Baltais jasmīns Eduardam Rozenštrauham 0
Dziedātāja un leģendārā dziesminieka Eduarda Rozenštrauha skatuves līdzgaitniece Indra Lintiņa ik gadu rīko veltījuma koncertu komponistam. Arī šogad, 5. maijā, atzīmējot E. Rozenštrauha 95. gadskārtu, īpašs koncerts gaidāms Liepājas teātrī, kur notiks arī I. Lintiņas dziesminiekam veltītās grāmatas – viņas dzīvesstāsta „Jasmīn baltais, mana mūža…” atvēršanas svētki.
Dziedātāju, kādreizējā Rīgas Operetes teātra solisti Indru Lintiņu pazīstam kā Atmodas laika komponista Eduarda Rozenštrauha skatuves partneri, komponista dziesmu popularizētāju un izpildītāju. Šogad, kad E. Rozenštrauhs svinētu savu 95. dzimšanas dienu, bet pati Indra – 40 gadskārtu kopš uzstājas uz skatuves, dziedātāja aicina uz vērienīgu lielkoncertu viņas dzimtajā Liepājā, kā arī lasītājiem nodos savu pēdēja gada veikumu – monogrāfiju par savas dzīves līkločiem, kuros liela loma bijusi arī Rozenštrauham.
„Vēlēšanās rakstīt grāmatu radās jau deviņdesmitajos gados, uzreiz pēc Eduarda Rozenštrauha nāves, tomēr ne pārāk vieglo dzīves apstākļu dēļ šo lēmumu atliku,” atceras Indra. Viņa uzsver, šobrīd atgriezties pie idejas mudinājuši daudzie interpretāciju uzslāņojumi, kas apvij leģendas dzīvi. Emocionālos Indras stāstījumos lasītāji nokļūs Liepājas teātrī – aktieru kolektīvā, aizkulisēs, teātra izbraukuma izrādēs, Liepājas Mūzikas skolā, Latvijas Valsts konservatorijā, Operas un Operetes teātrī, to izrāžu tapšanas aizkulisēs, kā arī Atmodas laika dziesmotajos koncertos Latvijā, Amerikas un Kanādas latviešu centru pārpildītajās zālēs.
Autore uzsver – viņas mērķis tomēr nav bijis radīt zinātniski pētniecisku darbu, bet radīt subjektīvu, dzīvu, cilvēcīgu un nesafabricētu vēstījumu.
„Par Eduardu Rozenštrauhu stāstu kā par cilvēku, kādu viņu toreiz ieraudzīju, iepazinu, rakstot, veidojot dziesmas. Viņš bija patiess cilvēcisks draugs – balsts manos vissmagākajos brīžos. Tieši tādēļ nosaukumā liku Eduarda man veltītās dziesmas rindas „Jasmīn, baltais, mana mūža…”, bet sekojošā „lāsta” vietā atstāju daudzpunkti – lai paliek intriga pat to, kā tad īsti bija,” skaidro autore.
Indra ir pārliecināta, grāmata aizpildīs ne vienu vien balto plankumu toreizējā Rīgas Operetes teātra vēsturē, kurā iederas arī atmiņas par pirmo diriģentu Aleksandru Viļumani, lomām „Tanheizerā”, „Spēlēsim mazo skursteņslauķi”, „Runci zābakos”, „Ezermaļu krokodilu”, gan aiziešanu no teātra, gan arī liktenīgo sastapšanos ar Rozenštrauhu. „Es vēlētos, lai tie, kas paguvuši Rozenštrauhu nodēvēt par dziesmu zagli, izlasa šo grāmatu un tad izdara savus secinājumus. Varu teikt tikai vienu – viņš tāds nebija!”
Indra nenoliedz, viņas atmiņu stāstos daudz vietas atvēlēts pašas dzīves līkločiem, mīlestības stāstiem un arī smagiem brīžiem. „Grāmata ir cieņas pateicība mammai, draugiem, līdzcilvēkiem, pedagogiem, režisoriem, visiem, kuri man ticējuši un atbalstījuši visos dzīves līkločos.”
Liepājas teātris koncertam un grāmatas atvēršanai nav izraudzīts nejauši – Indras mamma ir Liepājas teātra aktrise Mirdzas Mālkalne, tur sākās dziedātājas pirmā skatuves pieredze.
Koncertā skanēs gan pazīstamas, gan mazāk dzirdētas E. Rozenštrauha dziesmas, gan pašas Indras kompozīcijas. Uzstāsies Pauls Butkevičs, baritons Alvils Cedriņš un Indras skolotāja, dziesminiece Austra Pumpure, savukārt diriģents Arvīds Platpers iejutīsies akordeonista ampluā.
Kopā ar Indru koncertā būs arī viņas ģimene – meita Līga Jenča un dēls, LNO baleta mākslinieks Kristaps Lintiņš, kurš uzstāsies kopā ar partneri, LNO baleta solisti Natāliju Samborsku. Uz skatuves muzicēs I. Lintiņas ilggadēja koncertmeistare Sandra Lūķe, Reinis Galenieks, miniatūru deju grupa “Vecrīga” Ineses Čačas vadībā, kā arī Liepājas 6. vidusskolas jauktais koris Andra Mockusa vadībā.