Publicitātes foto

Prāgā automāts mobilo telefonu pārstrādei 0

Vienā no Prāgas lielākajiem iepirkšanās centriem septembra beigās uzstādīts Eiropā pirmais automāts mobilo telefonu pārstrādei – “Mobilomāts”. Tagad Čehijas galvaspilsētas iedzīvotāji ātri un ērti var atbrīvoties no vecām mobilajām ierīcēm, nenodarot kaitējumu apkārtējai videi, raksta čehu tiešsaistes vietne “idnes.cz”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Šā unikālā automāta uzdevums ir pārstrādāt nevajadzīgos, vecos mobilos telefonus, lai tos varētu izmantot otrreizējai pārstrādei. Vispirms “Mobilomāts” nosaka, vai priekšmets, kas ievietots automātā, tiešām ir mobilais telefons. Atpazīstot mobilo ierīci, automāts nekavējoties sāk tās apstrādi – izjauc to detaļās un sagrupē tās, atsevišķi izdalot, piemēram, baterijas, bet pārējo sasmalcina. Iegūtās izejvielas savāc uzņēmuma “Asekol” pārstāvji, kas nodarbojas ar vecās elektronikas savākšanu un pārstrādi.

Šā projekta autori uzsver, ka mobilā tālruņa vidējais mūža ilgums ir aptuveni divi trīs gadi. Cilvēki bieži nezina, ko iesākt ar vecajām ierīcēm, vai ir par slinku, lai vienu telefonu nogādātu īpašās nolietoto elektropreču pieņemšanas vietās. Tāpēc nereti tie nonāk kopējā sadzīves atkritumu maisā, nodarot būtisku kaitējumu apkārtējai videi. Vides aktīvisti uzsver, ka detaļas, no kā ražots mobilais telefons, nonākot vidē, bioloģiski nesadalās. Mobilo telefonu baterijas kā jebkuras baterijas satur smagos metālus – kadmiju, niķeli, dzīvsudrabu, varu un citus, kas var nodarīt būtisku kaitējumu ne tikai dabai, bet arī cilvēku veselībai. Šā projekta mērķis ir samazināt šo materiālu nonākšanu tiem nepiemērotās vietās, mudināt iedzīvotājus domāt par resursu saudzēšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Iedzīvotāju aptauja, kas tika veikta pirms šā projekta īstenošanas, parādīja, ka lielākā daļa čehu nezina, ko iesākt ar vecajiem tālruņiem,” skaidroja “Asekol” sabiedrisko attiecību vadītāja Martina Dadova, norādot, ka tas bijis stimuls, lai attīstītu ideju par šādas ierīces uzstādīšanu cilvēkiem ērti pieejamā vietā. Sākumā pie “Mobilomāta” uzturēsies veikala darbinieki, kas izskaidros tā darbības principus un palīdzēs cilvēkiem atbrīvoties no nederīgajiem telefoniem, kā arī sniegs padomus, kā pareizi šķirot atkritumus, lai mazinātu kaitējumu apkārtējai videi. Ja pirmais automāts mobilo telefonu pārstrādei tiks aktīvi izmantots, līdzīgus automātus uzstādīs arī citviet pilsētā un valstī.


Materiāls tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.