Artūrs Toms Plešs
Artūrs Toms Plešs
Foto: Edijs Pālens/LETA

“Likums nav politisks. Likums ir juridisks. Tas uz visiem attiecas vienādi.” Plešs komentē rīkojumu apturēt Rīgas teritorijas plānojumu 0

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Izvērtējot “Rīgas teritorijas izmantošanas un apbūves saistošos noteikumus”, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) tajos ir konstatējusi būtiskus trūkumus, trešdien paziņoja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (“AP”). Viņš izdevis rīkojumu par Rīgas domes saistošo noteikumu apturēšanu.

Ministrs norāda, ka teritorijas plānojumā Rīgas dome nav “tiesiski pareizi atrisinājusi arī jūtīgo jautājumu par azartspēļu aizliegumu”. Tā vietā, lai norādītu vietas, kur spēļu zāles ir aizliegtas, dome šo uzņēmējdarbības veidu ir aizliegusi visā Rīgas pašvaldības teritorijā, kas ir pretlikumīgi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rīgas mēra vietnieks Vilnis Ķirsis (“JV”) “Latvijas Avīzei” pieļāva, ka Rīgas dome varētu vērsties arī Sa­tversmes tiesā, jo tai daudz iespēju nav – “vai nu atļaut azartspēles Rīgā, vai iet uz Satversmes tiesu”. Rīgas pašvaldība esot nonākusi ķīlnieka lomā. Vislielākais sašutums vicemēram ir par to, ka ministrs ir apturējis visu plānojumu, nevis to daļu, par kuru ir iebildes. Tas nozīmē, ka ir apturēta pilsētas attīstība, “un tas ir nepiedodami, ka attīstības ministrs aptur attīstību, kas kavēs investīciju piesaisti pilsētai”, sacīja V. Ķirsis.

Pērn pieņemtie grozījumi “Azartspēļu un izložu likumā” paplašināja pašvaldību tiesības regulēt azartspēļu organizēšanu savā teritorijā. Pašvaldībai ir tiesības izdot saistošos noteikumus, ar kuriem tā nosaka vietas, kurās azartspēles nav atļauts organizēt. Taču pērn decembrī pieņemtais Rīgas teritorijas plānojums paredz tās aizliegt visā pašvaldības teritorijā, atļaujot to organizēšanu četru un piecu zvaigžņu viesnīcās.

Saskata centienus lobēt azartspēles

A. T. Plešs norāda, ka domes saistošie noteikumi neatbilst likumam, jo nav ievērots samērīgums starp iesaistīto pušu interesēm. VARAM juristi arī konstatējuši, ka, stājoties spēkā jaunajam Rīgas teritorijas plānojumam, Rīgas pašvaldības teritorijā vienlaikus spēkā ir divi savstarpēji nesaskaņoti teritorijas plānojumi. Vēsturiskajā centrā paliktu spēkā vairāk nekā 16 gadus vecais teritorijas plānojums, kurš grozīts 2013. gadā.

VARAM eksperti ir konstatējuši būtiskus trūkumus arī Rīgas brīv­ostas teritorijā Spilvē, teritorijā starp Hapaka grāvi un Daugavgrīvas ielu, kā arī Kundziņsalas ziemeļu daļā, kur noteikts zonējums, kas ievērojami apgrūtinās ne tikai Rīgas brīv­ostas, bet Rīgas attīstību kopumā.

Pēc A. T. Pleša paziņojuma vairāki Rīgas deputāti uz to reaģēja sociālajos tīklos. “Azarstspēļu lobijs ministram ir daudz svarīgāks nekā pilsētas attīstība,” tviterī paziņoja V. Ķirsis.

Frakcijas “Par/Progresīvie” vadītājs Mārtiņš Kossovičs turpat ierakstīja: “Nu neizglābsiet jūs azartspēles, godātie “Latvijas attīstībai” politiķi, bet Rīgas attīstību un pilsētas uzņēmēju dzīvi gan apgrūtināsiet. Aicinu visus Rīgas domes deputātus ignorēt šādu lobistu spiedienu un turpināt darbu pie azartspēļu ierobežošanas.”

Reklāma
Reklāma

Lūgts komentēt domnieku reakciju, A. T. Plešs “Latvijas Avīzei” atbildēja: “Šis man piedēvētais azartspēļu lobijs ir veiksmīgi kultivēts mīts. Redzam, ka atsevišķi politiskie spēki aktīvi bārstās ar populistiskiem un nepamatotiem saukļiem, lai novērstu uzmanību no Rīgas domes neizdarībām, nepilnīgi izstrādājot teritoriālo plānu. Acīmredzot vēlēšanas tuvojas.”

A. T. Plešs uzsvēra: “Likums nav politisks. Likums ir juridisks. Tas uz visiem attiecas vienādi.”.

Ādaži ir tas pats “Ķekavas stāsts”

Iespēju noteikt azartspēļu organizēšanas vietas savā teritorijā ir izmantojuši arī vairāki novadi. Jēkabpils novada dome ir apstiprinājusi saistošos noteikumus “Par vietām un teritorijām, kurās nav atļauts organizēt azartspēles”.

To uzskaitījums ir ļoti plašs – piemēram, spēļu zāles nevarēs atrasties valsts un pašvaldības iestāžu, izglītības un veselības aprūpes iestāžu apkārtnē, teritorijās, kur ir dievnami, publiskajā ārtelpā pie parkiem un aktīvās atpūtas vietām. Uzskaitījums liek domāt, ka azartspēļu zāles varēs izvietot tikai nomalēs un mazapdzīvotās vietās.

Salaspils novada dome ierobežojusi azartspēļu pieejamību blīvi apdzīvotajā pilsētas daļā. Ādažu novada dome lēmusi aizliegt azartspēļu organizēšanu visā pašvaldības teritorijā.

Kad pērn rudenī tādu pašu lēmumu pieņēma Ķekavas novada dome, A. T. Plešs apturēja Ķekavas novada domes saistošos noteikumus. Domes vadība plānoja vērsties Satversmes tiesā. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomnieks Miks Strazdiņš “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka Ādažu novada lēmums ir “tāds pats kā Ķekavas stāsts, taču bumba tagad ir viņu pusē”. Tas nozīmē, ka domei ir iespēja veikt saistošajos noteikumos izmaiņas.

VARAM ir izvērtējusi Salaspils novada lēmumu, kur viss atbilst likumam “un tas ir labais piemērs”. Savukārt Jēkabpils novada pieņemtos noteikumus un arī līdzīgus procesus Limbažu novadā VARAM vēl vērtējot.

SAISTĪTIE RAKSTI