Balti pleķi uz mārtiņrozēm? Baltā rūsa nav uzveicama – jālikvidē stādi 0
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Audzēju mārtiņrozes jau daudzus gadus. Nesaprotu, kas noticis vienai no skaistākajām šķirnēm – tai uz lapām uzmetušies neglīti pleķi. Citām šķirnēm arī ir pa kādam, bet mazāk”, – jautā Daina Ogrē.
“Šīm puķēm ir bīstamā mārtiņrožu slimība – baltā rūsa. Tā ir karantīnas objekts, taču diemžēl šogad izplatījusies. Iepriekšējais tās uzliesmojums bija pirms desmit gadiem. Šīs rūsas aktivizēšanās notiek tai labvēlīgos apstākļos, kādi bija šogad,” skaidro mārtiņrožu kolekcionāre Viktorija Birkenfelde. Slimības vairošanos sekmē arī lieks mitrums un slikta ventilācija, ko rada pārāk blīvi sastādīti augi.
Gan jautātājai, gan citiem, kam dārzā aug mārtiņrozes, vajadzētu rūpīgi apskatīt savus stādījumus. Viscītīgāk jāpapēta apakšējās lapas, kur rūsa parādās vispirms.
Slimās likvidē
Ja postu pamana tādos apmēros, kā attēlā, slimos augus pēc iespējas ātrāk iznīcina (sadedzina, nevis liek kompostā). Izrok arī saknes. Šajā vietā vairs mārtiņrozes nestāda, jo sporas augsnē var saglabāties ilgi. Papildu drošībai tukšajā vietā var iesēt rudzus, kas dezinficē augsni.
Apskata arī pārējās mārtiņrozes. Tām, kurām ir tikai daži plankumi uz lapām, palīdzēs smidzinājums ar varu saturošu preparātu Score (tas ir III reģistrācijas klases, var iegādāties visi, bez apliecībām).
Jo savlaicīgāk apsmidzina, jo labāk.
Ja šāda slimība šogad bijusi, nākamgad mārtiņrozes vēro īpaši rūpīgi.
Šķirnes atšķiras
Šķirnēm ir atšķirīga ieņēmība pret balto rūsu. Turklāt stādam, kad to nopērk, var nepamanīt nekādas pazīmes, ziemciete var augt vairākus gadus un izskatīties vesela. Taču pēkšņi rodas kādi nelabvēlīgi apstākļi, un augs saslimst. Šogad daudzos dārzos slimību pamodināja lielais karstums un lietainais augusts, vēsais rudens.
Laika apstākļu ietekmē mārtiņrozes arī vēlāk sāka veidot pumpurus un ziedēt, daudzas šķirnes nepaguva sevi parādīt. Mārtiņrozēm ziedpumpuri sāk ieriesties jūlijā, taču šovasar bija netipiski karsts. Bet tik augstā temperatūrā augi ieiet it kā miera fāzē un par ziedēšanu nedomā.
Izvērtē stādus
Slimība ir ievazāta ar invadētu stādmateriālu, piemēram, spraudeņiem. Iegādājoties tādus, vizuāli slimību nevar konstatēt, to pamana tikai vēlāk. Profesionāli audzētāji šo kaiti atpazīst un zina, kā rīkoties, lai ierobežotu izplatību. Tagad iecienīti ir dažādi koppasūtījumi, kad spraudeņus pasūta arī amatieri. Taču viņi ar šo slimību var netikt galā.
Mārtiņrozēm sevišķi bīstama slimība ir krizantēmu baltā rūsa. To var ierobežot, ja pamana pašā sākumā. Parasti tā sākas uz apakšējām lapām. Ja tāda kaite atklāta, ne ziedus, ne stādus nedrīkst nest uz tirgu.