Autovadītāja medicīniskā izziņa: kur var noskaidrot, cik ilgi tā ir derīga? 3
Kur es varu noskaidrot, vai mana medicīniskā izziņa vēl ir derīga? Vai ceļu policija vispirms izsaka brīdinājumu un tikai otrajā reizē izraksta sodu, ja izziņai beidzies termiņš? RAIVIS AIZKRAUKLĒ
Lai varētu vadīt transportlīdzekli, nepieciešama ne tikai autovadītāja apliecība, bet arī izziņa, ka vadītāja veselības stāvoklis ļauj sēsties pie stūres, spēkrata tehniskā pase, OCTA apdrošināšana, apliecinājums jeb uzlīme, ka izieta tehniskā apskate. Jāuzsver – ja autovadītājs nav veicis kārtējo vai pirmstermiņa veselības pārbaudi, likums neatļauj izmantot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības. Ja ceļu policija piefiksēs, ka vadītājam medicīniskā izziņa nav derīga, no tā paša brīža stājas spēkā auto vadīšanas aizliegums. Šajā gadījumā autovadītāja apliecība netiek atņemta, bet gan aizturēta, līdz tiek veikta medicīniskā pārbaude.
Kā noskaidrot derīguma termiņu
CSDD sabiedrisko attiecību speciālists Rolands Rumba skaidro: “Par medicīniskās izziņas derīgumu autovadītājs var pārliecināties CSDD e-pakalpojumos: e.csdd.lv vai klātienē CSDD klientu apkalpošanas centros. CSDD e-pakalpojumiem var piekļūt tikai reģistrēti lietotāji. Autorizēties sistēmā iespējams ar internetbankas, personas apliecības (e-ID kartes) vai eParaksta starpniecību, izmantojot Latvija.lv.
Reģistrējoties sadaļā Vadītāja kvalifikācija, iespējams redzēt gan autovadītāja apliecības, gan medicīniskās izziņas derīguma termiņu, kā arī iepazīties ar datiem par neapmaksātiem sodiem, CSN pārkāpumiem un pārkāpuma uzskaites punktiem, tehniskās apskates informāciju, transportlīdzekļa datiem. CSDD aplikāciju var lejuplādēt arī viedtālrunī, tad datu apskate ir pavisam ērta, turklāt iespējams uzlikt atgādinājumus, kas brīdina par nepieciešamību iziet tehnisko apskati vai OCTA polises derīguma termiņa beigām.
Lētāk pie ģimenes ārsta
Autovadītājs var izvēlēties, veselības pārbaudi veikt pie ģimenes ārsta vai ārstniecības iestādē. Lai ģimenes ārsts varētu izsniegt izziņu, jābūt pie viņa reģistrētam vismaz sešus mēnešus. Ārstniecības iestādē jārēķinās, ka būs jāapmeklē dažādi speciālisti: neirologs, oftalmologs, ķirurgs vai traumatologs-ortopēds, psihiatrs un narkologs. Medicīniskās izziņas izmaksas ir 20–40 eiro. Pie ģimenes ārsta būs lētāk.
Pēc veselības pārbaudes ģimenes ārsts vai ārstniecības iestādes medicīniskās komisijas vadītājs divu darbdienu laikā atzinumu par autovadītāja medicīnisko apskati ievada Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā. Papīra formātā izziņas jau sen vairs neizsniedz.
Vai jāuztraucas sirdsslimniekiem, diabētiķiem?
Cilvēki ar sirdsslimībām, cukura diabētu un citām hroniskām kaitēm nereti satraucas, vai neradīsies grūtības ar autovadītāja medicīniskās izziņas saņemšanu. Lai arī Ministru kabineta noteikumos par veselības pārbaudēm autovadītājiem 1. pielikumā pie medicīniskajām pretindikācijām transportlīdzekļu vadīšanai minētas tādas plaši sastopamas slimības kā cukura diabēts, sirds un asinsvadu kaites, epilepsija, dzirdes un redzes traucējumi, lielākoties uztraukumam nav pamata. Ja vien autovadītājs rūpējas par savu veselību un medicīniskajai komisijai var iesniegt sava ārstējošā ārsta (endokrinologa, kardiologa, ģimenes ārsta) atzinumu, ka viņa veselības stāvoklis ir stabils un slimība tiek kontrolēta (medikamenti, uztura režīms, rehabilitācijas pasākumi), problēmām ar medicīniskās izziņas saņemšanu lielākoties nevajadzētu būt.
Kas ir pirmstermiņa medicīniskā pārbaude
Ja policijai ir aizdomas, ka autovadītājs veselības stāvokļa dēļ nedrīkst vadīt transportlīdzekli, tā nosūta viņu uz pirmstermiņa veselības pārbaudi. Tas lielākoties notiek gadījumos, kad vadītājs izraisījis ceļu satiksmes negadījumu un kā iemeslu minējis “man kļuva slikti”. Likums to klasificē kā medicīniskas pretindikācijas transportlīdzekļa vadīšanai. Šajā gadījumā autovadītājs saņem policijas amatpersonu lēmumu par nosūtīšanu uz pirmstermiņa veselības pārbaudi, kura jāveic 30 dienu laikā.
Savukārt, ja transportlīdzekļa vadītājs sodīts par spēkrata vadīšanu alkohola, narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē, transportlīdzekļa vadīšanas tiesības iespējams atgūt tikai tad, ja cilvēks ir ārstējies un var objektīvi pierādīt viena gada atturības periodu, ko apliecina narkologa atzinums. Citādi medicīnisko izziņu saņemt nav iespējams.
Cik ilgi derīga izziņa
• AM, A1, A, B1, B un BE kategorijas transportlīdzekļu vadītājiem tā derīga 10 gadus, pēc 60 gadu vecuma – 3 gadus.
• C1, C, D1, D, C1E, CE, D1E un DE kategorijas transportlīdzekļu vadītājiem 5 gadus, pēc 60 gadu vecuma – 3 gadus.
• Ģimenes ārsts vai komisija drīkst saīsināt medicīniskās izziņas derīguma laiku, ja veselības pārbaudes laikā radušās pamatotas aizdomas par iespējamu veselības stāvokļa pasliktināšanos. Minimālais derīguma termiņš ir viens gads.
UZZIŅA
Sods par braukšanu bez medicīniskās izziņas ir 40 eiro, autovadītāja apliecība tiek aizturēta un transportlīdzekli viņš vadīt nedrīkst.