Lasi visu rakstu. Raganas ar falšu diplomu: solot atzītu sertifikātu, skolā māca burt un vārdot 19
Zīlēšana kafijas biezumos, vārdošana, lāstu noņemšana (visticamāk – arī uzlikšana) un dažādas citas ar maģiju saistītas lietas – tas viss jau vairāk nekā 10 gadus tiek mācīts tā dēvētajā Balto raganu skolā Rīgā, periodiski arī Cēsīs un Valmierā. Kā profesionālās tālākizglītības un pilnveides izglītības iestāde ar nosaukumu “Profesionālā dziedniecības skola” tā pirms septiņiem gadiem reģistrēta pat Izglītības kvalitātes valsts dienestā (IKVD). Tomēr iespējams, ka skolas vadība zina kādus īpašus paņēmienus, kā apvārdot IKVD pārstāvjus un likumu uzraugus, jo jaunas burves šo gadu garumā apmāca bez licences izglītības programmu īstenošanai un akreditācijas diplomu izsniegšanai.
Paštaisīti sertifikāti
Mācīties Balto raganu skolā varot bez vecuma ierobežojuma, uzsvars tiekot likts tieši uz praktiskām nodarbībām. Mācības notiek divu gadu garumā, trīs reizes mēnesī, par katru nodarbību maksājot 20 eiro. Mācību gads sākas septembrī, bet grupa aptuveni 20 – 25 cilvēku sastāvā parasti tiekot noformēta jau pavasarī. Tas nozīmē, ka pieprasījums pēc šādām zināšanām ir.
Skolas mājaslapā rumpumpele.lv tiek sludināts, ka tā piedāvā “profesionālās specializācijas programmu dziedniecībā”, bet, beidzot šo skolu, audzēkņiem tiek solīts iegūt diplomu un tikt arī pie dziednieka sertifikāta. Mācību beigās notiek raganu izlaidums. Paralēli tiek piedāvāti arī masieru, aromterapijas un taro kāršu kursi, pēc kuru apgūšanas skola izsniedzot “darbam derīgus sertifikātus”.
Sazvanu raganu skolas vadītāju Anitu Povečerovsku un stādos priekšā kā skolas potenciālā audzēkne. Vaicāta, kas tas ir par dokumentu, ko iespējams iegūt pēc skolas beigšanas, A. Povečerovska saka: “Tas ir diploms ar Latvijā noteikto profesiju klasifikatoru, kas tad tu esi – pirtnieks, aromterapeits vai dziednieks praktiķis.” Viņa uzsver, ka pēc diploma saņemšanas varu strādāt konkrētajā profesijā, esot tikai jāvēršas Valsts ieņēmumu dienestā, lai noformētos kā pašnodarbinātais. Kad pārjautāju, vai iegūtais dokuments ir oficiāls un valsts atzīts, Povečerovska tomēr sāk šaubīties: “Nu es nezinu, vai tas tiešām ir tik ļoti oficiāls, bet visi, kas pēc mūsu skolas beigšanas strādā šajā jomā, nav sūdzējušies. Nevienam nekas tev nav jāprasa, sertifikātam jāstāv uz nagliņas rāmītī pie sienas.”
Tomēr skolas “galvenā ragana”, šķiet, cenšas mani apvārdot. “Tā kā Profesionālā dziedniecības skola nav licencējusi un akreditējusi nevienu izglītības programmu, tad tā nav tiesīga izsniegt valsts atzītu izglītības ieguvi apliecinošu dokumentu, kas apliecinātu noteiktas profesionālās izglītības un profesionālās kvalifikācijas ieguvi,” norāda IKVD pārstāve Jana Veinberga. Pēc “LA” zvana IKVD iepazinies ar informāciju skolas mājaslapā, konstatējis virkni neatbilstību normatīvajiem aktiem, tāpēc nosūtījis raganu skolai vēstuli ar aizrādījumiem.