Baiba Rozentāle par Covid-19: Mutācijas rezultātā šis SARS-CoV-2 vīruss kļūst arvien vājāks un vajāks… 72

“Saslimstība ar Covid-19 ir ļoti būtiski samazinājusies jau pēdējo trīs nedēļu laikā. Ļoti būtiski! Vispār jau tāds primārs kovids kā pamatslimība bija vairāk ambulatoriem pacientiem,” tā TV24 raidījumā “Uz līnijas” skaidroja Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) galvenā ārste un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesore Baiba Rozentāle, komentējot jaunāko  Slimības profilakses un kontroles centrs (SPKC) informāciju par to, ka Covid-19 un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa rezultāti par nedēļu no 4. līdz 10.martam liecina, ka turpina samazināties gripas un Covid-19 pacientu skaits.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

“Stacionārā tie bija atsevišķi pacienti, bet [Covid-19) kā blakus slimība, nu, jebkura infekcija var būt! Mums bija ļoti daudz pacienti ar smagām, iekšķīgām slimībām tieši Infektoloģijas centrā, kuriem izrādījās, ka viņi ir kovida pozitīvi. Patiesībā lielākajai daļai nebija pat plaušu bojājums, bet saasinājās viņu hroniskās slimības,” skaidroja LIC galvenā ārste Rozentāle.

Tuklāt Rozentāle TV24 raidījumā “Uz Līnijas” uzsvēra, ka runājot par Covid-19, jāatzīst, ka ir arī kas labs sakāms. “Tomēr šis SARS-CoV-2 vīruss mutācijas jeb pārveidošanās rezultātā kļūst arvien vājāks un vajāks…” atzina Rozentāle. Vai tas varētu palikt atkal “stiprāks un stiprāks”? “Nē, tāda iespēja vairs nav!” pārliecinoši uzsvēra LIC galvenā ārste, atbildot uz šo raidījuma vadītāja jautājumu. “Lai gan dabā viss ir iespējams un nekas nav simtsprocentīgs! Bet tad tas būs jauns un pavisam cits vīruss, tāds nebūs,” piebilda Rozentāle.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau ziņots, ka nedēļas no 4. līdz 10.martam gripas, Covid-19 un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa rezultāti liecina, ka turpina samazināties gripas un Covid-19 pacientu skaits, tā aģentūru LETA 13.martā informēja Slimības profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Pagājušajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopā bija vērsušies 936 pacienti, no kuriem 238 pacientiem, balstoties uz tipisku klīnisko ainu, noteikta diagnoze “gripa”. Nedēļu iepriekš bija 314 pacienti, divas nedēļas iepriekš – 337 pacienti.

Gripas gadījumi reģistrēti Daugavpilī, Ventspilī, Rīgā, Liepājā, Jēkabpilī, Rēzeknē, Jelgavā, Jūrmalā, Gulbenes novadā un Valmieras novadā.

Augstākā saslimstība reģistrēta bērniem līdz četru gadu vecumam, kā arī 5-15 gadu vecuma grupā.

Nedēļas laikā gripa izdzēsusi piecu cilvēku dzīvības. Kopumā visa monitoringa laikā no tā sākuma pagājušajā oktobrī miruši 35 cilvēki. Visiem mirušajiem vēl bez gripas bijušas arī vairākas blakus saslimšanas, un neviens no viņiem nav bijis vakcinēts pret gripu šajā sezonā.

Daudzās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas (ES/EEZ) valstīs ziņo par gripas aktivitātes samazināšanos. ES/EEZ vidējais gripas pozitīvo testu īpatsvars samazinājies līdz 22%, kamēr nedēļu iepriekš – 29%.

Arī Covid-19 gadījumu skaits Latvijā turpina samazināties – laboratoriski apstiprināti 40 gadījumi, bet nedēļu iepriekš 48.

Kopumā tika veikti 501 laboratoriskie testi uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni. Stacionēti 31 Covid-19 pacienti, kamēr nedēļu iepriekš – 47, bet divas nedēļas iepriekš – 63.

Iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu nav ārstējies neviens pacients. Reģistrēti astoņi Covid-19 pacientu nāves gadījumi. Trīs nāves gadījumos Covid-19 nebija norādīta kā pamatdiagnoze.

SPKC atgādina, ka visefektīvākais veids, kā aizsargāties no nopietnas saslimšanas ar gripu un Covid-19, ir vakcinācija. Speciālisti aicina īpaši veselības riska grupu personām izmantot valsts nodrošināto vakcinācijas iespēju, kā arī ļoti ieteicams vakcinēties tiem, kuriem paredzētas plānveida operācijas vai kādas citas medicīniskās manipulācijas ārstniecības iestādēs.

Reklāma
Reklāma

Neraugoties uz gripas epidēmiju, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija parasti ilgst 10 nedēļas, bet vakcinācijas izraisīta imunitāte veidojas 10-14 dienu laikā. Tāpēc cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis, uzsākoties gripas epidēmijai.

Vakcinācijas iestādēm pašreiz arī ir iespēja izmantot to rīcībā esošās valsts apmaksātās vakcīnas pret gripu, lai vakcinētu ikvienu iedzīvotāju, tas ir, ārpus riska grupām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.