“Baltic Block”: Palešu ražotāju izaicinājums šogad būs salāgot cenu kritumu ar ražošanas izmaksām 0
Kokskaidu palešu un palešu bloku ražotāju šā gada izaicinājums būs salāgot produktu cenu kritumu ar ražošanas izmaksām, atzina kokskaidu palešu bloku ražotāja SIA “Baltic Block” direktors Andis Šķēle.
Viņš norādīja, ka kokskaidu palešu bloku cenām ir tendence samazināties par aptuveni 5%, kas uz kopējiem apjomiem ir ievērojams skaitlis, savukārt izejmateriālu un ražošanas cenas saglabājas līdzšinējā līmenī. Vienlaikus arī pieprasījums pēc šīs produkta kategorijas mēreni samazinās.
“Ņemot vērā, ka mūsu ražotais produkts ir saistīts ar transporta un loģistikas jomu, šī tendence atspoguļo situāciju arī tirdzniecības sektorā,” pauda Šķēle. Pēc viņa sacītā, nozares šā gada izaicinājums būs salāgot galaprodukta cenas kritumu ar ražošanas izmaksu līmeni, tāpēc īpaša vērība jāpievērš ražotnes efektivizācijai, jo samazināt ražošanas jaudas ir nerentabli.
Šķēle arī atgādināja, ka Latvijas eksporta rādītājus kopumā var ietekmēt Eiropā prognozējama lēnāka ekonomikas izaugsme nekā iepriekšējos gados, kā arī ekonomikas stagnācija un atsevišķos sektoros pat recesija tādās lielās valstīs, kā piemēram, Vācija un Itālija.
Vienlaikus Latvijas uzņēmumu priekšrocība salīdzinājumā ar daudzu citu valstu eksportētājiem ir atrašanās starp Skandināvijas, Krievijas un Rietumeiropas tirgiem, ar tiešu piekļuvi visiem tranzīta ceļiem un Baltijas jūrai. Tā ir priekšrocība gadījumos, kad ekonomisko apsvērumu dēļ nepieciešams diversificēt eksporta tirgus. Tamdēļ, lai nodrošinātu mērenu izaugsmi, Vācijas un Itālijas tirgū zaudētos apjomus ir iespējams realizēt, piemēram, Polijā un Skandināvijā.
Viņš piebilda, ka Vācijas, kas ir “Baltic Block” lielākais eksporta tirgus pēc saražotās produkcijas apjoma, ekonomika sāk uzņemt arvien mazākus apgriezienus. Tāpēc “Baltic Block” ir jaunu realizācijas tirgu meklējumos. “Ar potenciālām cerībām raugāmies uz Arābijas pussalu un vērtējam biznesa iespējas šajā reģionā, vienlaikus arī ASV ir plašs un vēl pilnībā neapgūts tirgus. Tāpat nedrīkstam aizmirst par Lielbritānijas tirgu, kas ir viens no lielākajiem preču importētājiem un eksportētājiem Eiropā,” sacīja Šķēle. Viņš gan pieļāva, ka “Brexit” dēļ var mazināties produktu eksporta apjomi uz Lielbritāniju, kamdēļ var kristies pieprasījums pēc paletēm un palešu blokiem.
“Baltic Block” direktors atzina, ka ģeopolitisko un ekonomisko apsvērumu dēļ eksporta ziņā par arvien sarežģītākām un neizdevīgākām valstīm kļūst NVS valstis, kurās produkcijas iepirkumu cenas ir ievērojami zemākas nekā citviet Eiropā.
Šķēle sacīja, ka, ņemot vērā šā brīža situāciju eksporta tirgos, “Baltic Block” prioritāte šogad būs nostiprināt šā brīža procesus. “Joprojām nemainīgs paliek plāns tuvāko gadu laikā paplašināt ražotni un šis nākamais solis būs investīciju ziņā ietilpīgs. Tam atbilstoši arī jāsagatavojas,” viņš sacīja.
Kā liecina “Firmas.lv” dati, “Baltic Block” apgrozījums 2017.gadā bija 12,695 miljoni eiro, savukārt kompānijas zaudējumi bija 291 924 eiro.
“Firmas.lv” informācija liecina, ka “Baltic Blok” ir reģistrēts 1997.gadā un 6,93 miljonu eiro pamatkapitālu. Kompānijas īpašniece ir AS “Būvniecības un attīstības projekti”.