Publicitātes foto no “ARS” arhīva

Balss saitēm piekļūst vīrusi 0

“Šogad ļoti izplatītas ir augšējo elpceļu vīrusu infekcijas, kurām viens no raksturīgākajiem simptomiem ir aizsmakums,” novērojusi medicīnas sabiedrības “ARS” otorinolaringoloģe Irēna Jelāgina. Ja tas turpinās ilgāk par divām nedēļām, noteikti jākonsultējas ar ārstu, jo balss zudumam, aizkrišanai vai tembra izmaiņām var būt arī daudz nopietnāki iemesli. 


Reklāma
Reklāma

 

Tūska slāpē skaņu

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Iekļūstot elpceļos, vīrusi izraisa laringītu – iekaisumu un tūsku rīklē, deguna dobumā, kā arī balsenē, kur izvietots tik smalks veidojums kā balss saites, kas vibrējot rada skaņas gluži kā mūzikas instruments. “Pieaugušiem visbiežāk rodas īsto jeb vokālo saišu iekaisums un tūska, kas izraisa piesmakumu vai pat pilnīgu balss zudumu. Bērniem balsenes iekaisums var būt daudz bīstamāks, jo veidojas zemsaišu tūska un tā var izraisīt smakšanu. Ja bērnam parādās ļoti izteikts rejošs klepus, sāk trūkt elpas, steidzami jāmeklē ārsta palīdzība,” uzsver ārste.

Pēc pārslimotas augšējo elpceļu vīrusu infekcijas aizsmakums parasti pāriet pēc dažām dienām. Šo procesu var arī paātrināt ar dažādiem mājās pieejamiem līdzekļiem. Mediķi jau sen pamanījuši saistību starp kāju asinsvadiem un elpceļiem. Ja esam staigājuši pārāk plānos apavos, drīz vien klāt arī iesnas un aizsmakums, un otrādi – izkarsējot pēdas bļodā ar karstu ūdeni, kam pievienots sinepju pulveris, uzlabosies asinsrite un mazināsies tūska augšējos elpceļos. Kakla skalošana gan nepalīdz ātrāk atbrīvoties no aizsmakuma, jo šķidrums neskar balss saite, bet karstu tvaiku inhalācijas var vēl padziļināt balsenes iekaisumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašsajūtu uzlabos saudzīga iekaisušās un sausās gļotādas mitrināšana, piemēram, dzerot siltu pienu ar medu vai zāļu tējas. Ļoti iedarbīgs “kokteilis” nopietnos aizsmakuma un balss zuduma gadījumos ir kalcijs ar C vitamīnu, ko ievada vēnā. Lai saņemtu šo injekciju, jādodas pie LOR ārsta.

“Cilvēkiem, kuriem ikdienā nākas daudz runāt, pēc slimošanas kādu laiku vajadzētu pasaudzēt savas balss saites – runāt klusāk, mazāk,” ārste iesaka.

 

Ja aizsmakums ieildzis

Ar neskanīgu, aizkritušu balsi nevajag sadzīvot ilgāk par divām nedēļām, jo to var izraisīt ne tikai sezonas vīrusi, bet arī citas slimības, piemēram, gastroezofageāla atviļņa slimība, kad neslēdzas barības vada atvere. “Pacientam rodas kuņģa skābes vai fermentu atvilnis, kas nokļūst uz balss saitēm, izraisot kairinājumu un aizsmakumu,” skaidro Irēna Jelāgina.

Balss skanīgumam ļoti kaitē smēķēšana. Ārste šo kaitīgo ieradumu sauc par balss saišu tīšu dedzināšanu, jo smēķētājs pats nejūt, cik karsti patiesībā ir dūmi, kurus viņš ieelpo, un gūst hronisku apdegumu. Regulāri smēķējot, sāk pastiprināti veidoties gļotas, kas nosēžas uz balss saitēm, tās kļūst biezākas, tādēļ mainās balss tembrs, tā piesmok. ASV zinātnieki pierādījuši, ka dažiem cilvēkiem ir iedzimta jutība pret šiem apdegumiem, tādēļ pat dažas izsmēķētas cigaretes var nelabvēlīgi ietekmēt balss saites.

Balss aizsmakums nereti rodas arī cilvēkiem, kas ikdienā pārpūlē savas balss saites, piemēram, skolotājiem, bet dziedātājiem, it īpaši tiem, kuri nav apguvuši pareizu dziedāšanas tehniku, neskanīgas balss iemesls var būt mezgli uz balss saitēm. Tā iemesls var būt dažādas balsenes traumas, piemēram, vairogdziedzera operācija, kad tiek bojāts nervs, kas nodrošina balsenes un balss saišu kustības.

Reklāma
Reklāma

“Ilgstošs aizsmakums, balss tembra un skanīguma izmaiņas var liecināt arī par labdabīgiem un ļaundabīgiem audzējiem balsenē,” uzsver LOR ārste, piebilstot, ka īpaši uzmanīgiem jābūt smēķētājiem. Kā liecina statistika, ik gadu Latvijā balsenes vēzi atklāj ap 50 cilvēkiem, pārsvarā vīriešiem.

Bieži vien aizsmakuma iemeslu izdodas noskaidrot, veicot laringoskopiju jeb pacienta balsenes apskati caur mutes dobumu ar speciālu spoguli. Nereti nepieciešama arī videoendoskopija, kad balsenes iekšējās virsmas attēlu var aplūkot uz ekrāna. Diagnozes precizēšanai dažkārt tiek veikta arī balsenes kompjūtertomogrāfija.

 

Fakti

* Ja aizsmakums nav pārgājis divas trīs nedēļas, jādodas pie LOR ārsta, lai veiktu balsenes apskati.

* Neskanīga, čērkstoša balss no rītiem var liecināt par atviļņa slimību. Šajā gadījumā var palīdzēt gastroenterologs.

* Balss aizsmakumu var izraisīt papilomas – daudzi mezgliņi, kuras veidojas balsenē un kuru iemesls ir cilvēku papilomas vīrusa infekcija. Ar to visbiežāk slimo bērni.

* Ja uz balss saitēm izveidojušies “dziedātāju mezgliņi”, palīdzēs nodarbības balss speciālista – fonopēda – vadībā.

* Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka ik gadu Latvijā balsenes vēzi atklāj ap 50 cilvēkiem, pārsvarā vīriešiem vecumā no 50 līdz 60 gadiem.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.