“Baidens apmierināts, bet Putinam “pie kājas”!” Ko par prezidentu tikšanos raksta pasaules lielākie mediji 43
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pasaules mediji veltījuši daudz komentāru 16. jūnijā Ženēvā notikušajam ASV un Krievijas prezidentu samitam, kuru tā dalībnieki nodēvējuši par “konstruktīvu”. Vairākums ASV politiķu izteikušies, ka Baidens pirms samita Ženēvā izdarījis pārāk daudz piekāpšanos Putinam un nav neko saņēmis pretī.
“The Hill”, ASV
Ap Baidena un Putina samitu Ženēvā sacelts daudz trokšņa, taču nav pamata gaidīt īpašas izmaiņas Krievijas uzvedībā. Ženēvā 46. ASV prezidents izskatījās vājš. Savas preses konferences beigās Baidens sāka aizstāvēties un dusmoties, apspriežot to, kā viņš risināja jautājumus ar Putinu.
Krievijas prezidenta preses konference bija gandrīz divas reizes ilgāka, radot iespaidu par vēl vienu Krievijas līdera vieglu uzvaru. Un tas notika visas pasaules acu priekšā. Kremlis, visdrīzāk, turpinās kiberuzbrukumus mūsu infrastruktūras objektiem un turpinās iejaukties mūsu vēlēšanās, kā tas bija 2016. gadā. Turklāt drīz Kremlis sāks gūt ienākumus no gāzesvada “Nord Stream 2”, pret kuru Baidena administrācija atcēla sankcijas, piekāpjoties Putinam.
“Chicago Sun-Times”, ASV
Tā bija lietišķa tikšanās tikai nepilnu trīs stundu garumā, lai gan bija plānotas četras vai piecas stundas. ASV un Krievijas prezidenti vienojās atkal nosūtīt savus vēstniekus attiecīgi uz Maskavu un Vašingtonu un izstrādāt plānu sarunu atsākšanai par pēdējā vēl spēkā esošā līguma par stratēģisko kodolieroču samazināšanu aizvietošanai.
Putins noliedza, ka Krievija būtu saistīta ar kiberuzbrukumiem ASV, lai gan par to liecina ASV izlūkdienesta informācija. Paužot šaubas, ka ASV un Krievijas attiecības drīz varētu atgriezties zināmā līdzsvarā, kādā tās bija agrāk, Putins izteicās, ka Baidens ir cilvēks, ar kuru viņš varētu sadarboties.
“The New York Times”
Visīsāk iespaidus par Ženēvas samitu izsaka virsraksts avīzē “The New York Times”: “Piedod, Baiden, bet Putinam ir “pie kājas””.
Raksta autore ir Krievijas avīzes “Kommersant” žurnāliste Jeļena Čerņenko. Viņasprāt, Putins pieņēma Baidena uzaicinājumu uz samitu, lai gan paredzēja publiskas notācijas par demokrātiju un cilvēktiesībām, jo nebaidās no Baidena. Lai ko Baidens teiktu, lai kādas sankcijas ieviestu, Putins zina, ka viņa popularitāte Krievijā ir nesatricināma un vēl pieaugusi pēc pēdējā uzbrukuma opozīcijai.
Daudzi apskatnieki ir vienisprātis, ka Putina politika nonākusi punktā, kad viņam vairs nav ko zaudēt. Ženēvā Baidens runāja tukšumā. Viņš neradīs atbalsi pat Krievijas liberāļos, kas iestājas par likuma varu un cilvēktiesībām. Daudzi no viņiem ir vīlušies Rietumos un ASV, īpaši pēc Dienvidslāvijas bombardēšanas un iebrukuma Irākā.
Citus šokēja ”WikiLeaks” noplūdinātā informācija par ASV izlūkdienestu slepenajām operācijām. Šādā situācijā Putins devās uz tikšanos ar Baidenu, ne ar ko neriskējot. Un arī viņa Rietumos nostiprinājies tēls Putinam ir “pie kājas”, secina Čerņenko.
“The Guardian”, Britānija
Putinam joprojām izdodas uzturēt dialogu ar Rietumiem, par spīti iebrukumam Ukrainā, indēšanai ar ķīmisko vielu “Novičok” Solsberijā, Alekseja Navaļnija un citu Kremļa kritiķu vajāšanai un iejaukšanos ASV vēlēšanās. Arī ar šādu darbu sarakstu Krievijas prezidents, pēc visa spriežot, jutās labi un izturējās nepiespiestāk nekā viņa sarunu biedrs. Viņš citēja Tolstoju un atļāvās ignorēt sev nepatīkamas tēmas. Piemēram, Ukrainas varbūtējo pievienošanos NATO viņš vispār atteicās apspriest.
Baidens visu laiku centās būt modrs, lai nepieļautu Helsinku situācijas atkārtošanos, kad 2018. gada samitā Putins “darīja ar Trampu, ko gribēja”.
“Fox News”
“Baidens rīkojās nepareizi, atsakoties no kopīgas preses konferences ar Putinu un atļaujot viņam uzstāties ar Krievijas propagandu, un radot iespaidu par vienlīdzību starp ASV un Krieviju.”