Baltā kāpa Saulkrastos – visvairāk apmeklētais dabas objekts Vidzemes piekrastē 2
Asnate Rancāne, žurnāls ” Baltijas Koks”
Ir drēgna un nomākusies sestdiena, kad nolemjam doties nelielā pastaigā gar jūras krastu, par ceļa sākumu izvēloties Balto kāpu Saulkrastos. Ceram, ka šodien te būsim vienīgie staigātāji, jo citi, baidīdamies no dzestrā vēja un jūras skaļās bangošanas, būs izvēlējušies palikt mājās pie siltiem kamīniem vai krāsnīm. Taču, iebraucot stāvvietā, esam pārsteigti: tik daudz mašīnu, ka jāmeklē vieta, kur novietot savu braucamo.
Lejā pie jūras arī ir tik daudz ļaužu gandrīz kā saulainās vasaras dienās. Svaigais gaiss un jūra tomēr spējusi cilvēkus izvilināt no siltajām mājām.
Viens no plašā apmeklējuma iemesliem ir arī jaunās nesen atklātās pastaigu takas, kas no Baltās kāpas aizvijušās gandrīz līdz pusei Saulkrastu.
Saulkrastos šī jaunā infrastruktūra – koka gājēju taka pie Saulkrastu Baltās kāpas – atklāta 2019. gada decembra sākumā. Koka laipa izveidota tūristu un iedzīvotāju vidū tik ļoti iecienītās Saulrieta takas sākumā 250 metru garumā. Celiņi un platformas veidotas ar malās izvietotām margām, lai ierobežotu un novirzītu apmeklētāju plūsmu, tādējādi samazinot ietekmi uz biotopu.
Izbūvētā taka ir daļa no pārgājienu tūrisma maršruta gar Baltijas jūras piekrasti no Latvijas dienvidrietumu robežas līdz Tallinai Igaunijā. Patlaban labiekārtots pirmais takas posms.
Jaunizveidotā laipa saudzīgi virza apmeklētāju plūsmu caur piekrastes mežu, ļaujot pārējai teritorijai atpūsties un atjaunoties.
Līdz ar laipas izbūvi kāpu zonas apmeklētājiem pastaigām tagad ir iespējams izmantot konkrētu teritoriju, samazinot krasta kāpas antropogēno slodzi un aizsargājot biotopus, kā arī vienlaikus tiek nodrošināta vides pieejamība vecākiem ar bērnu ratiņiem un cilvēkiem ar kustību traucējumiem ratiņkrēslos.
Saulkrastu domes priekšsēdētājs Normunds Līcis stāsta: «Pludmales un kāpu labiekārtojums prasa īpašu pieeju. Apmeklētājiem jāveido atbilstoša infrastruktūra, kas organiski iekļaujas esošajā vidē, jānodrošina tualetes, atkritumu urnas, auto stāvlaukumi, norādes.
Kopumā tam nepieciešami lieli finanšu līdzekļi. Koka infrastruktūras uzturēšana prasa regulāru tās atjaunošanu. Ņemot vērā ierobežotās auto novietošanas iespējas, aicinu apmeklētājus biežāk izmantot vilcienu satiksmi, izkāpjot Inčupes stacijā un dodoties pastaigā par Saulrieta taku līdz Saulkrastu centram un Saulkrastu dzelzceļa stacijai.»
Kopumā Saulrieta taka stiepjas pa kāpu reljefu 3,6 kilometrus, savienojot Inčupi un Pēterupi. Šajā teritorijā atrodas bioloģiski augstvērtīgas mežainās piejūras kāpas, plaša pludmale, kā arī ievērojams dabas kultūrobjekts – Baltā kāpa.
Vēsturiski Baltā kāpa kļuvusi par simbolisku Saulkrastu atpazīšanas zīmi. Lai sabalansētu teritorijas dabas vērtību saglabāšanu un apmeklētāju vēlmes, Saulkrastu novada pašvaldība ik gadu paplašina un atjauno apkārtnes infrastruktūras izbūvi.
Eroziju un kāpu bojājumus rada ne tikai mainīgā Inčupe un jūras viļņi vētras laikā, bet arī lielais apmeklētāju skaits. Balto kāpu gadā apmeklē apmēram 150 tūkstoši cilvēku, un tas ir visvairāk apmeklētais dabas objekts Vidzemes piekrastē.
Īpaši šo vietu fotosesijām iecienījuši jaunie pāri kāzu laikā. Saulrieta skats no kāpas patiešām ir saviļņojošs.
Jau iepriekš tika stāstīts par šeit izvietotajiem jaunajiem izglītojošajiem vides objektiem, kas mudina cilvēkus rūpēties par apkārtni un ar pietāti izturēties pret dabas vērtībām.
Vides objekti veidoti, lai mudinātu vērīgāk palūkoties apkārt, ieklausīties un izprast, ka bez cilvēka dabā ir daudz citu dzīvotņu un ekosistēmu, kas ir saudzējamas.
Izstaigājuši ceļu izvietotajās koka takās, vērojuši jūras mainīgo noskaņu un saņēmuši krietnu devu spirdzinoša, dzestra vēja, cilvēki var atgriezties pie Baltās kāpas un arī iegriezties kafejnīcā ar šādu pašu nosaukumu, kas ciemiņus sākusi uzņemt pagājušās vasaras vidū. Arī šī ēka celta no koka un patīkami iekļaujas kopējā ainavā.
Saulkrasti ir vieta, kur domā gan par cilvēku labsajūtu, gan arī saudzīgu attieksmi pret dabu, kas ir viena mūsu no lielākajām vērtībām.