Foto – Aldis Plaudis

Balonā virs Dubaijas debesskrāpjiem. Latvieši pasaules gaisa spēlēs 0

Decembra sākumā Dubaijā (Apvienotajos Arābu Emirātos) risinājās Pasaules gaisa spēles, kurās piedalījās simts labākie gaisa balonu piloti no visas planētas, tostarp arī latviete Kristīne Vēvere. Viņas septiņu cilvēku komandā bija iesaistījies arī uzņēmējs Aldis Plaudis, kurš ir arī vairāku gaisa balonu īpašnieks.

Reklāma
Reklāma

Debesskrāpju paēnā

Kokteilis
Ko stingri aizliegts darīt kapsētā, lai tevi “nepaņemtu līdzi” – noteikumi, kas noteikti jāievēro
Kokteilis
Viņi nav kā visi citi… Šīs 3 zodiaka zīmes ienīst Ziemassvētkus
Veselam
Ķirurgs atklāj četrus pārtikas produktus, kas varētu palīdzēt novērst izplatīto vēzi Milenium un Z paaudžu vidū
Lasīt citas ziņas

“Iedomājos, ka sacensību laikā mums atļaus pārlidot vien kādam tuksneša gabalam, taču biju patīkami pārsteigts, ka organizatori ļāva lidot ļoti ekskluzīvā vietā – līdzās slavenajai “Palmai” (palmas formā mākslīgi uzbērtai salai),” atklāj Aldis, kurš komandu atbalstīja arī materiāli.

Laikam jau tas tomēr nav brīnums, jo viens no šīs salas īpašniekiem ir kaislīgs aviosporta cienītājs, tādēļ uz salas ierīkots pat neliels skrejceļš mazajām lidmašīnām un zāliens izpletņlēcēju treniņiem. “Palmu sala bija centrālā spēļu vieta, te notika sportistu reģistrācija, te mēs baudījām dāsnas un gardas maltītes un, ja vēlējāmies, varējām satikt un parunāties ar citiem dalībniekiem. Taču atsevišķas sacīkšu disciplīnas risinājās arī citviet pilsētā un ārpus tās,” stāsta Kristīne Vēvere, gaisa balona pilote ar divdesmit gadu stāžu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Laika apstākļi bijuši lieliski – +25 – 27 grādi dienā un +21 – 22 grādi naktī. Visdzestrākās likušās rīta stundas, īpaši, ja pūtusi jūras brīze, bet saule gan spīdējusi visu laiku. “Tas bija fantastisks skats, kad mēs, saulei lecot, pacēlāmies no salas un zem mums atklājās Persijas līcis ar neskaitāmām baltām jahtām. Pie mums ir neierasti, ka tuvu zemei vējš pūš vienā virzienā, bet simt metru augstumā – pilnīgi pretējā. Tur, Arābu Emirātos, tā ir parasta parādība, kas šo pacelšanos padarīja vēl iespaidīgāku, proti, vispirms ar vienu vēju mūsu balons nonāca virs līča, ar otru – jau slīdēja virs Dubaijas debesskrāpjiem,” sajūsmināts ir Aldis, kas komandā veica gan fotogrāfa pienākumus, gan to materiāli atbalstīja.

Precizitāte uz centimetriem

“Gaisā mēs pavadījām stundu. Vēl tikpat laika prasīja balona sagatavošana lidojumam un salocīšana pēc tam. Atšķirībā no parastiem treniņlidojumiem starts sacensībās ir atkarīgs no lidojumu direktora, kas, ņemot vērā vēja virzienu un laika prognozi, nosaka pacelšanās brīdi un lidojuma ilgumu. Pēc tam, kad tiek pacelts zaļais karogs, visiem baloniem 20 minūšu laikā jābūt uzpūstiem un jādodas prom. Dubaijā bija masu starts, un varat iedomāties, cik iespaidīgs ir skats, kad simts dažādu krāsu balonu gandrīz vienlaikus ceļas gaisā,” teic Kristīne.

“Gaisa balonu sacensībās galvenais nav pacelšanās un lidojuma ātrums, bet gan precizitāte. Izvēloties augstumu, jācenšas uztvert pareizās gaisa strāvas, kas ļaus maksimāli tuvu pārlidot mērķi, kurā jānomet marķieris (~ 100 g atsvars ar garu “asti”). Mērķis ir 10 x 10 m liels balts krusts, kas no augšas labi pamanāms, un marķierim jātrāpa iespējami tuvu krusta centram. Tās nav tālmešanas sacensības, jo marķieri tāpat kā taureni gaisā jau nekur tālu nevar aizmest. Vienīgais veids – cieši pietuvoties. Bija piloti, kas vairākkārt meklēja piemērotu metiena pozīciju, arī mēs ar pirmo piegājienu neriskējām mest, bet pēc tam kā nu sanāca, tā sanāca,” atceras Aldis, kuram bija uzticēta metēja loma. Tā kā Dubaijā pēc pasaules reitinga bija sapulcējušies patiešām labākie planētas piloti, rezultātus un ieņemamo vietu izšķīra centimetri. Mūsējie ar apmēram divu metru attālumā no centra nomestu marķieri ierindojās vien simtnieka otrajā pusē. Par sīvo konkurenci liecina fakts, ka arī ar 30 cm attālu metienu varēja ieņemt vietu tikai simtnieka viducī.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.