Auziņš: zinātnes stiprināšanai jāpārliek uzsvars no procesa uz rezultātu kontroli 0

Zinātnes stiprināšanai Latvijā ir jāpārliek uzsvars no procesa uz rezultātu kontroli, piektdien LNT raidījumā “900 sekundes” teica Latvijas Universitātes rektors Mārcis Auziņš.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Vai zārkā līdzi mirušajam drīkst likt krustu, fotogrāfijas un šķērītes? To zina tikai retais 6
Kokteilis
Marts – narcise, jūnijs – roze: kurš zieds atbilst jūsu dzimšanas mēnesim
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Lasīt citas ziņas

“Tas, kas ir acīmredzams – šobrīd zinātnes pārraudzībā ļoti tiek kontrolēts process un netiek kontrolēts rezultāts. Piemēram, Latvijas Universitātei nepārtraukti pārmet, ka profesors nedēļā ir strādājis nevis 40, bet 42 stundas – izrādās, ka tas ir liels pārkāpums. Tajā pašā laikā, vai ir radīts produkts, kas zinātniski pētnieciskajā projektā ir paredzēts, – patents, zinātnisks pētījums, monogrāfija – paliek otrajā plānā,” sacīja Auziņš.

Viņaprāt, kļūda ir arī tajā, ka augstākā izglītība un zinātne pašlaik tiek uzskatītas par atsevišķiem sektoriem. Tādēļ izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa rosinātā reforma Izglītības un zinātnes ministrijā, vienā departamentā apvienojot augstāko izglītību, zinātni un inovācijas, ir solis pareizajā virzienā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau vēstīts, ka Valsts kontrole (VK) secinājusi, ka Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) īstenotā valsts zinātnes politika nesekmē tās mērķa – nodrošināt zināšanu ekonomikas īstenošanu un ilgtspējīgu tās izaugsmi – sasniegšanu, jo zinātnes politika nav veidota tā, lai zinātniskā darbība un tās sasniegumi veicinātu tautsaimniecības attīstību.

VK norāda, ka politikas plānošanas dokumenti faktisko situāciju zinātnē ataino vispārīgi, kā dēļ arī rīcības virzieni un uzdevumi zinātnes jomā identificēto problēmu risināšanai ir definēti plaši un vispārīgi un nav orientēti uz konkrētu rezultātu sasniegšanu.

Ķīlis, reaģējot uz šiem secinājumiem, norādījis, ka tie apliecina jau agrāk ministra pausto, ka šajā jomā un arī pašās zinātniskajās institūcijās ir nepieciešamas pārmaiņas. “Tieši zinātne un pētniecība sasaistē ar augstāko izglītību var radīt inovācijas, kas palīdzēs Latvijai kļūt par konkurētspējīgu valsti,” paudis Ķīlis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.