Foto no awkwardfamilyphotos.com

Baisais bubulis – muskuļu tonuss zīdainim. Skaidrību par tonusiem vieš pediatre 0

Jo lielāks kļūst bērniņš mammas vēderā, jo mazāk viņam tajā vietas – viņš guļ saliektām kājiņām un rociņām un tāpēc bieži vien pasaulē nāk ar paaugstinātu muskuļu tonusu. Taču ir ne mazums bērnu, kuriem, tieši otrādi, tas ir pazemināts – smagākos gadījumos mazulis ir tik nevarīgs kā lupatu lellīte.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Vecākiem tomēr nevajadzētu steigties celt trauksmi par tonusu – tas, visticamāk, normalizēsies, taču konsultācija ar ārstu ir nepieciešama.

Tonuss ir vajadzīgs!

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un Capital Clinic Riga pediatre Daira Brenča uzsver – piedzimstot mazulim, viņa muskuļu tonuss var būt mainīgs. “Muskulatūras tonusam ir jābūt – ja tā trūks, bērnam izpaliks aktīvās kustības. Tikai jautājums – cik tas ir liels,” vērtē ārste. Muskuļu tonuss nodrošina, ka bērns aug un attīstās, spēj pacelt un noturēt galviņu, vēlāk – rāpot un veikt daudz citu kustību.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja nav izpratnes, jau vārds “tonuss” vien vecākiem rada trauksmi. Iespējams, tā notiek, jo no paaudzes paaudzē tiek uzklausīti nostāsti par tonusa slikto ietekmi uz bērna attīstību. Gribu akcentēt, ka jēdziens pats par sevi neko neizsaka. Jebkurā gadījumā – muskulatūras tonuss ir normāla parādība, ja vien nav pārlieku paaugstināts vai pazemināts. Ikvienam cilvēkam ir muskulatūras tonuss, tam ir jābūt. To, vai tas atbilst normai vai ir kādas novirzes uz vienu vai otru pusi, var izvērtēt tikai speciālists.”

To uzskata par normu

Augot mammas puncī, bērniņam ir pašauri, taču ar to jāsamierinās, jāiekārtojas piespiedu pozā bez īpašām iespējām izvingroties un izkustēties. Līdz ar to paaugstinātais muskulatūras tonuss piedzimstot nav nekas neparasts, to uzskata par normu. Kad mazais nācis pasaulē, pirmos trīs mēnešus ārsti uzskata par adaptācijas periodu, kura laikā mazulis saprot, ka viņam nu plašuma pietiek. Ja šajā laikā muskuļu tonuss joprojām ir paaugstināts, tas nav nekas neparasts.

Tiesa, vārds “paaugstināts” var ietvert dažādas gradācijas: nedaudz, viegli vai stipri. To, kāds ir tonuss, novērtēs ģimenes ārsts vai pediatrs. Ārsts arī konstatēs, vai tonuss ir simetrisks vai izmainīts tikai atsevišķās muskuļu grupās, teiksim, plecu joslā, kājās, vai arī visa ķermeņa muskulatūras tonuss ir paaugstināts. Trijos mēnešos pēc piedzimšanas tonusam vajadzētu stabilizēties.

Ir daudz dažādu izmainīta muskulatūras tonusa cēloņu. “Varbūt māmiņai grūtniecības laikā bijušas problēmas, piemēram, viņa slimojusi. Iespējams, kaut kādu iemeslu dēļ mazulītim mammas vēderā trūcis skābekļa. Vēl paaugstināts tonuss var būt saistīts ar anatomiskām īpatnībām vai arī apkārtējās vides ietekmi. Te jāatceras par smēķēšanas kaitīgumu – arī grūtnieces klātbūtnē. Tonusu varētu iespaidot dzemdību gaita – vai process bijis pārāk straujš vai ar komplikācijām. Muskulatūras tonusu var ietekmēt arī dažnedažādas bērna saslimšanas. Svarīgs ir arī laiks, kad mazulis nāk pasaulē: vai tas noticis laikus, 40 gestācijas nedēļās, priekšlaikus vai arī bērniņš iznēsāts par ilgu.”

Reklāma
Reklāma
Paaugstinātu tonusu var rosināt dažādas saslimšanas, piemēram, infekcijas, kā arī iedzimtas slimības (galvenokārt neiroloģiskas). Bieži novērojams reflukss – muskulatūras īpatnību dēļ mazulim nāk atvilnis, kas izraisa dedzināšanas sajūtu rīklē. Tad rodas diskomforts, līdz ar to pieaug muskulatūras tonuss, turklāt ne tikai skeleta muskuļos, bet arī iekšējos orgānos, kas var izpausties kā kolikas: bērnam pūšas vēderiņš, izraisot nepatīkamas sajūtas.”
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.