Balsojums par budžetu satricina koalīciju 0
Nacionālā apvienība (NA) vakar, nebalsojot par budžeta nodošanu komisijām, gribējusi partneriem atgādināt, ka joprojām nav panākta vienošanās par uzturēšanās atļaujām. Nokaitinātā “Vienotība” atbildei sūta signālus, ka koalīcija varētu iztikt arī bez nacionāļiem.
Šantāža, nodevība, bērnu spēlītes smilškastē – šādus un līdzīgus epitetus NA rīcībai veltīja vairāki “Vienotības” deputāti, kas vakar pēc Saeimas plenārsēdes pulcējās uz frakcijas sēdi, lai apspriestu turpmāko rīcību pēc balsojuma par budžeta nodošanu komisijām. Uz to bija ieradies arī Ministru prezidents Valdis Dombrovskis. “Esam nepatīkami pārsteigti par NA balsojumu, kas relatīvi maznozīmīga jautājuma – pārsimts uzturēšanās atļauju – dēļ pakļauj riskam visu nākamā gada budžetu, kur ir daudzas sabiedrībai svarīgas lietas – gan sabiedriskā sektora algu palielināšana, pedagogu algas, mediķu algas, pensiju indeksācija, demogrāfijas atbalsta pakete,” pēc frakcijas sēdes žurnālistiem teica Dombrovskis. Tādēļ “Vienotība” nolēmusi noturēt politiskās konsultācijas gan ar koalīcijas partneriem, gan, citējot premjeru, “citām frakcijām, kuras atbalstīja budžeta nodošanu komisijām”. Tas nozīmē, ka par koalīcijas turpmāko darbu “Vienotība” konsultēsies arī ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), jo tā vakardienas balsojumā izdarīja to, kas tika gaidīts no NA, – atbalstīja budžeta nodošanu komisijām. Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītājs Jānis Reirs (“Vienotība”) pat izteicies, ka ZZS jāaicina koalīcijā. Premjers un citi “Vienotības” līderi par šādu ierosinājumu runā izvairīgi. Neoficiālās sarunās “Vienotības” pārstāvji stāstīja, ka Reira viedoklis par koalīcijas paplašināšanu esot diezgan radikāls, bet viņam esot arī domubiedri. “Tomēr ticamāks variants būtu nevis koalīcijas paplašināšana vai NA aizstāšana ar ZZS, bet gan darbs mazākumvaldībā. Ja NA grib iet prom no koalīcijas, mēs jau nu viņus neturēsim,” teica kāds “Vienotības” deputāts.
Visi aptaujātie vienotībnieki NA rīcību tulko kā koalīcijas līguma pārkāpumu. Turpretim NA pārliecināta, ka neko nav pārkāpusi. “Saskaņā ar koalīcijas līgumu, lai virzītu kādu lēmumu uz Saeimu, tam nepieciešams četru piektdaļu koalīcijā pārstāvēto deputātu atbalsts. Budžetam pagaidām tāda nav, jo nav panākta vienošanās par uzturēšanās atļaujām. Līdz ar to līgumu drīzāk pārkāpuši projekta virzītāji, nevis NA,” pamato NA pārstāvis Dzintars Rasnačs.
Konflikta sakne ir gandrīz kurioza. Vakar vienlaikus ar budžeta skatīšanu Saeimā valdības mājā notika premjera tikšanās ar NA pārstāvi Raivi Dzintaru, lai meklētu vienošanos par Imigrācijas likuma grozījumiem (konkrēti – uzturēšanās atļauju kvotām) un dažiem citiem problēmjautājumiem. Tādēļ NA deputāti lūdza Saeimas prezidiju izsludināt pusstundas pārtraukumu, lai sagaidītu sarunas rezultātus. Vairākums šo ierosinājumu noraidīja, tādēļ NA balsojumā par budžeta nodošanu komisijām nepiedalījās. Acīmredzot “Vienotība” šādu notikumu pavērsienu bija prognozējusi, tādēļ frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis pirms sēdes bija ZZS frakcijas līderim Augustam Brigmanim lūdzis zaļzemnieku atbalstu balsojumā, ko arī saņēma. Gan Zaķis, gan Brigmanis noliedz, ka ZZS par to būtu kaut kas apsolīts. Daži notikušo pasniedza kā “ZZS izglābj budžetu un valdību”, bet tā nav gluži tiesa. Pirmkārt, budžeta pieņemšanai nepieciešams vienkāršais vairākums no klātesošajiem deputātiem un to koalīcija spētu nodrošināt arī bez NA balsīm, pat ja ZZS balsotu pret budžetu. Otrkārt, saskaņā ar Kārtības rulli par neuzticības izteikšanu uzskatāma valdības iesniegtā budžeta noraidīšana pirmajā vai otrajā lasījumā (bet ne pie nodošanas komisijām).
“Pēdējā laikā “Vienotības” publiskā retorika liecināja, ka tai nemaz nav intereses panākt kompromisu uzturēšanās atļauju jautājumā. Domāju, ka mūsu nebalsošana par budžeta nodošanu komisijām, liks viņiem ieklausīties un saprast, cik šis jautājums ir svarīgs,” teica R. Dzintars. Turklāt jau trešdien tā sauktajā mazajā koalīcijā viņš esot brīdinājis koalīcijas partnerus, ka nevar garantēt frakcijas atbalstu budžetam, kamēr nav panākta vienošanās par uzturēšanās atļaujām. Ņemot vērā “Vienotības” slēptos draudus par NA aizstāšanu ar ZZS vai mazākumvaldības izveidošanu, nacionāļi vakar tikušies ar Reformu partiju (RP). Abi politiskie spēki vienojušies par to, ka kompromisu iespējams panākt pašreizējā koalīcijā un nekādas aizstāšanas vai izmešanas nav pieļaujamas. Citiem vārdiem – ja viens no abiem būs spiests pamest koalīciju, tāpat rīkosies arī otrs. Tāpat RP un NA vienojusies par līdzīgu pozīciju jautājumā par uzturēšanās atļaujām. Proti, ka pakāpeniski jāsamazina to izsniegšana nekustamo īpašumu pircējiem, tā vietā izveidojot īpašu fondu.