Foto: Jakob Gruber/AFP/SCANPIX/LETA

“Baltais ziemas sapnis” pārvēršas murgā 0

Eksperti uzskata, ka koronavīrusa izplatību Eiropā veicināja tūkstošiem dažādu valstu slēpotāju, kas februārī bija ieradušies Tiroles novada Išglas ciemā, un pēc tam atgriezās mājās bez veselības pārbaudes.

Reklāma
Reklāma

Murgs “Alpu Ivisā”

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Lai gan mediķi brīdināja par varbūtēju inficēšanos ar koronavīrusu, kas jau bija sācis nāves pļauju Ķīnā, Tiroles amatpersonas izvairījās no stingras rīcības, bažījoties negatīvi ietekmēt tūrisma biznesu, no kā ir atkarīga visa novada ekonomika. Kad amatpersonas aptvēra draudu apjomu, koronavīruss vairs nebija apturams.

Slēpotāju aprindās Išglas ciemu dēvē par “balto ziemas sapni” jeb “Alpu Ivisu”, bet šogad izklaide kalnu kūrortā izvērtās par murgu, atzīmē izdevums “Politico”. Ziemeļvalstu medicīnas ekspertu veiktais pētījums liecina, ka simtiem tūristu inficējušies ar koronavīrusu Išglā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Norvēģijas veselības aprūpes ministrijas pārstāvis paziņojis, ka aptuveni 40 procentu no 1400 valstī reģistrētajiem saslimšanas gadījumiem ir saistīti ar inficēšanos Austrijas kūrorta apmeklējuma laikā. Arī Austrijas un Vācijas medicīnas eksperti uzskata, ka simtiem koronavīrusa slimnieku ir inficējušies Išglā.

Alkatība gūst virsroku pār atbildību

Austrijas kanclers Sebastians Kurcs saņēmis uzslavas pašmājās un ārzemēs par enerģisko reakciju uz koronavīrusa apdraudējumu, taču kritiķi atzīmē, ka Vīnes politika izmainījās tikai pagājušajā nedēļā, kad kļuva skaidrs, ka situācija Tirolē ir dramatiski pasliktinājusies.

“Alkatība guva virsroku pār atbildību par vietējās kopienas un viesu veselību,” secinājis Austrijas laikraksts “Der Standard”. Sākotnēji Vīne ignorēja Islandes lēmumu brīdināt ceļotājus par situāciju Tirolē.

Pirmais nopietnais briesmu signāls atskanēja 1. martā, kad 15 islandiešiem, kas atgriezās mājās ar lidsabiedrības “Icelandair” reisu no Minhenes, tika konstatēta inficēšanās ar koronavīrusu. 14 no viņiem iepriekš bija pabijuši Išglā.

Islandes amatpersonas brīdināja Austrijas ierēdņus, taču Vīnē neņēma vērā Reikjavīkas bažas. “No medicīniskā viedokļa ir neticami, ka inficēšanās notikusi Tirolē,” apgalvoja apgabala veselības dienesta vadītājs Francs Kacgrābers.

Tiroles ierēdņi izvirzīja versiju, ka lidmašīnas pasažieris, kurš pirms tam bija apmeklējis Itāliju un kuram arī tika konstatēta inficēšanās, varētu būt inficējis grupu no Išglas. Nākamajās dienās turpināja pienākt ziņojumi no Dānijas, Norvēģijas, Zviedrijas un Vācijas par Išglā pabijušu tūristu inficēšanos ar koronavīrusu. Pozitīvs tests izrādījās kādam Išglas bāra īpašniekam, kurš bija inficējis vēl 15 cilvēkus savā darba vietā.

Reklāma
Reklāma

10. martā varas iestādes slēdza visus bārus Išglā. Koronavīruss turpināja izplatīties un 13. martā Austrijas valdība bija spiesta ieviest karantīnu visā ielejā ap Išglu, taču vēl vairākas dienas turpināja darboties viesnīcas un pacēlāji slēpošanas trasēs.

Vācu tūrists Kristofs Langs ar pieciem draugiem ieradās Išglā 5. martā un, dodoties prom, pēc trīs dienām viņi visi bija inficēti. “Tas ir skandalozi, ka viņiem bija norādes par varbūtēju infekciju nedēļu pirms mūsu ierašanās, bet viņi tās ignorēja,” viņš teica intervijā “Politico”.

Kritizē Tiroles amatpersonas

Austrijas amatpersonas uzstāj, ka esot darīts viss iespējamais koronavīrusa apturēšanai, tiklīdz viņi apzinājušies šī apdraudējuma nopietnību.

“Manuprāt, Tiroles varas iestādes rīkojās atbilstoši,” izteicies pašvaldības politiķis Bernhards Tilgs intervijā Austrijas raidsabiedrībai “ORF”. “Ārzemju mediji ziņo, it kā koronavīruss būtu radies Išglā, bet tā nav,” viņš apgalvoja.

Par situāciju Išglā daudz ziņo mediji Vācijā, no kurienes Austrijā ierodas visvairāk tūristu. Tiroles amatpersonām tiek pārmests, ka daudziem ceļotājiem no Išglas pirms aizbraukšanas bijis atļauts apmeklēt arī citas pilsētas, tajā skaitā apgabala galvaspilsētu Insbruku. Cik šādu tūristu bijis un cik tālu viņi izplatījuši koronavīrusu, nav skaidrs, atzīmē “Politico”.

Aptuveni ceturtā daļa no 1648 saslimšanas gadījumiem Austrijā ir reģistrēti Tiroles apgabalā, kur dzīvo mazāk nekā desmit procenti no valsts iedzīvotājiem. Kanclera Kurca valdība, reaģējot uz koronavīrusa krīzi, ir ieviesusi vienus no stingrākajiem ierobežojumiem Eiropā.

Ir atcelti visi publiskie pasākumi un iedzīvotājiem aizliegts atstāt savus mitekļus, pieļaujot tikai dažus izņēmumus. Arī slēpošanas trases ir slēgtas. Būs vajadzīgs “ļoti, ļoti ilgs laiks”, pirms lietas mūsu Alpu valstī atgriezīsies normālā gultnē, paziņojis kanclers Kurcs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.