Plakāts no piketa 2008.gadā pret radioaktīvo atkritumu glabātavas “Radons” paplašināšanu Baldonē.
Plakāts no piketa 2008.gadā pret radioaktīvo atkritumu glabātavas “Radons” paplašināšanu Baldonē.
Foto- LETA

Baldones novads nesaprotas ar VARAM; iebilst pret radioaktīvām tvertnēm un “Rail Baltic” 0

Baldones novada pašvaldība pārmet Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) sadarbības trūkumu saistībā ar plāniem par radioaktīvo atkritumu glabātavas “Radons” nākotni, savukārt ministrija šādus pārmetumus noraida.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Baldones novada pašvaldība un biedrība “Mūsu Baldone” iebilst gan pret divu jaunu radioaktīvo tvertņu novietošanu glabātavā, kas nāktu no demontējamā Salaspils kodolreaktora, gan pret dzelzceļa līnijas “Rail Baltica” būvniecības ieceri, kas atrastos ļoti tuvu glabātavas teritorijai.

Kā viens no iemesliem negatīvajai attieksmei ir ieguldījumu neveikšana atkritumu glabātavā, kā dēļ iedzīvotāji jūtot psiholoģisko diskomfortu. Turklāt VARAM tiek pārmests, ka tā pilnībā ignorē pašvaldības un tās iedzīvotāju intereses. Vēstulē VARAM Baldones pašvaldība norādījusi, ka tās rīcībā nav objektīvas informācijas par glabātuvi “Radons”, jo pēdējais nopietnais pētījums ir veikts 2001.gadā. Līdz ar to pašvaldības un tās iedzīvotāju rīcībā nav informācijas, ka pēdējo gadu laikā ir veikti kādi darbi radiācijas drošības līmeņa paaugstināšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau patlaban radioaktīvo atkritumu glabātavas atrašanās Baldones novadā ietekmējot tur esošo nekustamo īpašumu vērtību, līdz ar to arī pašvaldības nodokļu ieņēmumus. Pēc aptuvenām aplēsēm, nepārdoto nekustamo īpašumu dēļ pašvaldību par savu dzīvesvietu nav izvēlējušies vismaz 300 darba spējīgi cilvēki, līdz ar to ik gadu pašvaldības budžetā netiek saņemti ienākumi no iedzīvotāju ienākuma nodokļa vismaz 50 000 eiro apmērā.

Tāpat iebildumi pašvaldībai ir saistībā ar dzelzceļa līnijas “Rail Baltica” izbūves plāniem – paredzēts, ka dzelzceļa līnija atradīsies aptuveni 300 metrus no glabātavas. Novada dome norāda, ka vēl nav veikts ietekmes uz vidi novērtējums un nav zināma šī projekta un būvniecības procesa ietekme uz glabātavu “Radons”.

Tikmēr VARAM atspēko šos pārmetumus, norādot, ka radioaktīvo atkritumu glabātava Baldones novadā pastāv kopš 1962.gada un diskusijas par šo objektu ar pašvaldību jau ir vairāku gadu garumā. Baldones pašvaldībai katru gadu tiek sniegta informācija par vides radiācijas monitoringa rezultātiem, kā arī rezultāti ir pieejami Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra mājaslapā, aģentūrai LETA pastāstīja VARAM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Kristīne Kļaveniece. Šogad šai vietai ir plānots sākt ilgtermiņa drošības novērtējumu. Šim mērķim ir piešķirti valsts budžeta līdzekļi. Drošības novērtējums tiks veikts pirms radioaktīvo atkritumu tvertnes būvniecības un ilgtermiņa glabātavas būvniecības.

Komentējot iebildumus par dzelzceļa līnijas būvniecību netālu no glabātavas, VARAM uzsver, ka ietekmes uz vidi novērtējuma “Rail Baltic” trasei laikā tiks vērtēti pieņemamākie risinājumi un attiecīgi trase ir jāplāno tādā veidā, lai tā neradītu ietekmi uz glabātavu.

VARAM šai glabātavai grib noteikt nacionālā interešu objekta statusu, pret ko iebilst pašvaldība. Tomēr ministrija skaidro, ka glabātava jau darbojas kopš 1962.gada un, ievērojot, ka tā ir vienīgā šāda veida glabātava Latvijā, neatkarīgi no plānotajām darbībām radioaktīvo atkritumu glabātavā tās statuss jau tagad atbilst nacionālu interešu objektam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.