Autortiesību aizstāvju nobiedētas, skolas neļauj izlaidumos muzicēt 0
Autortiesību aizsardzības organizāciju bargo soda naudu sabiedētas, skolas aizliedz absolventiem izlaidumā dziedāt un atskaņot mūziku, ceturtdien vēsta laikraksts “Neatkarīgā”.
«Izlaidums manai meitai bija kluss, jo skolas vadība neļāva muzicēt ne absolventiem, ne viņu sveicējiem,» laikrakstam sacījusi Rīgas Centra humanitārās ģimnāzijas absolventes Luīzes māte Mairita Eglīte. Pasākumā skanējušas tikai valsts un skolas himnas, ar klavierēm atskaņots pašsacerēts skaņdarbs un 8. klases skolēni klusu nodziedāja vienu Prāta vētras dziesmu. Absolventi gan bija gatavojuši muzikāli noformētu sveicienu savai skolai, taču tās vadība aizliegusi to izpildīt izlaiduma dienā. Pamatojums bijis īss: «Jūs no skolas aizejat, bet mēs paliekam. Ja autortiesību aizstāvji uzliks soda naudu – tā būs jāmaksā skolai.»
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Vispārējās izglītības skolu nodaļas vadītāja Modra Jansone apliecina, ka līdz šim problēma – dziedāt vai nedziedāt – izlaidumos neesot bijusi, tā radusies šogad – pēc autortiesību aizstāvju ofensīvas un notikuma ar 500 latiem. Jansone uzsver, ka pirms publiskiem pasākumiem, ko rīko departaments, vienmēr samaksā autortiesību aizstāvjiem par licences iegādi. Taču – vai tas attiecoties uz izlaidumiem, viņa nemākot teikt. Arī ar skolu direktoriem tiekoties ikmēneša sanāksmēs, šī lieta neesot pārspriesta.
«Es saprotu skolu vadību – drošāk ir neatskaņot nekādu mūziku, ja nezini, vai to drīkst vai ne. Kam gan patiktu izlaiduma dienā saņemt soda kvīti? Diskusijas līdz šim bijušas par radio nodevu, un autortiesību aizstāvji nav snieguši publisku skaidrojumu, vai viņu noteikumi attiecas arī uz skolu izlaidumiem, bet no viņu mājaslapā rakstītā to nevar īsti saprast. Rodas iespaids, ka jāmaksā pilnīgi visos pasākumos,» savu viedokli šajā jautājumā pauž Jansone.
«Ja pasākums bez ieejas maksas notiek izglītības programmas īstenošanas ietvaros mācību procesam atbilstošā apjomā nekomerciālos nolūkos, tad licence nav nepieciešama,» uzsver AKKA/LAA pārstāvis Reinis Briģis. Tikpat izsmeļošs ir nākamais teikums: «Ja pasākums notiek ārpus ierastā ģimenes loka un vairāk nekā privātai grupai piederošām specifiskām personām vai tiek pieaicināti izpildītājmākslinieki, tad, lai šādos apstākļos publiski atskaņotu mūziku citiem, pasākumu organizatoriem licence ir jāsaņem,” citējot autortiesību aizstāvjus, vēsta “Neatkarīgā”.