Avansus un aizdevumus, kas algas vietā, apliks ar nodokli 0
Finanšu ministrijā grib ierobežot izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, izmantojot pašlaik likumos noteiktos atvieglojumus: mikrouzņēmuma nodokli; patentmaksu; fiksēto ienākuma nodokli.
Paslēpes mikrouzņēmumā
Ienākumus personām, kuras izmanto atvieglotu ienākuma nodokļa maksāšanas veidu – deviņu procentu mikrouzņēmuma nodokli – un kuras vienlaikus turpina būt personālsabiedrību biedri, varēs aplikt ar nodokļa papildu likmi 20 procentu apmērā.
Tā vakar lēmusi valdība, apstiprinot gan šo, gan vairākus citus labojumus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā.
Ja persona ir reģistrēta par mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju, tad par saimnieciskās darbības ienākumiem tā nevarēs maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli vai patentmaksu. Izņēmums būtu tie mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji, kuri gūst ienākumus, izīrēdami vai iznomādami nekustamo īpašumu.
Mikrouzņēmuma darbiniekam algas nodokļa grāmatiņa vairs nebūs jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Ziņas par laiku, kurā persona ir reģistrēts mikrouzņēmuma darbinieks, VID fiksēs elektroniski.
Alga avansā un aizdevumā
Likuma grozījumi paredz ierobežot individuālo komersantu un uzņēmumu pēdējā laikā izmantoto krāpniecisku shēmu – maksāt darba ņēmēja nopelnīto atalgojumu aizdevuma veidā. Ja darbinieks mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusā šādi būs saņēmis atalgojumu, tad šos ienākumus apliks ar 24 procentu iedzīvotāju ienākuma nodokli. Par krāpnieciskām shēmām liecina tas, ka šos aizdevumus neatmaksā un neatprasa, aizdevumu līgumos nav noteikti ne aizdevuma atdošanas termiņi, ne procentu maksājumi.
Nereti aizdevumus izsniedz kapitālsabiedrības, kas pašas dzīvo tikai no aizdevumiem.
VID apliecina, ka visbiežāk aizdevumi tiek sniegti kapitālsabiedrību dalībniekiem, padomes un valdes locekļiem, kā arī vadošajiem darbiniekiem. Šo un citu personu kopējie neatmaksātie aizņēmumi un citas parādsaistības komercsabiedrībām, kuru pamatdarbības veids nav saistīts ar kredītu izsniegšanu, 2011. gadā sasniedza aptuveni 355 miljonus latu.
Otra bieži pielietotā shēma – maksāt darbiniekam avansu skaidrā naudā vai ar pārskaitījumu uz bankas kontu. Likumprojektā paredzēts, ka šis avansa maksājums tāpat ir ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekams ienākums, ja par to nav veikts norēķins 90 dienu laikā pēc komandējuma vai darba brauciena beigām, bet citos gadījumos – 90 dienu laikā, skaitot no avansa izsniegšanas dienas. Šis noteikums nebūtu spēkā vien tad, ja avansa saņēmēja rīcībā esošā avansa summa nepārsniedz valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēru. Šīs shēmas lietotāju apkarošana sāktos no 2014. gada 1. jūlija.
Shēmo, kā vien var
Ar 20 procentu nodokļa papildu likmi neapliktu mikrouzņēmumu, ja pēdējos trijos gados tā finanšu pārskatos uzrādīts apgrozījuma pieaugums – līdz 30 procentu apmērā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Tāpat šo papildu likmi nepiemērotu, ja pēdējo triju gadu laikā mikrouzņēmumā pieaudzis darbinieku skaits – ik gadu par vienu vai diviem darbiniekiem. Vienlaikus likumprojektā paredzēts noteikt gan apgrozījuma summas ierobežojumu, gan pieļaujamo darbinieku maksimālo skaitu, lai novērstu šī atbalsta ļaunprātīgu izmantošanu un iespējamo izvairīšanos no nodokļu nomaksas.
VID atzīst, ka atviegloto ienākuma nodokļa maksāšanas veidu izmantošana kļūst arvien populārāka. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāji izmanto to, ka pašlaik nav aizliegts vienlaikus reģistrēties dažādos nodokļu maksātāju statusos, piemēram, saimnieciskās darbības veicējam kā iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājam vai mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam.
Kaut arī VID cenšas vērtēt ikviena maksātāja darbību pēc ekonomiskās būtības, daļu izdevumu, kas viņam radušies kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam, tiek veikli norakstīti uz saimniecisko darbību, tādējādi nemaksājot likumā paredzētos nodokļus pilnā apmērā.