Baidens un Sanderss uzvar superotrdienā: ASV prezidenta pretendentu loks sašaurinās 0
Demokrātu partijas ASV prezidenta kandidātu sacensībā otrdien notikušajās priekšvēlēšanās 16 štatos un teritorijās vislabāk veicās bijušajam viceprezidentam Džonam Baidenam un Vermontas pavalsts senatoram Bērnijam Sandersam.
“Mērenais” Baidens pret “progresīvo” Sandersu
Pēc tā dēvētās superotrdienas Baidens un Sanderss pārliecinoši apsteidz demokrātu sāncenšus, iegūstot attiecīgi 453 un 382 delegātu balsis no 1991 balss partijas konventā jūlijā Milvoki, kur tiks izraudzīts demokrātu oficiālais kandidāts prezidenta vēlēšanās novembrī. Baidens uzvarēja deviņos no 14 štatiem valsts ziemeļos, vidējos rietumos un dienvidos, apliecinot, ka viņam ir plaša atbalstītāju bāze.
Kampaņā ļoti svarīgs ir politiskais grūdiens īstajā brīdī, un Baidens ir to saņēmis, atzīmē laikraksts “The Washington Post”. Bijušo viceprezidentu Baraka Obamas administrācijā atbalsta daudz afroamerikāņu, kas tradicionāli balso par demokrātiem. Dienvidu štatos par Baidenu nobalsoja vairāk nekā 60 procenti afroamerikāņu. ASV politikas eksperti uzskata “mēreno” Baidenu par spēcīgāko demokrātu kandidātu, kam vēlēšanās novembrī būtu izredzes uzvarēt prezidentu Donaldu Trampu.
Viņuprāt, ja par partijas kandidātu tiktu izvirzīts “progresīvais” Sanderss, tas veicinātu Trampa pārvēlēšanu. Baidenam gan vēl jāuzvar virknē priekšvēlēšanu, lai kļūtu par demokrātu partijas oficiālo kandidātu, un jāatvaira prezidenta Trampa uzbrukumi, lai uzvarētu vēlēšanās novembrī. Analītiķi atzīmē, ka Baidens (77) un Sanderss (78) sevi nevar uzskatīt par jaunas politiķu paaudzes pārstāvjiem, kāds nav arī Tramps (73).
Sanderss, kuram labi veicās pirmajās priekšvēlēšanās Aiovā un Ņūhempšīrā, pavairoja savu delegātu skaitu, uzvarot AS visvairāk apdzīvotajā štatā Kalifornijā, bet viņa panākumu virkne varētu būt pārtrūkusi, ko apliecina zaudējums Teksasā. Analītiķi atzīmē, ka Sandersam var nākt par labu noteikums, ka štatu delegātu balsu iegūšanai kandidātam jāpārvar 15% slieksnis. Sandersam pārsteidzoši labi veicas ar naudas vākšanu kampaņai – tikai februārī viņa kampaņas kasi papildināja 47 miljoni dolāru, ko esot ziedojuši 2,2 miljoni cilvēku –, tāpēc Baidenam jārēķinās ar sīvu sāncensību līdz pat partijas konventam jūlijā.
Pretendentu skaits samazinās
ASV mediji atzīmē, ka rezultāti superotrdienā krietni samazinās demokrātu pretendentu skaitu. Par lielāko zaudētāju politiskā un finanšu izteiksmē var uzskatīt bijušo Ņujorkas mēru miljardieri Maiku Blūmbergu, kurš pāris mēnešos pamanījies izdot savas kandidatūras reklamēšanai aptuveni 500 miljonus dolāru paša naudas, līdz šim iegūstot tikai 39 delegātu balsis un neuzvarot nevienā štatā.
Pēc neveiksmes superotrdienā Blūmbergs paziņojis par izstāšanos no priekšvēlēšanu cīņas un paudis atbalstu Baidenam. Blūmbergam izdevās uzvarēt tikai ASV aizjūras teritorijā Samoa, kas ir vājš mierinājums. Baidens uzvarēja Masačūsetsas štatā, no kura Senātā ir ievēlēta Elizabete Vorena, kurai arī varētu nākties izstāties no prezidenta kandidātu pulka. Analītiķi sagaida, ka Vorena pievienosies nu jau bijušajiem demokrātu kandidātiem Eimijai Klobušarai, Pītam Būtidžedžam un Beto O’Rūrkem, kas izstājušies no cīņas un paziņojuši par atbalstu Baidenam.
Iedzīvotāju aptaujas visos 14 štatos un teritorijās, kur otrdien notika priekšvēlēšanas, liecina, ka vēlētājiem bija svarīgāk nobalsot par kandidātu, kas novembrī varētu uzvarēt Trampu, nevis atbalstīt pretendentu, kura uzskati ir tuvāki balsotāja viedoklim. ASV mediji atzīmē, ka Demokrātu partijas vadībai ir bažas, ka, izraugot Sandersu par partijas oficiālo kandidātu jūlijā, partija varētu ne tikai zaudēt prezidenta vēlēšanās novembrī, bet arī vienlaikus notiekošajās Kongresa vēlēšanās.