Azerbaidžāna: Armēnijas apgalvojums, ka robežkontroles punkta mērķis ir “etniskā tīrīšana” ir absurds 7
Ņemot vērā to, ka Armēnijas puse turpināja sistemātiski un plašā mērogā ļaunprātīgi izmantot Lačinas-Hankandi ceļu nelikumīgiem mērķiem pretēji tam, ko paredz 2020. gada 10. novembra Trīspusējā vienošanās, Azerbaidžānas valdība izveidojusi robežkontroli ceļa sākumpunktā uz Azerbaidžānas un Armēnijas robežas.
Pēdējo divarpus gadu laikā kopš Trīspusējās vienošanās parakstīšanas Azerbaidžānas puse ir konsekventi vērsusi uzmanību uz Lačinas ceļa plaša mēroga ļaunprātīgu izmantošanu no Armēnijas puses. Tas ietver Armēnijas bruņoto spēku personāla rotāciju, kas turpina nelikumīgi atrasties Azerbaidžānas teritorijā, ieroču un munīcijas pārvietošanu, teroristu ievešanu, kā arī dabas resursu un kultūras vērtību nelikumīgu tirdzniecību.
Īpaši smagas sekas ir sauszemes mīnu transportēšanai pa Lačinas ceļu, kam seko to izvietošana Azerbaidžānas suverēnajā teritorijā. Kopš 2022. gada augusta Azerbaidžānas Lačinas un Kalbajaras rajonos jau ir konstatētas vairāk nekā 2700 2021. gadā Armēnijā saražotas kājnieku mīnas. Pagājušajā nedēļā Azerbaidžānas armijas militārā kravas automašīna tika uzspridzināta, uzbraucot armēņu uzstādītai mīnai, un 3 Azerbaidžānas karavīri tika ievainoti. Kopš kara beigām 294 azerbaidžāņi ir kļuvuši par mīnu upuriem.
Sestdien Azerbaidžānas Republikas Aizsardzības ministrijas novērošanas kameras fiksēja divu Armēnijas militāro konteineru māju un militārās tehnikas konvoja iebraukšanu Azerbaidžānas teritorijā. Vēlāk, ceļa Lačina-Hankendi sākumā, Azerbaidžānas teritorijai vistuvākajā vietā tika novērota Armēnijas militāro konteineru māju izvietošana un militārās infrastruktūras izbūve.
Azerbaidžānas valdība: “Ņemot vērā šos draudus un provokācijas, robežkontroles mehānisma izveide Lačinas ceļa sākumpunktā kalpos, lai nodrošinātu drošu un pārredzamu kontroles režīmu uz robežas ar Armēniju, un būs būtisks priekšnoteikums nacionālajai drošībai, valsts suverenitātei un tiesiskumam.”.
Reaģējot uz konkrētā robežpunkta izveidi Armēnijas ārlietu ministrija apgalvo, ka Azerbaidžāna ir pārkāpusi Trīspusējo vienošanos un tajā noteiktās saistības, kā arī robežkontroles mērķis ir “etniskā tīrīšana”.
Komentējot Armēnijas ārlietu ministrijas pausto, Azerbaidžāna norāda, ka šādi izteikumi ir kārtējais mēģinājums iejaukties valsts iekšējās lietās, un ne tikai neveicina mieru un stabilitāti reģionā, bet arī veicina spriedzes palielināšanos. Azerbaidžāna uzskata, ka tās likumīgais lēmums un solis izveidot robežkontroles punktu tās suverēnajā teritorijā atbilst visiem starptautisko tiesību principiem un normām.
Azerbaidžānas valdība: “Kā zināms, Prāgā un Sočos notikušo sanāksmju, uz kurām bieži atsaucas Armēnijas puse, rezultātā Armēnija paziņoja, ka atzīst Azerbaidžānas suverenitāti un teritoriālo integritāti. No tā izriet, ka Armēnijai ir jāpieņem un jārespektē Azerbaidžānas tiesības nodrošināt kontroli pār iebraukšanu savā teritorijā un izbraukšanu no tās.”.
Azerbaidžāna pauž, ka apgalvojums, ka robežkontroles punkta izveides mērķis ir “etniskā tīrīšana”, ir nepamatots un nepieņemams, uzsverot ka ir nodrošināti atbilstoši apstākļi pārredzamai, drošai un sakārtotai vietējo Azerbaidžānas Republikas Karabahas reģiona armēņu iedzīvotāju caurbraukšanai abos virzienos. Armēnijas Ārlietu ministrija ir boikotējusi miera sarunas, un šis paziņojums liecina par tās nodomu izmantot šo notikumu kā ieganstu, lai mazinātu centienus atsākt sarunas.
Azerbaidžāna aicina Armēnijas pusei atteikties no šādām provokācijām, un pamatoties uz tādiem principiem, kā abu valstu teritoriālā integritāte un suverenitāte, un ar dažādiem aizbildinājumiem nekavēt miera sarunas.
Komentējot situāciju ap Lačinas-Hankandi ceļa robežpunktu Francijas Eiropas un ārlietu ministrijas preses pārstāve Anne Klēra Legendra paudusi, ka šis solis esot pretrunā ar Trīspusējo vienošanos, jebkuram citam starptautiskam dokumentam vai tiesas lēmumam.
Azerbaidžāna reaģējot uz šādiem Francijas Eiropas un ārlietu ministrijas preses pārstāves izteikumiem, pauž, ka valsts cenšas nodrošināt mieru, stabilitāti un attīstību reģionā, normalizēt attiecības ar Armēniju, pamatojoties uz starptautisko tiesību principu, piemēram, teritoriālās integritātes un suverenitātes, ievērošanu, un Francijas pusei nevajadzētu radīt apstākļus mēģinājumiem kavēt šo procesu, paužot šādu vienpusēju nostāju.