Baisi izkropļotās afrikānietes 1
Sieviešu apgraizīšanu, izrādās, uzskata par tradicionālu rituālu, kam bijuši pakļauti 84 miljoni mūsdienās dzīvojošu sieviešu vairāk nekā 30 valstīs – galvenokārt Āfrikā, Āzijas un Latīņamerikas daļās. Turklāt, lai arī kur apmestos emigranti no šīm zemēm, apgraizīšana turpinās. Pēdējo desmit gadu laikā reģistrēti gadījumi Lielbritānijā, Francijā, Vācijā un vēl piecās attīstītās valstīs, ieskaitot ASV un Somiju.
Britānijā sieviešu apgraizīšanu oficiāli aizliedza 1985. gadā, bet daudzas afroaziātiskās kopienas lielajās pilsētās turpina piekopt šo tradīciju, kropļojot savas meitas. Patlaban tas apdraud 10 000 meiteņu, un skaitlis turpina pieaugt līdz ar jaunu emigrantu vilni. Tā kā operācijas veic slepeni vai arī ārpus valsts, precīzus skaitļus nezina neviens.
Izskaidrojumi šim rituālam var būt visdažādākie, bet parasti sieviešu apgraizīšanu skaidro kā mēģinājumu saglabāt meitenes šķīstumu un jaunavību, apspiest iedīglī jebkādu seksuālo aktivitāti. Turklāt apgraizīšanas piekritēji uzskata, ka tas paaugstina vīrieša baudu, jo sadzijušās maksts malas neļauj tai izstiepties pat pēc dzemdībām. Neapgraizītās meitenes bieži uzskata par izvirtulēm, un viņām kļūst gandrīz neiespējami apprecēties. Vēl viens iemesls ir gluži reliģiozs. “Vecāki mums iedvesuši, ka mums jāizpilda reliģiskie priekšraksti, lai būtu tīkami Dievam,” teikusi meitene no Somālijas. Pēdējā laikā daudzas musulmaņu sievietes pārsteigumā uzzinājušas, ka Korānā nav bilsts ne vārds par sieviešu apgraizīšanas nepieciešamību. Arī kristiešu Bībelē par to nekas nav teikts.
Taču, neskatoties uz to, miljoniem sieviešu turpina labprātīgi kropļot sevi un savas meitas, sekojot priekšteču paraugam, bieži pat nenojaušot par sekām, kas ir hroniskas infekcijas, cistas, hroniskas sāpes, menstruālās asinis zarnu traktā, frigiditāte, depresijas un citas patoloģijas, ko izraisa apgraizīšana.
Visizplatītākā sieviešu apgraizīšanas forma ir klitorodektomija – atbrīvošanās no klitora. Tāds nežēlīgs un slimīgs rituāls pastāv daudzās Āfrikas kontinenta daļās. Eiropā tādu operāciju veica līdz pat 20. gadsimta 50. gadiem nolūkā nepieļaut “pārmērīgu” masturbēšanu.
Āfrikā šo šausminošo operāciju veic noteikta mērķa labad, proti – rezultātā sieviete “attīrās” un kļūst seksuāli daudz pievilcīgāka. Dažos reģionos var vīrieti pamatīgi apvainot, ja viņu nozākā par “neapgraizītas mātes dēlu”. Tur uzskata, ka klitors padara sievieti seksuāli agresīvu, liekot viņai izjust nedabisku pārlieku seksuālo apetīti. Dažās Austrumāfrikas tautās sievietei izgriež ne tikai klitoru, bet arī mazās apakšējās kaunuma lūpas.
Izšķir trīs veida sieviešu apgraizīšanu: sunnu, ekscīziju un infibulāciju. Sunna, kā atzīst speciālisti, esot visnekaitīgākā procedūra.
Sievietei izgriež ādas krokas apkārt klitoram tā, lai tas būtu pastāvīgi atvērts. Ekscīzija ir operācija, ko rituāla ietvaros veic vairumā musulmaņu valstu (lai arī viņi to noliedz). Procedūras mērķis – pilnībā atbrīvot sievieti no klitora un mazajām kaunuma lūpām, tādējādi liedzot sievietei uz visiem laikiem iespēju gūt seksuālo baudu, toties padarot viņu vienmēr “uzticīgu” un “tikumīgu”.
Infibulācija jeb tā dēvētā “faraona apgraizīšana” ir visnežēlīgākā sieviešu ģenitāliju kropļošanas forma. Sievietei likvidē ne vien klitoru un mazās kaunuma lūpas, bet vēl sašuj kopā arī lielās kaunuma lūpas tā, lai paliktu vien neliela spraudziņa. Pēc operācijas meitenes kājas cieši sasien uz divām nedēļām vai pat mēnesi, un viņa guļot pavada visu laiku ar sasietām kājām, kamēr neatgūstas pēc operācijas. Un tikai no apgraizītāja ir atkarīgs atstātās spraudziņas lielums.
Ap dzemdību laiku tādu “ieeju” izsutina, ja ne – veic ķeizargriezienu. Pēc dzemdībām vaginālo rajonu aizšuj vēlreiz, “lai vīrieši gūtu lielāku baudu no dzimumakta”, bet katru reizi pirms dzemdībām to atkal nākas pārgriezt. Visu šo kropļojumu laikā sieviete, protams, izjūt mokošas sāpes, dažreiz nomirst no sarežģījumiem, galvenokārt no noasiņošanas, reizēm zaudē samaņu šoka dēļ (viss notiek bez anestēzijas) un nereti saslimst ar stingumkrampjiem, asins saindēšanos, hroniskām urīnceļu infekcijām un neauglību.