābtu atlikušos mežus un kaitēkļi neietu tālāk. Arī Vācijā bija līdzīga situācija. Kas notika tirgū? Kad koksnes pēkšņi ir 4–5 reizes vairāk nekā pirms tam, tad sākas dempings, savu produkciju vairs nevari pārdot. Tad uznāca kovids. Atkal neviens nevarēja paredzēt, ka vīrusa dēļ pārtrūks loģistikas ķēdes – nekraus kuģus, konteineri kavēsies pa visu pasauli utt. Sākumā bija ļoti grūti, bet pamazām situ­ācija sāka normalizēties: sūtījumos preces taču liek uz paletēm, bet mēs ražojam šo palešu sastāvdaļas – klucīšus. Pieprasījums pēc paletēm pēdējos gados tikai auga. Taču arī koksnes cenas auga, turklāt pagājušā gada otrajā pusē auga nenormāli,” stāsta uzņēmējs.

Reklāma
Reklāma

Cenu svārstības – milzīgas

Dombrovskis vērtē, ka Latvijas koksnes tirgu ļoti ietekmē Zviedrija un Somija ar savu papīra rūpniecību – viņi cenas varot uzcelt vienā mirklī, izslaucīt resursus no Latvijas. Vienlaikus Zviedrijā uz vietas pirktā papīrmalkas cena esot stabila pēdējos piecus gadus, bet pie mums svārstības milzīgas: tagad 90 eiro kubikmetrā, bet vēl nesen tas pats daudzums maksājis 30 eiro.

“Baltic Block” ražošanā pamata izejviela esot mazvērtīga koksne – tāds pusprodukts starp papīra un parasto malku. Taču produkcijas kvalitātes standartu nodrošināšanai nepieciešama arī papīrmalka. Lai tiktu pie izejvielām, uzņēmums piedalās izsolēs. Galvenais atbalsts un zināmas stabilitātes garants esot “Latvijas valsts mežu” apjoma līgums, kas “Baltic Block” kā lielam ražotājam nodrošinot pieeju tehnoloģiskās koksnes iepirkumiem, kā arī saprotamu cenu indeksācijas mehānismu.

“Tagad koksnes tirgi kļuvuši krietni vien stabilāki. Kad kovids atkāpās, finansiāli sākām atgūties. Vēl pagājušā gada sākumā baidījāmies, ka mums noliktavā būs lieli krājumi, taču 2021. gada otrajā pusē cenas pieauga par 2,5–3 reizēm, pieprasījums bija liels un pārdevām visu. Taču gada beigās uzsprāga arī izej­vielu cenas. Bija sadrukāta kovida nauda ekonomikas atbalsta pasākumiem, jo sevišķi ASV, kur visa Eiropa sāka sūtīt kokmateriālus. No viena grāvja otrā, bet mums tomēr ir izdevies noturēties uz ceļa,” secina madonietis.

Kādēļ palešu klucīši?

Andrim Dombrovskim ir liela uzņēmējdarbības pieredze, darbojies dažādās nozarēs. Salīdzinoši tālajā 2008. gadā radusies iespēja iegādāties īpašumu un ražotni Sauleskalnā no kāda Vācijas uzņēmēja, kurš tur izgatavojis paletes. Arī tolaik bija krīze – finanšu. Kā atceramies, Latvijā viena no smagākajām Eiropā. Tradicionālie tirgi ciet, situācija pārņemtajā palešu ražotnē dramatiska, vajadzēja domāt, ko darīt tālāk. Braucis uz Poliju, citām valstīm, ievērojis, ka Eiropā paletēm sāk izmantot līmētas koksnes jeb kompozīta klučus. Skandināvijā un Baltijas valstīs neviens to neesot darījis. Apvienojot spēkus ar partneri, arī Madonas puses uzņēmēju Edgaru Šķēli, sākuši jaunā un līdz tam nepazīstamā tirgus iekarošanu.

Vispirms kopīgajā projektā atklāta koģenerācijas stacija, kas ražo elektrību un ar siltumu apgādā arī Sauleskalnu jau desmito gadu, pēc tam – 2013. gadā – palešu bloku ražotne.

