Foto – Shutterstock

Kur iegādāties līdzekļus pret bakteriālo vēzi kokiem? 0

“Gribam apstrādāt dekoratīvo koku spraudeņus pret bakteriālo vēzi. Kur varētu iegādāties agrobaktērijas (Agrobacterium tumefaciens), antibiotikas (fitolavīnu, fitoplazmīnu, gentamicīnu, neomicīnu, tetraciklīnu) lielā daudzumā, tāpat skudrskābi un skābeņskābi?”  
Ilgvards Liepājā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Mazumtirdzniecībā skābeņskābe nopērkama SIA “Latvijas ķīmija” veikalā (Rīgā, Katlakalna ielā 11a). Viens kilograms sausā pulvera maksā 2,32 eiro, 5 kg – 11,20 eiro, bet, pērkot 25 kg skābeņskābes, kilograma cena ir 2,15 eiro. Juridiskām personām (iestādēm, organizācijām) šajā uzņēmumā pārdod arī 85% skudrskābi. Desmit litru fasējumā tā maksā 3,29 eiro kilogramā (1 litrā ir aptuveni 1,2 kg), bet 25 litru iepakojumā – 1,1 eiro kilogramā (cenas bez PVN).

Latvijas Biškopības biedrības biedri skudrskābi un skābeņskābi var saņemt bez maksas (Jelgavā, Rīgas ielā 67).

CITI ŠOBRĪD LASA

LU Bioloģijas fakultātes dekāns, vadošais pētnieks Nils Rostoks, kurš pētniecības vajadzībām izmanto agrobaktērijas Agrobacterium tumefaciens laboratorijas celmu, informē, ka Latvijas mikroorganismu kultūru kolekcijā šīs sugas paraugu nav. Ja ir interese, minēto agrobaktēriju var pasūtīt no Vācijas mikroorganismu kultūru kolekcijas (tas maksās ap 80 eiro), bet rūpīgi jāizpēta, vai šis celms tiešām der paredzētajam mērķim – augu aizsardzībai. Kā zināms, agrobaktērijas ir augu patogēni, kas izraisa pangas uz augļu koku saknēm.

Kompānijas “Farmbiomed” ražotos preparātus fitolavīnu un fitoplazmīnu Latvijā netirgo, tos var meklēt pie izplatītājiem Krievijā. Pārējie preparāti ir recepšu medikamenti, ko ar licencēta veterinārārsta recepti var iegādāties veterinārajās vai parastajās aptiekās. Šīs recepšu zāles ir pārdošanā arī “Liepājas Centra aptiekā” (K. Zāles laukumā 6). “BENU aptiekā” (Liepājā, Klaipēdas ielā 62) pašlaik nopērkams tikai gentamicīns ampulās.

Vēzi izraisa baktērijas, kas iekļūst koksnes plaisās. Uz vecās koksnes sākumā parādās gaiši dažādas formas izaugumi, kas vēlāk sacietē un kļūst tumši. Bakteriālais vēzis nomāc vīnogulāju augšanu, un tie palēnām aiziet bojā. Šīs slimības attīstībai vajag skābekli un skābu vidi.

Agrāk vīnkopji vīnogu bakteriālo vēzi mēģināja ierobežot ar koku pelniem – bojātajam augam uz sakņu kakla palaikam uzbēra pusspaini pelnu.

Radot sārmainu reakciju, slimība neizpaužas, tomēr augos saglabājas. Lai novērstu jauno vīnogulāju inficēšanos, profilaksei augus pirms stādīšanas mēdz mērcēt antibiotiku, piemēram, streptomicīna, šķīdumā.

Pašlaik Latvijā nav reģistrēts neviens preparāts, ko varētu izmantot vīnogu bakteriālā vēža apkarošanai. Tas nozīmē, ka slimie augi jāizrok un jāsadedzina, no tiem nedrīkst arī ņemt stādus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.