Bailes grūtniecības laikā. Ko ar tām iesākt? 0
Grūtniecības laikā bailes no dzemdībām ir vai katrai sievietei. Tā ir normāla parādība – bailes pat mobilizē spēkus, palīdz būt piesardzīgākai un pievērst lielāku uzmanību notiekošajam.
Bailes ir dabīga reakcija uz nezināmo. Mūsdienu sievietēm bailes no dzemdībām ir izteiktākas, jo sabiedrība ir attālinājusies no dabas, tostarp arī no dzemdībām kā no sievietes dzīves pieredzes dabīgas sastāvdaļas. Diemžēl nozīmīgs iemesls ir paaudzēs nodotie šausmu stāsti, plaši pieejamie vizuālie materiāli un – pārsteidzoši! – arī elementāru zināšanu trūkums.
Ja bailes atstāj bez uzmanības vai apslāpē, tas var ietekmēt gan sievietes emocionālo, gan fizisko stāvokli – bezmiegs, nervozitāte, panikas lēkmes, alerģijas…
Psiholoģe Kristīne Balode uzskata, ka vienlaikus šādas bailes ir pat lietderīgas, jo tās liek piebremzēt un pievērst vairāk uzmanības savām sajūtām, izpētīt to cēloņus. Ikdienas steigā bailes neļauj aizmirst savu garīgo, fizisko un emocionālo komfortu, no kura atkarīga ne tikai labsajūta, bet arī gaidāmā mazuļa veselība.
No bailēm nevajag izvairīties vai izlikties, ka to nav, un cerēt, ka tās pazudīs pašas no sevis. Psiholoģe aicina nekautrēties par šādām izjūtām, bet gan tās pārrunāt ar savu partneri, ārstu, vecmāti vai pat jebkuru cilvēku, kuram gribas uzticēties.
Svarīgi arī noformulēt baiļu cēloni un meklēt pamatotas atbildes uz sev nozīmīgiem jautājumiem. Zināšanas un izpratne par notiekošo atstāj mazāk vietas fantāzijām, iedomām, mītiem un stereotipiem un ļauj daudz objektīvāk izvērtēt pieejamo informāciju.
Mūsdienās lielu daļu informācijas iegūst internetā, kas nodrošina arī iespēju saglabāt anonimitāti. K. Balode ir novērojusi, ka, baidoties no nosodījuma, sievietes bieži pēc palīdzības pie speciālista vai atbalsta personas vēršas tikai tad, kad jau ir gūts pirmais, visbiežāk maldīgais ieskats internetā…