Pjotrs Avens
Pjotrs Avens
Foto: Maxim Shemetov/SHUTTERSTOCK

Avena aktīvu vērtība pieaugusi par vienu miljardu eiro 30

Latvijas pilsoņa Pētera Avena aktīvu vērtība, neraugoties uz ES un ASV sankciju ietekmi, pieaugusi par aptuveni miljardu ASV dolāriem, liecina “Bloomberg Billionaires Index” dati uz šā gada 1.martu, raksta “Dienas bizness”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Tā ir aptuveni tikpat liela summa, cik gada laikā Latvija piesaista ārvalstu tiešajās investīcijās. Ja 2022.gada maijā saskaņā ar “Bloomberg” aplēsēm Avens bija 5,3 miljardus ASV dolāru vērts, tad tagad viņa turība lēšama 6,31 miljarda ASV dolāru apmērā. Planētasbagātāko cilvēku sarakstā viņš ierindojies 429 vietā.

Ņemot vērā Avenam noteiktās Eiropas Savienības un ES sankcijas, šobrīd viņa aktīvi ir iesaldēti un līdz ar to arī investīciju iespējas ir ierobežotas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā procesu komentētājs Dans Titavs, kurš savulaik bijis arī premjera Einara Repšes padomnieks, vēlāk arī aizsardzības ministra biroja vadītājs, savā “Titava Laboratorijas” Youtube kanālā pauda dažādi vērtētu viedokli, ka varbūt mums ir vērts ļoti pragmātiski un Latvijai izdevīgi strādāt pie tā, lai Avenam sankcijas noņemtu un viņa miljardi tiktu ieguldīti Latvijā, piemēram, jaunas dronu rūpnīca būvniecībā, tā stiprinot arī Latvijas aizsardzības spējas. “Var nebūvēt tieši dronu rūpnīcu, bet ko citu – galvenais, lai Avens, kurš Krievijā ieguldījis milzu naudu, to iegulda Latvijā un tā pierāda savu lojalitāti Latvijai,” tā Dans Titavs.

Raidījuma laikā lūgti ar “jā” vai nē” atbildēt, ko viņi domā par šādu iniciatīvu, vairums komentētāju atbildējuši ar “jā”, proti, viņi ir par to, lai Avens ar saviem miljardiem paliek Latvijā un investē mūsu valstī. Vairāki komentētāji norāda, ka pati doma ir apsveicama, vienīgi nevajadzētu Avenu iesaistīt militārās ražošanas industrijā.

Cik ārvalstu tiešo investīciju ieplūst Latvijā

Latvijas Bankas dati liecina, ka 2023.gada 4.ceturkšņa beigās uzkrāto ārvalstu tiešo investīciju(ĀTI) kopējais apjoms Latvijā bija aptuveni 24,5 miljardi eiro. Savukārt gada laikā visā Latvijas ekonomikā no ĀTI ieplūst aptuveni viens miljards eiro. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) dati liecina, ka 2023. gadā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) iesaisti realizēti 46 investīciju projekti, kuru kopējais apjoms ir 618,9 miljoni eiro, bet plānoto darba vietu skaits – 2513. Savukārt LIAA stratēģijā izvirzītie mērķi laika posmā no 2023.–2025. gadam ir piesaistīt investīcijas 2 miljardu eiro apmērā, tādējādi nodrošinot arī 7500 jaunu darba vietu izveidi. 2024. gadā LIAA izvirzītais mērķis ārvalstu investīciju piesaistei ir 660 miljoni eiro. Atklāts paliek jautājums, vai aptuveni viens miljards eiro gadā ir tieĀTI griesti, ko spējam Latvijai piesaistīt?

Visticamāk, Avena aktīvu vērtība turpinās augt

Saskaņā ar aģentūras Reuters ziņoto, šā gada ceturtajā ceturksnī paredzēts noslēgt 11,2 miljardus ASV dolāru vērtu darījumu ar Lielbritānijas uzņēmumu “Harbour Energy” par “Wintershall Dea”naftas un gāzes aktīvus iegādi. “Wintershall Dea” un 72,7% akcijas pieder vācu uzņēmumu grupai BASF, un daļa arī investīciju kompānijai “LetterOne”, kurā Pēterim Avenam pieder daļa akciju. Ja vairāku valstu apvienošanās kontroles un ārvalstu investīciju iestādes darījumu apstiprinās, investīciju uzņēmums“LetterOne” varētu kļūt par par 14,9 % “Harbour”akcionāru.

Reklāma
Reklāma

2023. gada pirmajā pusgadā “Harbour” un “Wintershall Dea” ražošanas apjoms kopumā sasniedza 513 tūkstošus barelu naftas ekvivalenta dienā. Apvienoto uzņēmumu Pro-forma ieņēmumi 2022. gadā bija 13,5 miljardi ASV dolāru un EBITDA 10,3 miljardi ASV dolāru. “Wintershall Dea” arī turpina sagatavošanās darbus, lai atsevišķi pārdotu savu daļu “WIGA Transport Beteiligungs-GmbH&Co”, kas darbojas Vācijas gāzes transporta nozarē un ir “Wintershall Dea” (50,02%) un “SEFE Securing Energy for Europe GmbH” (49,98 %) kopuzņēmums.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.