Kādas auzu šķirnes der mistram? Atbild eksperts 0
Jautājums. Kādas auzu šķirnes der zaļbarībai, sējai kopā ar zirņiem? AIVARS KULDĪGAS NOVADĀ
Stendes pētniecības centra vadošā pētniece Sanita Zute skaidro, ka auzām labāk patīk vieglas augsnes. Tās neaug smagās, mālainās augsnēs, kas labāk tīk kviešiem. Pastāv stereotips, ka auzas var audzēt nabadzīgākās, smilšainākās un skābākās augsnēs. Sava taisnība tur ir, tomēr nevajag pārspīlēt. Lai iegūtu kārtīgu ražu, auzām vajadzīgs labs barības vielu nodrošinājums. Ļoti skābās augsnēs, kur pH ir zem pH 5–5,5, ražas vienmēr ir sliktākas nekā auglīgās, labās augsnēs.
Otrs klasisks priekšstats – auzas var sēt platībā, kas iepriekš bijusi atmata, velēnains lauks vai zālājs. To var darīt, bet noteikti izvēloties vidēji intensīvās, garstiebrainās šķirnes, kas labāk konkurē ar nezālēm. Šim nolūkam neder jaunās intensīvā tipa šķirnes ar augstu ražības potenciālu (ražas sasniedz 6–7 tonnas no hektāra), jo pieticīgos, grūtos augšanas apstākļos tās nespēs parādīt savu augstražību.
Audzējot zirņus kopā ar auzām, var iegūt zirņu mistru zaļbarībai. Pērn ir reģistrēta jauna auzu šķirne ‘Lizete’, kas īpaši piemērota zaļbarības ieguvei. Salīdzinot ar plaši audzēto šķirni ‘Laima’, ‘Lizete’ ir vismaz par nedēļu vēlīnāka, drukna auguma (augu garums līdz 150 cm) ar lielām, platām lapām. Vēl mistros var audzēt vācu šķirni ‘Symphony’, kas arī ir salīdzinoši labi aplapota un piemērota audzēšanai bioloģiskajās saimniecībās.
Zaļbarības šķirnēm ir vairāki nosacījumi – tām jābūt salīdzinoši vēlīnām, labi aplapotām, garāka auguma. Šādi augi lēnāk attīstās, ne tik ātri izveido skaru, tādējādi iespējams garākā periodā pļaut zaļo masu. Mistros nevajadzētu sēt zema auguma šķirnes (70–80 cm), jo zirņi tās nomāks. Sējot tīrsējā, auzu izsējas norma ir aptuveni 200 kg/ha. Rupjākas sēklas sēj līdz 220 kg, bet sīkākām, smalkākām sēklām izsējas normu samazina par 20 kg, lai augi būtu kuplāki, cerotu un veidotu lielu masu. Liekot klāt zirņus, rēķina, ka uz kvadrātmetru vajadzīgi 60–80 zirņi, t.i., 80–100 kg/ha.
Stendes pētniecības centrā audzē augstas kategorijas auzu sēklu, kas domāta sēklaudzētājiem. Zaļmasas ieguvei nevajag pirkt tik dārgu sēklu, bet gan izvēlēties C2 kategoriju, kas tieši paredzēta ražošanai, nevis pavairošanai.