“Viens no prasīgākajiem mūsu klientiem ir pasaulē lielākais palešu un konteineru nomas uzņēmums “CHEP”. Sākotnēji, lai izpildītu visus viņu kvalitātes standartus, ražotnē strādājām vairāk nekā divus gadus. Taču kopumā mūsu sortiments visiem klientiem ir vienāds – Ķīnas vai Brazīlijas tirgum, nav starpības. Izmantojam somu un poļu līmes. Arī mitruma izturības un citi standarti visiem klučiem ir pilnīgi vienādi. Līdz šim ražotnē un koģenerācijas stacijā veiktie ieguldījumi 38 miljonu eiro apmērā ir diezgan nopietni, taču jau šogad būs vēl vairāk, jo ražotni paplašināsim un tirgū piedāvāsim jaunu produktu,” plānus iezīmē “Baltic Block” līdzīpašnieks.

Ilgtspējīgi un sociāli atbildīgi

Mēnesī saražotās produkcijas apjoms sasniedz 12 000 kubikmetru jeb 300 fūres. Atbalstot Zaļā kursa mērķus, jau tagad cenšas piesaistīt tādus pārvadātājus, kas brauc ar saspiesto gāzi, jo tas esot trīsreiz ekoloģiskāk par dīzeli.

Paplašinot ražotni, uzņēmums darbinieku skaitu plānojot palielināt līdz 144. Maksājot pieklājīgi, to pašu, ko madonieši varētu pelnīt Rīgā. Paredzētas arī vismaz desmit darba vietas kara dēļ no Ukrainas pārvietotajiem cilvēkiem, divi ukraiņi “Baltic Block” jau strādājot. “Kopumā ar darbiniekiem nav viegli ne Madonā, ne visā valstī. Taču mums pagaidām problēmu nav – strādā vietējie, mārcienieši un madonieši. Domāju, ka labi sadzīvojam arī ar Sauleskalnu, jo iespējams, ka ar mūsu koģenerācijas stacijas saražoto siltumu šoziem tieši šeit būs paši lētākie apkures tarifi Latvijā,” prognozē Andris Dombrovskis.

PĀRKĀPUMA BŪTĪBA

SĒKLA

Madonietis Andris Dombrovskis 2008. gadā no Vācijas uzņēmēja pārpērk palešu ražotni Sauleskalnā un kopā ar partneri uzsāk jaunu projektu – inovatīvu palešu bloku ražošanu.

DĪGSTS

Piesaistot investīcijas 38 miljonu eiro apmērā, uzcelta sava koģenerācijas stacija un izveidotas astoņas efektīvas bloku ražošanas līnijas. Uzņēmuma pamatkapitāls palielināts līdz 6,93 miljoniem eiro.

AUGĻI

Pērn nopelnīti 6,85 miljoni eiro, apgrozīti 29,55 miljoni eiro. Produkciju eksportē 90% apmērā no saražotā uz 30 pasaules valstīm. Šogad plāno paplašināt ražotni, ieviest jaunu produktu un strādājošo skaitu palielināt līdz 144 darbiniekiem.

VĒRTĒJUMS: Kvalitāte apsteidz citus ražotājus

Lelde Zariņa, SIA “Kronus” iepirkumu speci­āliste: “Ar uzņēmumu “Baltic Block” sadarbojamies gandrīz desmit gadus, kā uzņēmumi esam auguši un attīstījušies blakus. “Kronus” kā vienam no pasaules līderiem palešu izgatavošanā produkta kvalitāte, precīzas piegādes un elastība sadarbībā ir ļoti svarīgas. “Baltic Block” ražotā produkta kvalitāte apsteidz citus Eiropas ražotājus. Viesojoties ražotnē, varam pārliecināties ar kādu atbildību speciālisti pieiet produkta kvalitātes uzraudzībai un uzturēšanai. Neskatoties uz pēdējā laika problēmām ar transporta nepietiekamību, “Baltic Block” piegādes nodrošina pēc grafika. Ir prieks sadarboties ar uzņēmumu, kas tendēts uz attīstību un neapstājas pie sasniegtā, pierādot, ka Latvijā ir pasaules līmeņa ražotāji!”