Foto – Zane Purne

Avokado audzēšana 1

“Iestādīju podā avokado sēklu, tagad augs jau ir krietni paaudzies. Vai ienāksies arī augļi? Vai Latvijā tos varētu izaudzēt dārzā?” 
Heinrihs Bērtulsons Rīgā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Amazones mūžamežos avokado (Persea americana) sasniedz pat 20 m augstumu. Ir izveidots aptuveni 200 šķirņu, ko galvenokārt audzē ASV Kalifornijas štatā un vairākās Dienvidamerikas valstīs. Avokado audzē arī citās pasaules daļās, kur valda tropu un subtropu klimats.

Latvijā avokado var būt vienīgi telpaugs, dārzā to var turēt tikai vasarā. Pirms izlikšanas ārā augs pakāpeniski jāpieradina pie saules (ja to neizdara, vienas dienas laikā apdeg lapas), vasaras sākumā un rudenī jāsargā no salnām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saulainā vietā tāds piejaucēts augs jūtas labi un var sagādāt patīkamu pārsteigumu savam kopējam, uzziedot ar sīkiem, zaļgandzelteniem ziediņiem. No tiem gan neattīstīsies neviens auglis, jo avokado īpatnējā ziedēšanas sistēma piemērota tikai tropu un subtropu apgabaliem. Latvijas vasara būtu par īsu pat tad, ja visus trīs mēnešus ik dienu spīdētu silta saulīte.

Telpās avokado ir skaists ar savām mūžzaļajām lapām, taču jārēķinās, ka ar gadiem tas var aizņemt daudz vietas. Ar dzīvi apmierināts avokado spēj izaugt vairāku metru augstumā un tikpat daudz platumā. Augu var veidot. Interesanti izskatās augststumbra kociņi, kā arī avokado krūmi, kas katru gadu jāapgriež, lai saglabātu attiecīgo formu.

Stāda trūdvielām bagātā, gaisu un ūdeni caurlaidīgā, viegli skābā augsnē. Mēslo ar viegli šķīstošajiem kompleksajiem mēslojumiem: no pavasara līdz rudenim – katru nedēļu, vasarā – pat divas reizes nedēļā. Jāuzmanās pārlaistīt, jo smalkajai, biezajai sakņu sistēmai netīk lieks ūdens. Protams, nav vēlams arī iekaltēt, tomēr labāk, ja avokado saknēm reizēm pietrūkst mitruma, nevis ir par daudz.

Avokado visu gadu labi jūtas istabas temperatūrā. Ja gaiss ir pārlieku sauss, lielās lapas ieteicams mitrināt ar siltu un mīkstu ūdeni. Lai gan savvaļā aug noēnojumā, telpās avokado sevi vislabāk parāda gaišā un saulainā vietā – tad jaunās lapas vizuļo brūnganos toņos, izceldamās uz gaiši zaļo vecāko lapu fona.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.