Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Sychugina/Shutterstock

Auto pārdots. Vai ir iespējams dabūt iemaksātās OCTA polises daļu? 0

“Savu auto pārdevu, bet OCTA polise vēl kādu laiku ir spēkā. Vēlējos no apdrošinātāja saņemt atpakaļ iemaksātās naudas daļu par OCTA polisi, bet viņš to piedāvā pārskaitīt, atņemot 25% administratīvos izdevumus. Vai tā nav pārāk liela daļa administratīvajiem izdevumiem? No kurienes šāds skaitlis?” VIESTURS MĀRUPĒ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likums regulē visas darbības ar OCTA apdrošināšanas polises iegādi un pārtraukšanu. Likuma 10. pantā ir noteikti gadījumi, kuros var pārtraukt OCTA apdrošināšanas līgumu, bez iemesla no šīs apdrošināšanas atteikties nevar, taču transportlīdzekļa pārdošana ir pietiekami pamatots iemesls.

Ja auto ir pārdots, bet OCTA polise vēl kādu laiku ir spēkā, ieteicams sazināties ar apdrošināšanas sabiedrību, kurā noslēgts OCTA līgums, un izstāstīt situāciju. Pēc polises pārtraukšanas ir tiesības saņemt naudu par neizmantoto periodu: vai nu uz norādīto bankas kontu, ieturot noteiktos administratīvo izdevumu procentus, vai lūgt apdrošināšanas prēmijas atlikumu pārnest uz citu polisi tajā pašā apdrošināšanas sabiedrībā, kad jau būs nopirkts jauns auto.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins skaidro: “OCTA likums nosaka – pārtraucot apdrošināšanas līgumu pirms termiņa, ja tas tiek izbeigts saistībā ar transportlīdzekļa īpašnieka maiņu, transportlīdzekļa īpašniekam ir tiesības pieprasīt apdrošinātājam atmaksāt prēmijas daļu, kas atbilst laikposmam no pieteikuma iesniegšanas dienas līdz apdrošināšanas līguma termiņa beigām. Apdrošinātājam ir tiesības no šīs izmaksājamās summas ieturēt administrēšanas izdevumus ne vairāk kā piecus procentus.” Savukārt gadījumos, ja līgums tiek pārtraukts transportlīdzekļa zādzības, juridiskās personas likvidācijas vai nosaukuma maiņas rezultātā vai apdrošināšanas līgumā norādītajās ziņās ir kļūda, apdrošinātājam nav tiesību ieturēt pat piecus procentus.

To, kāpēc pieprasīti 25% par administratīvajiem izdevumiem, komentēt grūti, var pieņemt, ka šādus procentus prasījis starpnieks jeb brokeris. Kā teica LTAB sabiedrisko attiecību konsultants Gints Lazdiņš: “LTAB nevar atbildēt par brokeru – starpnieku rīcību, ko likums neregulē.” Apdrošināšanas kompānija nedrīkst prasīt tik lielus procentus par administratīvajiem izdevumiem, ja tie saistīti ar OCTA polises prēmijas daļas atmaksu. Savukārt par KASKO apdrošināšanu, kas ir brīvprātīgs apdrošināšanas veids, katrai apdrošināšanas sabiedrībai ir savi noteikumi par polišu pārtraukšanu, kas atrunāti apdrošināšanas noteikumos. KASKO polisi var pārtraukt jebkurā brīdī, iemesls nav jāpaskaidro. Lai pārtrauktu polisi, jāaizpilda iesniegums, un šajā gadījumā gan apdrošinātājs ir tiesīgs ieturēt līdz 25% administratīvos izdevumus. Izdevīgāk ir neizmantoto prēmijas daļu pārnest uz kādu citu apdrošināšanas polisi, jo tad administratīvie izdevumi netiek ieturēti.

SVARĪGI

Polises atlikušās prēmijas daļas izmaksu nevarēs saņemt, ja par attiecīgo līgumu apdrošinātājam būs pieteikta apdrošināšanas atlīdzības izmaksa.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.