Kas vajadzīgs bagātai fizāļu ražai 0
“Pastāstiet par ēdamo fizāļu (ar zaļgandzelteniem un oranžiem augļiem) audzēšanu! Mums uz lauka tie šogad sāka gatavoties samērā vēlu.” GITA BALDONES NOVADĀ
Fizāļu šķirņu piedāvājums Latvijā nav sevišķi liels. Veikalos var iegādāties, piemēram, ‘Erdkirsche’ (dārzeņu fizāļa šķirne, kas veido plūmes lieluma saldus augļus dzeltenā krāsā), ‘Ananasbeere’ (nelieli, garšīgi augļi, kas pēc nogatavošanās mēdz nobirt no krūma), ‘Ixocarpa’ (40–50 g lieli, apaļi augļi, nogatavojoties maina krāsu no zaļas uz dzeltenu).
Garšaugu audzētāja Zenta Skrastiņa no Burtnieku novada iesaka fizāļus audzēt ar dēstu. Sējot marta beigās, ražu var gaidīt, sākot ar augustu. Sēklas sēj bagātinātas kūdras substrātā. Dīgšanai optimāla ir +24…+26 °C temperatūra. Dīgstus izpiķē podiņos vai kastītēs līdzīgi kā tomātus. Dēstus laista mēreni, bet neiekaltē. Ieteicams katrreiz laistīt ar vājas koncentrācijas komplekso mēslojumu, piemēram, Vito. Pastāvīgā vietā stāda 50 x 50 cm attālumā.
– Dārzeņu un ogu fizāļus audzēju tikai siltumnīcā kopā ar tomātiem, nevis atklātā laukā. Labvēlīgos apstākļos dārzeņu fizālis (Physalis ixocarpa) var izaugt pat 3 m augsts, veidojot spēcīgu zarojumu. Tāpēc krūma varenais augums jākontrolē – līdzīgi kā tomātiem, regulāri jāizlauž pazares, augusta beigās jānogriež dzinumu galotnītes, lai ātrāk briestu augļi. Fizāļus laista un mēslo tāpat kā tomātus, – skaidro Zenta Skrastiņa.