Azerbaidžānas paklāju izstāde Rīgā un Azerbaidžānas diena Liepājā 5

Azerbaidžānas paklāju izstāde Rīgā un Azerbaidžānas diena Liepājā
Reklāma
Reklāma
Ekstrēmi Saules uzliesmojumi Zemei būs katastrofāli – izplatīsies vēzis, katarakta, mainīsies augu DNS
“Vecrīgā piparmētru tēja maksā 8€. Ejiet taču…” Cik varētu maksāt divas kafijas un deserts? 43
Pavisam vienkāršs tests – atbildi uz 10 jautājumiem tikai ar “jā” vai “nē” un pārbaudi savas zināšanas!
Lasīt citas ziņas

28. maijā Azerbaidžāna svin savas neatkarības 106. gadadienu. Tā bija pirmā laicīgā parlamentārā demokrātija musulmaņu pasaulē, kurā sievietēm vēlēšanu tiesības tika piešķirtas daudz agrāk nekā daudzās Rietumu valstīs. Šogad aprit arī 30 gadi kopš Latvijas un Azerbaidžānas diplomātisko attiecību nodibināšanas. Šajā sakarā 15. maijā Melngalvju namā notika Azerbaidžānas vēstniecības oficiālā pieņemšana un pirmās vērienīgās azerbaidžāņu tekstilmākslas izstādes “Atmiņas ģenētiskais kods. Azerbaidžāņu paklāji” atklāšana Rīgas Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. Šī unikālās azerbaidžāņu paklāju kolekcijas izstāde tiek organizēta sadarbībā ar Azerbaidžānas vēstniecību Latvijā un atklāto akciju sabiedrību “Azerkhalcha” un būs apskatāma līdz 15. septembrim.

Izstāde ir orientēta uz ģenētisko atmiņu – sabiedrības kultūras un morālo vērtību daļu, jo azerbaidžāņu paklāji nav tikai interjera priekšmets, bet tajos ir ieausta šīs tautas dzīve un gadsimtiem senas tradīcijas. Šie paklāji ir pazīstami visā pasaulē ar savu unikālo ornamentu un krāsu salikumiem. Tie ir austi ar dažādiem simboliem, tostarp sauli, dzīvnieku attēliem un citiem elementiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izstāde sniedz priekšstatu par Latvijas un Azerbaidžānas ornamentu līdzību un atspoguļo dažādus tautu mijiedarbības aspektus, vēsturiskās saites un kopīgās tēmas starp mūsu valstīm. Šajā sakarā jāuzsver slavenā latviešu mākslinieka Jūlija Straumes mantojuma nozīme, kurš 20. gadsimta sākumā Azerbaidžānā, tostarp Karabahas reģionā, apguva paklāju aušanas mākslu.

2010. gadā Azerbaidžānas tradicionālā paklāju aušanas māksla tika iekļauta UNESCO Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā.

Tāpat 16. maijā Liepājā tika organizēta Azerbaidžānas diena, atzīmējot Azerbaidžānas un Latvijas diplomātisko attiecību nodibināšanas 30. gadadienu. 16. maijā Liepājas Interjera muzejā “Hoijeres kundzes viesu nams” tika pasniegta īpaša dāvana – 17. gadsimta paklāja reprodukcija, kas darināta Hoijeres kundzes privātajām istabām.

Liepājas mērs Gunārs Ansiņš pagodināja viesus ar savu klātbūtni paklāja dāvināšanas ceremonijā. Uzrunājot klātesošos, viņš atzīmēja, ka dāvinājuma ceremonija ir brīnišķīgs apliecinājums Latvijas un Azerbaidžānas draudzībai un ciešai sadarbībai.

Tajā pašā dienā Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola (LMMDV) sadarbībā ar Azerbaidžānas vēstniecību Latvijā pārsteidza klausītājus ar īpaši šim pasākumam sagatavotu koncertprogrammu koncertzālē “Lielais dzintars”, kur paralēli koncertam notika arī fotoizstāde.

Koncertā piedalījās etnodžeza grupas “Džangi” solists Mirdžavids Džafarovs un talantīgais tara izpildītājs, starptautisko konkursu un džeza festivālu laureāts Elbajs Mammadzada, kā arī Latvijas Mākslas akadēmijas Popmūzikas un džeza mūzikas nodaļas studenti un stīgu ansamblis “Amber Strings”.

Reklāma
Reklāma

Koncertā “Azerbaidžānas diena Liepājā” piedalījās LMMDV audzēkņi un pedagogi, LMMDV uzaicinātie Dienvidkurzemes mūzikas skolu audzēkņi un pedagogi, kā arī citi viesi, tostarp Azerbaidžānas vēstnieks Latvijas Republikā Elnurs Sultanovs un “Azerkhalcha” valdes priekšsēdētājs Emins Mammadovs, kā arī LMMDV direktore Inga Auziņa, kura savā uzrunā uzsvēra, ka viņai ir liels gods, ka šis pasākums notiek LMMDV, un izteica cerību, ka līdzīgi pasākumi notiks arī turpmāk.

Tas viss liecina par to, cik svarīgi ir atcerēties mūsu vēsturiskās saites starp azerbaidžāņu un latviešu tautām un mūsdienās šo sadarbību bagātināt ar kultūras apmaiņas palīdzību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.