Avotā nav pašvaldības ūdens 0
Redakcija no Priekuļu novada Priekuļu pagasta mājas “Dukuri” īrnieka Edgara Ābeles saņēma šādu vēstuli: “Deviņdesmitajos gados mūsu pašvaldība no mežrūpniecības saimniecības savā pārziņā pārņēma piecu dzīvokļu māju ar centralizēto ūdens apgādi un joprojām to apsaimnieko.
Visi pieci dzīvokļi ir privatizēti. Pagājušajā nedēļā mēs, mājas iedzīvotāji, saņēmām mutisku brīdinājumu, ka steidzīgi jāsakārto ārējie ūdens apgādes tīkli, pretējā gadījumā ūdens mājai tiks atslēgts.”
Gan Ābeles kungs, gan mājas pārējie iedzīvotāji vēlas saņemt atbildi, vai pašvaldībai kā mājas apsaimniekotājai ir tiesības atslēgt ūdens padevi?
Noskaidroju, ka vēstulē paustais neatbilst patiesībai: konkrētā māja nekad nav bijusi pieslēgta pašvaldības centralizētajai ūdensapgādes sistēmai. Ūdeni dzīvokļos īrnieki iegūst privāti no netālu esošā dabiskā avota, no kura, pateicoties kalnainajam reljefam, tas pa cauruli tek bez jebkādu palīgierīču izmantošanas.
Kādēļ dzīvokļu īpašnieki saņēmuši brīdinājumu un lūgumu sakārtot ārējos ūdensapgādes tīklus?
“Caurule, pa kuru tek avota ūdens, ir ļoti veca un bojāta, un vairākās vietās ūdens iznāk virspusē. Jau pērn ziemā tādēļ apledoja valsts nozīmes autoceļš un radās vairākas bīstamas vietas transporta kustībai.
Priekuļu pagastā dzeramo ūdeni mājām pievada no artēziskās akas, esam arī “Dukuru” iedzīvotājiem piedāvājuši pieslēgties maģistrālajam ūdensvadam, taču atsaucības nav. Starp citu, šai mājai ir arī diezgan liels apsaimniekošanas naudas parāds – ap 1400 latu,” skaidro Priekuļu novada domes izpilddirektors Fjodors Puņeiko.
Tāpat pašvaldība nav plānojusi “Dukuriem” ūdeni atslēgt, un to nemaz nevar izdarīt, jo pašvaldībai nepieder ne avots (tas atrodas privātīpašumā), ne arī līdz mājai pirms vairākiem gadu desmitiem ievilktās caurules. Iedzīvotājiem ir piedāvāts izgatavot tehnisko projektu un atbilstoši likumdošanai nodrošināt ūdens piegādi no centrālā ūdensvada, par to iekasējot novadā noteikto samaksu. Ja arī šī ziema būs auksta un autoceļš atkal tiks pārvērsts par slidotavu, atbildība par nesakārtoto ūdenssaimniecību būs jāuzņemas tikai pašiem ūdens lietotājiem.